Start satelity Heweliusz jednak w sierpniu

Share

Mgr inż. Tomasz Zawistowski z makietą jednego z satelitów BRITE-PL (Credits: Grzegorz Jakubowski / PAP)Mgr inż Tomasz Zawistowski (szef projektu BRITE-PL) poinformował, że wystrzelenie satelity naukowego BRITE-PL Heweliusz zostało przełożone na połowę sierpnia. Powodem zmiany daty startu jest uszkodzenie, do którego doszło na orbicie, w jednej z części satelity podobnego do tego,który ma być wystrzelony wraz z Heweliuszem. Związana z tym wymiana tej części na satelicie przygotowywanym obecnie do startu, spowoduje opóźnienie lotu rakiety z Heweliuszem. 

Zadaniem naukowym  satelitów BRITE jest obserwacja i rejestracja zdjęć w celu precyzyjnego pomiaru jasności najjaśniejszych gwiazd. Polscy badacze chcą m.in.  zbadać mechanizm konwekcji, który odbywa się w najgorętszych gwiazdach. Jest to ważny mechanizm w przyrodzie, znany fizykom od ponad 100 lat, jednak do tej pory nie ma jego precyzyjnego matematycznego opisu. Obserwacje planowane w ramach projektu BRITE mogą to zmienić.

Makieta pierwszego polskiego satelity naukowego Lem BRITE-PL (Credits: CBK)

Satelita Heweliusz,  tym różni się od swojego  poprzednika Lema (wystartował 21.11.2013 r), iż komponenty z których jest budowany wyprodukowane  są w większości w Polsce. Wśród nowatorskich rozwiązań jakie zostały opracowane na potrzeby misji przez polskich uczonych jest między innymi teleskop z czerwonym filtrem, czy prototypowe ogniwa  słoneczne, których wydajność w produkcji energii będzie większa od obecnie stosowanych na świecie.

źródło: Centrum Badań Kosmicznych PAN

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę