Już za pięć dni start polskiego satelity Heweliusz
- 14-08-14
- Marcin Mazur
Za niecałe 5 dni w swoją kosmiczną podróż uda się drugi z polskich satelitów naukowych programu BRITE-PL -"Heweliusz". Rakieta Chang Zheng (Long March) CZ-4B wystartuje z kosmodromu Taiyuan wynosząc satelitę obserwacyjnego Ziemi "Gaofen-2", ładunkiem dodatkowym tego lotu jest polski satelita naukowy. Start planowany jest na 19 sierpnia bieżącego roku na godz. 04:15:00 UTC.
Start satelity Heweliusz jednak w sierpniu
- 23-06-14
- Paweł Z. Grochowalski
Mgr inż Tomasz Zawistowski (szef projektu BRITE-PL) poinformował, że wystrzelenie satelity naukowego BRITE-PL Heweliusz zostało przełożone na połowę sierpnia. Powodem zmiany daty startu jest uszkodzenie, do którego doszło na orbicie, w jednej z części satelity podobnego do tego,który ma być wystrzelony wraz z Heweliuszem. Związana z tym wymiana tej części na satelicie przygotowywanym obecnie do startu, spowoduje opóźnienie lotu rakiety z Heweliuszem.
Pierwszy krok ku polskiemu satelicie obserwacyjnemu
- 01-05-14
- płk Wiesław Grzegorzewski (Wojskowa Akademia Techniczna)
Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), prof. dr hab. inż. Krzysztof Kurzydłowski oraz rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk 17 kwietnia br., w siedzibie NCBiR podpisali umowę dotyczącą realizacji studium wykonalności programu strategicznego „Satelitarny system optoelektronicznej obserwacji Ziemi”.
Start satelity Heweliusz opóźniony o kilka miesięcy
- 29-12-13
- PAP - Nauka w Polsce
Start Heweliusza, drugiego polskiego satelity naukowego, opóźni się o kilka miesięcy. Winna jest usterka chińskiej rakiety, na której miał wystartować. Polscy naukowcy szacują, że w przestrzeni kosmicznej znajdzie się w najwcześniej w pierwszym kwartale 2014 r.
Heweliusz miał wystartować 30 grudnia z Chin na rakiecie Long March 4B. "Po raz pierwszy rakieta chińska tego typu miała awarię. Brazylijski satelita wynoszony przez tę rakietę wylądował na Antarktydzie zamiast w kosmosie.
Amatorska służba satelitarna otrzyma nowy zakres częstotliwości – 2400-2450 MHz
- 15-04-12
- Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Rząd przyjął trzeciego kwietnia bieżącego roku rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości, przedłożone przez ministra administracji i cyfryzacji. Od początku 2013 roku możliwe będzie wykorzystanie całego zakresu 790-860 MHz oraz 1800 MHz