Już za pięć dni start polskiego satelity Heweliusz

Wizualizacja satelity BRITE (Credits: CBK PAN)Za niecałe 5 dni w swoją kosmiczną podróż uda się drugi z polskich satelitów naukowych programu BRITE-PL  -"Heweliusz". Rakieta Chang Zheng (Long March) CZ-4B wystartuje z kosmodromu Taiyuan wynosząc satelitę obserwacyjnego Ziemi "Gaofen-2", ładunkiem dodatkowym tego lotu jest polski satelita naukowy. Start planowany jest na 19 sierpnia bieżącego roku na godz. 04:15:00 UTC.

Czytaj więcej...

Start satelity Heweliusz jednak w sierpniu

Mgr inż. Tomasz Zawistowski z makietą jednego z satelitów BRITE-PL (Credits: Grzegorz Jakubowski / PAP)Mgr inż Tomasz Zawistowski (szef projektu BRITE-PL) poinformował, że wystrzelenie satelity naukowego BRITE-PL Heweliusz zostało przełożone na połowę sierpnia. Powodem zmiany daty startu jest uszkodzenie, do którego doszło na orbicie, w jednej z części satelity podobnego do tego,który ma być wystrzelony wraz z Heweliuszem. Związana z tym wymiana tej części na satelicie przygotowywanym obecnie do startu, spowoduje opóźnienie lotu rakiety z Heweliuszem. 

Czytaj więcej...

Pierwszy krok ku polskiemu satelicie obserwacyjnemu

(Credits: Wojskowa Akademia Techniczna)Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), prof. dr hab. inż. Krzysztof Kurzydłowski oraz rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk 17 kwietnia br., w siedzibie NCBiR podpisali umowę dotyczącą realizacji studium wykonalności programu strategicznego „Satelitarny system optoelektronicznej obserwacji Ziemi”.

Czytaj więcej...

Start satelity Heweliusz opóźniony o kilka miesięcy

Wizualizacja przedstawiająca jednego z satelitów konstelacji BRITE (Credits: CBK PAN)Start Heweliusza, drugiego polskiego satelity naukowego, opóźni się o kilka miesięcy. Winna jest usterka chińskiej rakiety, na której miał wystartować. Polscy naukowcy szacują, że w przestrzeni kosmicznej znajdzie się w najwcześniej w pierwszym kwartale 2014 r.

Heweliusz miał wystartować 30 grudnia z Chin na rakiecie Long March 4B. "Po raz pierwszy rakieta chińska tego typu miała awarię. Brazylijski satelita wynoszony przez tę rakietę wylądował na Antarktydzie zamiast w kosmosie.

Czytaj więcej...

Amatorska służba satelitarna otrzyma nowy zakres częstotliwości – 2400-2450 MHz

Flaga Polskii (Credits: MMBydgoszcz/Paula.M)Rząd przyjął trzeciego kwietnia bieżącego roku rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości, przedłożone przez ministra administracji i cyfryzacji.  Od początku 2013 roku możliwe będzie wykorzystanie całego zakresu 790-860 MHz oraz 1800 MHz

Czytaj więcej...

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę