Spotkania z budowniczym Sputnika 1 w Warszawie

Share

Plakat festiwalowy (Credits: sputnikfestiwal.pl)Studenckie Koło Astronautyczne działające przy wydziale MEiL Politechniki Warszawskiej serdecznie zaprasza na spotkanie z Rosyjskim Kosmonautą Jurijem Baturinem oraz jednym z budowniczych Sputnika 1, Jurijem Siłajewem. Spotkanie odbędzie się 21 listopada o godzinie 19.00 w gmachu Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, ul Nowowiejska 23/25 w Sali TC-105 (sala Rady Wydziału, 1-piętro).

Dzień wcześniej, 20 listopada w Niebie Kopernika (Centrum Nauki Kopernik) odbędzie się debata na temat przyszłości programów kosmicznych, w której wezmą udział wyżej wymienieni oraz  Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jedyny Polak, który odbył lot w kosmos na pokładzie statku Sojuz 30. Wejściówki  do zdobycia na profilu Centrum Nauki Kopernik na Facebooku, na stronie Nieba Kopernika będzie można obejrzeć streaming z debaty.

Obydwa spotkania odbywać się będą w ramach 5. festiwalu filmów rosyjskich w Polsce „Sputnik nad Polską”

Plakat festiwalowy (Credits: sputnikfestiwal.pl)

Celem Festiwalu jest zaprezentowanie jak najszerszej publiczności największych osiągnięć rosyjskiej kinematografii. Podczas Festiwalu pokazywane są zarówno dzieła mistrzów kina rosyjskiego, jak i produkcje młodego pokolenia reżyserów, a także filmy dla dzieci. Zdaniem organizatorów obrazy te w niczym nie ustępują filmom zachodnim, jednak mimo swej niezaprzeczalnej wartości niezwykle rzadko mają okazję gościć na polskich ekranach. Wybrane przez organizatorów filmy prezentowane są nie tylko mieszkańcom Stolicy, Festiwal ma bowiem odsłony w kinach całej Polski. "Sputnik nad Polską" to jednak nie tylko seanse filmowe, ale i szereg imprez towarzyszących – koncertów, wystaw, wykładów, debat, spotkań z twórcami filmowymi i krytykami.

Spotkanie z kosmonautami jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób. Na spotkaniu mile widziane będzie zadawanie gościom pytań dotyczących ich pracy w przemyśle kosmicznym.

Krótkie biografie gości:

Jurij Baturin (urodził się 12 czerwca 1949 w Moskwie, ZSRR) – polityk rosyjski, naukowiec i astronauta. Bohater Federacji Rosyjskiej. Autor szeregu książek o politologii, prawie, cybernetyce i ponad stu artykułów naukowych. Autor książki o swoim ojcu, książki „Etiudy konstytucyjne” i „Radziecka inicjatywa kosmiczna w państwowych dokumentach z lat 1946-1964”, współautor i redaktor książek „ Światowe kosmiczne misje załogowe” i „Praca naukowa radzieckich i rosyjskich kosmonautów” (2009). Autor 2 dokumentalnych filmów „Na słowie honoru i na jednym skrzydle” (1997) i „Drabina do nieba”.

Kosmonauta Jurij Baturin

Jurij Siłajew urodził się w podmoskiewskiej wiosce 31 grudnia 1932 r. W wieku 15 lat wyjechał uczyć się do technikum zawodowego, gdzie zdobył zawód ślusarza. Po ukończeniu szkoły w 1949 roku, został przyjęty do pracy w przedsiębiorstwie, którym zarządzał S.P. Koroliew. Dzięki swoim umiejętnościom: pracowitości, wytrwałości, dociekliwości – został zauważony i wyróżniony z masy robotniczej. Później skierowany do najbardziej zaawansowanych prac – budowy rakiet. Praktycznie cała technika kosmiczna, poczynając od pierwszego sztucznego satelity Ziemi, przeszła przez jego ręce, ręce człowieka, który ją składał i badał na Ziemi.

Gen. Mirosław Hermaszewski urodził się 15 września 1941 roku  w Lipnikach na Wołyniu. W wieku dwóch lat cudem uniknął śmierci podczas ataku przeprowadzonego w nocy z 25 na 26 marca 1943  przez Ukraińską Powstańczą Armię w wyniku którego zginęło 182  Polaków, mieszkańców Lipnik, w tym dziadek Hermaszewskiego – Sylwester. Lotnictwem, o czym piszę w swojej książce pt. „Ciężar Nieważkości” gen. Hermaszewski interesował się od najmłodszych lat.

W 1960 r. podjął szkolenie na szybowcach  w Aeroklubie Wrocławskim, a później na samolotach w Grudziądzu. W 1961 wstąpił do dęblińskiej Szkoły Orląt, gdzie zyskał kwalifikacje pilota myśliwskiego 3 klasy na samolocie odrzutowym MiG-15. Szkołę ukończył jako prymus i uzyskał przydział do 62 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK im. Powstańców Wielkopolskich 1918–1919 w Poznaniu, gdzie po 2 latach uzyskał uprawnienia pilota 1 klasy i został przeszkolony w pilotażu samolotów ponaddźwiękowych MiG-21.

Gen. Mirosław Hermaszewski (Credits: Wikipedia)

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztabu Generalnego w Warszawie.  Był dowódcą eskadry 28 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Słupsku-Redzikowie, zastępcą dowódcy 34 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz dowódcą 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK im. Osadników Dolnośląskich we Wrocławiu.

W 1976 został wyłoniony w drodze selekcji z grona kilkuset polskich pilotów wraz z płk. Zenonem Jankowskim jako kandydat do lotu kosmicznego w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, utworzonego przez ZSRR.

Ostatecznie wybrany (Jankowski został zmiennikiem). Od godziny 17:27 27 czerwca do godziny 16:31 5 lipca 1978 wraz z Piotrem Klimukiem odbył lot na statku Sojuz 30 i po 2 dniach lotu dołączono do stacji orbitalnej Salut 6. Po wykonaniu programu badawczego 5 lipca w stepach Kazachstanu odbyło się lądowanie. W czasie 8-dniowej misji dokonano 126 okrążeń Ziemi. Nasz kosmonauta uczestniczył w eksperymentach naukowych obejmujących różne aspekty zachowania się organizmu człowieka w warunkach nieważkości.

Przydatne informacje:

Kontakt do organizatora spotkania na Politechnice Warszawskiej:

Artur Łukasik, Studenckie Koło Astronautyczne Politechnika Warszawska, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Położenie gmachu Instytutu Techniki Cieplnej na mapie Warszawy: http://g.co/maps/exmvd

Kontakt do organizatorów spotkania w Niebie Kopernika:

Infolinia: tel. 22 596 41 00

źródło:

Studenckie Koło Astronautyczne

http://en.wikipedia.org/wiki/Yuri_Baturin
http://www.spacefacts.de/bios/cosmonauts/english/baturin_yuri.htm
http://www.astronautix.com/astros/baturin.htm

http://www.sputnikfestiwal.pl

http://www.niebokopernika.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę