Odszedł profesor Jacek Walczewski, wizjoner i twórca rakiet Meteor

Share

Profesor Jacek WalczewskiZ przykrością zawiadamiamy, iż w dniu 26.06.2013 zmarł prof. Jacek Walczewski, ojciec programu rakiet Meteor, honorowy członek Polskiego Towarzystwa Rakietowego, członek Komitetu Badań Fizycznych i Komitetu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Pogrzeb profesora Walczewskiego odbędzie się 3 lipca o godzinie 12.20 na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Inżynier mechanik, uczeń księdza Wojtyły wizjoner w krakowskim oddziale Polskiego Towarzystwa Astronautycznego. By przekonać władze do finasowania budowy rakiet, intensywnie szukał dla nich zastosowań praktycznych.

Dla filatelistów zrealizował pocztę rakietową, dla geodetów wymyślił łatwy sposób dokładnego określania współrzędnych geograficznych w trudno dostępnym terenie. Prowadził odczyty i wykłady popularno - naukowe.

Początkiem lat 60 tych rozmawia ze swoim bliskim znajomym, prof. Kochmańskim - jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Astronautycznego, o możliwości budowy w Polsce rakiet Kosmicznych. Kochmański poleca aby udać się do Niemiec, do Państwa Sängerów , którzy brali udział w konstruowaniu i budowie niemieckich wojskowych rakiet V-2, a po wojnie zajęli się budową doświadczalnych rakiet badawczych.

Z wytycznymi od Państwa Sänger, inżynier Walczewski wraca do Krakowa, gdzie ponownie spotyka się z Profesorem Kochmańskim i informuje go o gotowości do podjęcia prac nad budową rakiet doświadczalnych.

W dalszej kolejności, inżynierowi Walczewskiemu udaje się przekonać władze, iż obserwacje zmian kierunku wiatru na wysokości kilkudziesięciu kilometrów pozwolą sporządzić prognozy pogody z ok. dwutygodniowym wyprzedzeniem. Polska w tym czasie mocno uzależniona była od rolnictwa, a co za tym idzie również od pogody.

Prof. Jacek Walczewski przy stanowisku dowodzenia (Credits: PTR)

Zwieńczeniem wysiłków było wpisanie projektów rakiet meteorologicznych do Planu Pięcioletniego na lata 1966 - 1970. Dysponentem środków pieniężnych został Państwowy Instytut Hydro Meteorologiczny, zaangażowawszy do tego inżyniera Jacka Walczewskiego.

W 1961 r. Walczewski organizuje w PIHM (obecnie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – IMGW) w Krakowie Pracownię Rakietowych Sondowań Atmosfery, i zostaje jej kierownikiem.

W 1965 r. Pracownia została przekształcona w Zakład Badań Rakietowych i Satelitarnych PIHM. W Zakładzie tym w ścisłej współpracy z  Zakładem Konstrukcji Specjalnych Instytutu Lotnictwa, którego kierownikiem i głównym konstruktorem został mgr. inż Jerzy Haraźny powstały polskie rakiety badawcze serii Meteor: Meteor 1, 2 i 3. 

W kolejnych miesięcach powstały pomysły na kolejne konstrukcje rakiet zdolnych osiągać  pułapy 60 kilometrów. W końcu siódmego października 1970 z bazy Instytutu Lotnictwa zbudowanej na Mierzei Łebskiej wystrzelone zostały kolejno dwie rakiety Meteor-2K o numerach seryjnych 09 i 10.

Stacje radiolokacyjne przechwyciły wystrzelone przez te rakiety obłoki dipoli na wysokości 85 i 90 kilometrów. Same rakiety co wynika z obliczeń osiągnęły pułap ponad 100 km.

W 1975 r. Zakład  Badań Rakietowych i Satelitarnych PIHM został rozdzielony na dwie samodzielne jednostki: Zakład Badań Górnej Atmosfery i Ośrodek Odbioru Danych Satelitarnych. Jacek Walczewski został kierownikiem pierwszego z nich. Zakład zmieniał później nazwę na Zakład Meteorologii Kosmicznej (od 1980 r.) i Zakład Teledetekcji Atmosfery (od 1985 r.). Prowadzono w nim pionierskie w Polsce badania nad teledetekcją atmosfery za pomocą Sodaru i Lidaru. W 2007 r. Zakład został zlikwidowany, a na jego miejsce powołano Zakład Monitoringu i Zanieczyszczenia Powietrza, w którym prof. Walczewski pracował już tylko na pół etatu. W 2010 r. przeszedł na emeryturę.

Baza rakietowa Instytutu Lotnictwa na Mierzei Łebskiej. W tle przygotowana do startu rakieta Meteor 2K.Przy wyrzutni przed rekordowym odpaleniem rakiety  od lewej stoją: X, Andrzej Ksyk, Główny Konstruktor -Jerzy Haraźny, dr Czesław Skoczylas, Adam Obidziński, Witold Błaszczyk, Tadeusz Andrzejewski, Elżbieta Bakoń, Krzysztof Nowak, Grzegorz Pawlak, X, dwaj reporterzy z radia Koszalin i Wiktor Kobyliński,  siedzą: X, Jacek Walczewski (z kamerą), X i Franciszek Starorypiński. (X - osoby niezidentyfikowane) (Credits: almanzor.salon24.pl)

Są to znamienne fakty, które uczyniły z nas kraj, który jako piąty przekroczył granicę atmosfery i gdyby nie  układ geopolityczny mógłby on dziś liczyć się w stawce krajów, których gospodarki czerpią profity z programów eksploracji kosmosu. Na poparcie tezy można podać faktmiż Indie, które w owym czasie radziły się w sprawach konstrukcji profesora Walczewskiego dziś mają swój prężnie działający program kosmiczny, (dane na rok 2008 podawały budżet 1, 3 mld USD) Ponadto Vikram Sarabhai ojciec indyjskiego programu kosmicznego dziś jest uważany za wizjonera nauki, jak i za bohatera narodowego, a o naszym wizjonerze, co jest krzywdzące i niesprawiedliwe, mało kto wie.

Profesor Walczewski angażował się również w katolicka działalność społeczną. Był m.in. członkiem Synodu Duszpasterskiego Archidiecezji Krakowskiej (1972-1979) i Prymasowskiej rady Społecznej (1986-1990). Publikował także wiersze o tematyce religijnej.

 

źródło: informacje własne, wikipedia.pl, http://almanzor.salon24.pl, Polskie Towarzystwo Rakietowe

Comments 

#2 profile 2018-11-02 16:20
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Quote
#1 Wiktor 2013-06-28 06:49
Non omnis moriar.

Zmarł wizjoner, szczęściarz i pełen sukcesu Człowiek.

Szkoda, że znaczną część Jego osiągnięć zadeptali mali ludzie.

Oby został wzorem dla przyszłych Polaków

+++
Quote

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę