Space is More - fotorelacja drużyny z pobytu w Stanach Zjednoczonych i finału konkursu Inspiration Mars
- 01-09-14
- Marcin Mazur
Pojechali na zawody Inspiration Mars by zaprezentować swój projekt specjalistom branży kosmicznej, którzy zasiadali w jury konkursu. By dostać szansę a ich marzenie mogło się ziścić potrzebna była pomoc ponad tysiąca internautów i innych wspierających, którzy pomogli sfinansować ich wyjazd do Stanów Zjednoczonych gdzie odbywał się finał konkursu.
Ze Stanów wrócili z szóstym miejscem, jednak cały wyjazd członkowie drużyny Space is More, bo o nich mowa traktują jako wielki sukces, który da im możliwość rozwoju.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z pobytu drużyny Space is More w Stanach Zjednoczonych gdzie odbywała się Międzynarodowy Kongres Stowarzyszenia Mars Society oraz finał konkursu na projekt misji, jaka ma wystartować w 2018 roku, w ciągu 501 dni oblecieć Marsa i wrócić na Ziemię.
Kanua Team z Japonii zwycięża w konkursie Inspiration Mars, Space is More z Politechniki Wrocławskiej niestety poza podium
- 10-08-14
- Marcin Mazur
Drużyna Space is More niestety znalazła się poza podium konkursu Inspiration Mars, w którym drużyny miały za zadanie zaprojektować misję, jaka wystartuje w 2018 roku i w ciągu 501 dni obleci Marsa i wróci na Ziemię. Wyjazd całej drużyny możliwy był dzięki pomocy internautów, którzy w ciągu kilku dni pomogli jej go sfinansować.
Konkurs wygrała drużyna Kanua, której członkowie prezentowali połączone siły uczelni z Japan/Keio University, Purdue University, Tohoku University Graduate School of Medicine, International Space University, Nagoya University, Art Center College of Design Tokyo University of Agriculture and Technology, Tokyo Jogakkan College)
Pozostałe miejsca zajęły drużyny: Maverick z U.S. - Univ. of Colorado - 2 miejsce, Immortal z U.S. - Univ. of Illinois - 3 miejsce, Eclipse z U.S. - Univ. of California Davis - 4 miejsce, Mars 18 z Germany, Univ. of Stuttgart - 5 miejsce
Konkurs Inspiration Mars organizowany był między innymi przez Mars Society, Nasa czy Denisa Tito - kosmicznego turystę i multimilionera.
Leszek Orzechowski, lider polskiej drużyny tak dla nas komentuje dzisiejszy finał:
"Wszystkie projekty były na bardzo wysokim poziomie i trudno bylo na pierwszy rzut oka wskazać faworyta. Nie da sie zaprzeczyć jednak, że zwyciężyły projekty najlepsze. Nasza prezentacja spotkała się z najżywszą reakcją widowni co bylo bardzo obiecujące ale jak się później okazało złudne. Teraz pozostaje nam skorzystac jak najwięcej z konferencji (Annual International Mars Society Convention) oraz ze spotkań na amerykańskich uczelniach. Chcielibysmy podziękować wszystkim wspierającym oraz fanom bez których nie byłoby nas tutaj. Składamy rownież gratulacje dla wszystkich drużyn".
W finale Polacy zmierzyli się z drużynami z USA, Indii, Niemiec, Rosji, Holandii i Japonii. Każda z 10 finałowych drużyn miała po 25 minut na prezentację swojego projektu, porządek prezentacji dyktował alfabet.
Zwycięska drużyna otrzymała 10, 000 $ nagrody, pozostałe od miejsca drugiego do czwartego kwoty 5,000 $, 3,000 $, 2,000 $ i 1,000 $. Oprócz prestiżu, który przypadł zwycięzcom najlepsze rozwiązania zaproponowane przez międzynarodowe zespoły konkursowe będą uwzględnione w planach prawdziwej misji na Marsa, która ma wystartować w 2018 r.
Projekt zgłoszony na konkurs wymagał przygotowania koncepcji zarówno statku kosmicznego, jego wyposażenia, jak i wyboru optymalnej trajektorii lotu, terminarza i ekonomii misji.
W drodze do finałowej dziesiątki drużyna Space is More pokonała 38 różnych zespołów z całego świat, nie byłoby to możliwe bez pomocy internautów, jako, że kilka dni po tym gdy końcem marca członkowie drużyny dowiedzieli się o zakwalifikowaniu do finału, okazało się, że Politechnika Wrocławska - uczelnia na której studiują członkowie drużyny nie ma możliwości sfinansowania wyjazdu. Ze wsparciem drużynie wyszła Fundacja Wspierania Polskiej Astronautyki "Pociąg do Gwiazd", która wsparła drużynę zarówno finansowo jak i merytorycznie organizując internetową zbiórkę publiczną oraz umieszczając projekt w serwisie crowdfoundingowym Polak Potrafi.
Nasz serwis jako pierwszy opisał całą sprawę a także pomógł ją nagłośnić w mediach masowych. Akcja w serwisie PolakPotrafi zakończyła się wielkim sukcesem, dzięki hojności internautom udało się zebrać 91812 zł. Oprócz internautów we wsparcie włączyło się również kilka firm i instytucji m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT, Siemens, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
źródło: Mars Society
Space is More w finale konkursu Inspiration Mars - relacja
- 06-08-14
- Redakcja
Zapraszamy do śledzenia udziału drużyny Space is More z Politechniki Wrocławskiej w finale konkursu Inspiration Mars. Relacja uzupełniana będzie stopniowo wraz z napływającymi od członków zespołu informacjami.
W dniu 04. sierpnia w drogę za ocean udała się drużyna Space is More z Wrocławia. Na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku było o niej głośno za sprawą finału konkursu Inspiration Mars organizowanego między innymi przez Mars Society, Nasa, czy Denisa Tito - kosmicznego turystę i multimilionera. Konkurs polega na zaprojektowaniu misji typu Flyby, podczas której dwuosobowa załoga statku kosmicznego dokona oblotu planety Mars. Według założeń konkursu misja ma trwać 501 dni i wystartować 01.01.2018 roku kiedy to wzajemne położenie Ziemi i Marsa pozwala odbyć takową podróż w założonym czasie.
Kosmiczna fotografia i wędrówki w nieznane - wywiad z Kamilą Mazurkiewicz
- 01-05-14
- Marcin Mazur
Nie dalej niż 3 tygodnie temu opublikowaliśmy wywiad z Michałem Żołnowskim, odkrywcą ponad 150 planetoid, astrofotografem, który w ostatnim czasie podzielił się z internautami niezwykle ostrymi zdjęciami Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dziś prezentujemy wywiad z Kamilą Mazurkiewicz, jedno z jej zdjęć tranzytu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle tarczy słonecznej pojawiło się na stronie głównej serwisu spaceweather.com. Skłoniło nas to do tego aby porozmawiać z Kamilą i zapytać, jak wygląda jej pasja od kuchni.
Cel osiągnięty, drużyna Space is More dziękuje internautom za okazane wsparcie
- 15-04-14
- Marcin Mazur
Ich celem było zdobycie 4 tysięcy złotych, dziś w pięć dni po rozpoczęciu zbiórki, pobijając rekord wpłat (870 wpłat) w serwisie PolakPotrafi.pl i osiągnięciu kwoty wsparcia ponad 85 tys. złotych, wrocławska drużyna Space is More chce podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu akcji. Jednocześnie drużyna chce przekazać, że w zgodzie z regulaminem serwisu akcja musi trwać do końca ustalonego wcześniej terminu. Proszą też, by potencjalni sponsorzy mieli na uwadze, że środki potrzebne na wyjazd zostały już osiągnięte.