Dni Odkrywców Kosmosu – Świat na wyciągnięcie ręki

Share

Jowisz (Credits: NASA)Kosmos najlepiej zacząć odkrywać w momencie, kiedy po raz pierwszy odrywa się wzrok od Ziemi i spogląda się w rozgwieżdżone niebo. Najlepszym do tego momentem są początki edukacji szkolnej.  „Dni Odkrywców Kosmosu” są cyklem spotkań kulturalno – edukacyjnych odbywających się na terenie Szkoły Podstawowej Nr 31 w Warszawie, w dzielnicy Zielona Białołęka. Impreza skierowana jest przede wszystkim do dzieci ze szkoły podstawowej. Ponieważ dzieci są urodzony badaczami, celem imprezy jest ukierunkowanie ich ciekawości badawczej na odkrywanie kosmosu, który zaczyna się tuż obok nas. A najłatwiej odkryć  jego piękno, patrząc na rozgwieżdżone niebo nad naszymi głowami. Aby pokazać dzieciom, że „NAUKA NIE JEST NUDNA”, planujemy interaktywne zabawy i spotkanie z „ludźmi kosmosu” czyli osobami, które na co dzień prowadzą badania kosmiczne.

Jako Stowarzyszenie staramy się pokazać najmłodszym badaczom, że świat jest na wyciągnięcie ręki, że trzeba tylko chcieć, aby zanurzyć się w rozwijaniu swoich pasji, aby zmienić siebie i swoje otoczenie, ten najbliższy nam kosmos, na lepsze. Dodatkowym celem jest promocja przedmiotów ścisłych i poprzez zabawę, skłonienie dzieci do ich polubienia. W końcu które  dziecko nie chciałoby zostać astronautą? 

Dni Odkrywców Kosmosu rozpoczęły się 12 kwietnia, a zakończą się 25 maja na Pikniku na terenie Szkoły Podstawowej nr 31, gdzie przewidziane są liczne atrakcje, w tym pokazy modeli pierwszych polskich satelitów czy robota mobilnego.  

Warto przypomnieć, że 12 kwietnia jest dniem, w którym 52 lata temu poleciał w kosmos pierwszy człowiek – Jurij Gagarin. Pamięć o tym wydarzeniu obchodzona jest na całym świecie od roku 2001 jako Noc Jurija (ang. Yuri's Night). Organizatorzy Dni Odkrywców Kosmosu dołączyli się do tych obchodów, inaugurując imprezę wykładem dr Krzysztofa Ziołkowskiego z Centrum Badań Kosmicznych PAN pt. „Od sputnika i Gagarina do łazika Curiosity i misji Dawn”. 

Dni Odkrywców Kosmosu - plakat (Credits: DOK)

Projekt organizowany jest przez Stowarzyszenie Moja Białołęka, Szkołę Podstawową Nr 31 oraz  m.st. Warszawa – Dzielnicę Białołęka. Odbiorcą projektu jest przede wszystkim ok. 500 dzieci klas 0-VI, które w dniach 12, 17 i 18 kwietnia uczestniczyły w pokazach przenośnego planetarium. W dalszej kolejności odbiorcami są dzieci z gimnazjum i uczestnicy Pikniku w dniu 25 maja br. oraz wszystkie osoby, które skorzystają z z wielu interesujących informacji, sięgną po linki z prezentacjami, filmami o Kosmosie za pomocą stron poświęconych projektowi. 

Więcej informacji o atrakcjach Dni Odkrywców Kosmosu na stronie Stowarzyszenia Moja Białołęka: http://www.mojabialoleka.pl/inicjatywy/dniodkrywcowkosmosu.html

Nowości, materiały do samodzielnych badań, ciekawostki o kosmosie oraz naukach ścisłych z nim związanych można śledzić na bieżąco na portalu społecznościowym Facebook na profilu:  https://www.facebook.com/DniOdkrywcowKosmosu

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę