Łączność ARISS ze Stacją ISS z Gdańska

Share

Logo programu ARISS (Credits: ARISS)Połączymy się i porozmawiamy z astronautami, którzy przebywają na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – poinformowało Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na nietypowe spotkanie, które odbędzie się w muzeum 31 grudnia o godz. 15 na Dworze Artusa, znajdującym się tuż obok Ratusza Głównego Miasta. Łączność będzie można obejrzeć również na żywo w serwisie ARISS-POLSKA TV.

"Zapytamy o to, co widać na Ziemi z kosmosu, czy na Stacji Kosmicznej obchodzi się święta oraz czy bycie astronautą to spełnienie marzeń każdego chłopca? Odpowiedzi z przestrzeni kosmicznej będą słyszalne w całej Europie na częstotliwości 145.800MHz. Zachęcamy do nasłuchów" – czytamy w komunikacie instytucji.

Łączność z astronautami możliwa jest dzięki udanej współpracy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, portalu Kosmonauta.net oraz społeczności krótkofalowców z Trójmiasta. Przedsięwzięcie wpisuje się w obchody Roku Jana Heweliusza w Gdańsku, które odbywają się z okazji 400. rocznicy urodzin słynnego astronoma, rajcy, ławnika i browarnika.

Pytania orbitującym wokół Ziemi zadawać będzie młodzież szkolna wśród której znajdą się finaliści konkursu Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Gdyni, Gdańskich Szkół Autonomicznych. Nie zabraknie również studentów Akademii Morskiej w Gdyni i członków Morskiego Klubu Łączności „Szkuner” SP2ZIE.

Stronę techniczną tego przedsięwzięcia realizują członkowie Pomorskiego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców oraz Morski Klub Łączności "Szkuner" SP2ZIE Akademii Morskiej w Gdyni. Połączenie z ISS jest eksperymentem edukacyjnym polegającym na krótkiej radiowej telekonferencji, która odbywa się ramach programu ARISS (Amateur Radio on The International Space Station).

Logo programu ARISS (Credits: ARISS)ARISS jest międzynarodowym programem edukacyjnym. Powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w programie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz agencji kosmicznych – amerykańskiej NASA, rosyjskiej RKA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA i kanadyjskiej CSA. Program jest adresowany do młodzieży szkolnej i akademickiej. Jego celem jest popularyzacja astronautyki, historii podboju kosmosu, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi, przede wszystkim nowoczesnymi technologiami, przemysłem kosmicznym oraz łącznością radiową, w tym krótkofalarstwem.

źródło: Kosmonauta.net

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę