Penetrator MUPUS poprawnie uruchomiony po trzyletniej hibernacji!

Share

Wizualizacja Sondy Rosetta i lądownika Philae (Credits: esa.int)Dnia 20 stycznia 2014 sonda kosmiczna Rosetta przesłała pierwsze informacje o swoim stanie po trzyletniej przerwie. Sonda otrzymała z Ziemi polecenie zatrzymania wirowego ruchu, w który została wprawiona, by utrzymać kurs. Następnie ustawiła się tak, by jej panele słoneczne zaczęły czerpać energię ze Słońca. O godz. 19:15 do Ziemi dotarł sygnał potwierdzający, że sonda działa prawidłowo. Od tamtego czasu kolejne podsystemy były budzone z długiego snu a ich stan odczytywany przez czujniki i przesyłany do stacji naziemnej.

Sprawdzono również stan penetratora MUPUS skonstruowanego w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Odczyty ze wszystkich czujników są poprawne. Udało się uruchomić wszystkie elementy MUPUSa poza mechanizmem rozkładania manipulatora oraz napędu elektromagnetycznego co byłoby przedwczesne.

Wybudzona w styczniu tego roku sonda Rosetta znajduje się już w okolicach Saturna. W listopadzie 2014 r. ma wylądować na pędzącej przez kosmos komecie Czuriumow-Gierasimienko, czyli dokonać rzeczy, której jeszcze nikt nie próbował. 

W sierpniu 2014 roku urządzenie ma wejść na orbitę komety o średnicy 1,5 km, a w listopadzie - wysłać na jej powierzchnię lądownik Philae. Jego zadaniem będzie zbadanie wnętrza komety, jej temperatury, właściwości, etc. Pozwoli to odkryć tajemnice tych jak dotąd najmniej poznanych obiektów w Układzie Słonecznym i lepiej się przed nimi zabezpieczać.

Podczas sadzania lądownika Philae na komecie kluczową rolę odegra polski instrument kosmiczny MUPUS (MUlti PUrpose Sensor for surface and subsurface science). Jest to wielozadaniowy przyrząd do pomiarów własności fizycznych jądra komety zbudowany przez Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. 

MUPUS to jedno z najważniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, w jakie wyposażona jest Rosetta. Posiada termometry, sensor na podczerwień i akcelerometr. Składa się także z dwóch harpunów, które za pomocą kometarnego młotka wbiją się w kometę i utrzymają Rosettę na jaj powierzchni mimo braku grawitacji. MUPUS wazy ok. 1,5 kg i wykorzystuje zaledwie 3 W mocy (tyle ile telefon komórkowy).

Penetrator MUPUS (Credits: CBK)

Rosetta rozpoczęła podróż ku komecie Czuriumow-Gierasimienko 2 marca 2004 roku. Zakończenie misji planowane jest na grudzień 2015 roku.

źródło: ESA, Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej CBK PAN

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę