Studenci z Politechniki Warszawskiej zwyciężają w międzynarodowym konkursie robotów głębinowych

Share

Logo zawodówRobot ROV - Badawczy Robot Głębinowy skonstruowany przez studentów ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej zwyciężył w kategorii uniwersyteckiej międzynarodowe zawody  Black Sea ROV na zdalnie kierowany pojazd podwodny (Remotely Operated Vehicle), które odbywały się w Rumunii. 

Na stronie Facebook projektu możemy przeczytać: 

"Z powodu nadchodzącego sztormu i złych warunków pogodowych zawody zostały przesunięte na dzisiaj. Bardzo miło jest nam ogłosić, że pomimo wielu trudności odnieśliśmy sukces i zwyciężyliśmy w kategorii uniwersyteckiej! Dziękujemy przede wszystkim naszym sponsorom za wsparcie i umożliwienie nam wyjazdu oraz wszystkim osobom trzymającym kciuki za mnóstwo pozytywnej energii i motywacji. Było ciężko, ale udało się!"

Wśród zadań, które miały wykonać startujące w zawodach maszyny były m.in. przepłynięcie toru przeszkód pod wodą, "rozminowywanie" obiektów, a więc wykonywanie pewnych precyzyjnych zadań pod wodą czy wyłowienie z dna zbiornika niedużego obiektu.

Logo Eris Project

Budując robota zespoły musiały rozwiązać szereg problemów konstrukcyjnych. W czasie zawodów każdemu robotowi asystował nurek, a więc napięcie zasilające robota nie może być wyższe niż 48 V. W razie awarii człowiekowi nie może grozić niebezpieczeństwo.

Błażej Żyliński koordynator projektu w rozmowie z PAP opisuje opisuje konstrukcję robota: Do prostokątnej, czarnej ramy robota przymocowane są podzespoły: zbiorniki balastowe - podłużne tuby z tłokami, a także 8 pędników wielkości pięści, które sprawiają, że robot może się zanurzać, pochylać i wykonywać manewry. Poza tym w centralnej części urządzenia znajduje się obudowa z elektroniką i kamerą. "Dużym wyzwaniem jest zapewnienie tej obudowie szczelności. Jeśli bowiem okaże się ona nieszczelna, elektronika zostanie zalana i się zniszczy" - zaznacza Żyliński. 

Testy robota ROV (Credits: facebook.com/ERIS.PROJECT)

Robot wyposażony jest także w manipulator pozwalający na wykonywanie precyzyjnych ruchów. 

Warto dodać, że że Badawczy Robot Głębinowy nie jest jedynym realizowanym przez zespół Eris Project robotem. Wcześniej w 2013 roku ekipa zrealizowała projekt Husar - Robot Księżycowy na zawody NASA Lunabotics Mining Competition, zdobywając tam Perseverance Award oraz wyróżnienie warsztatu NASA Prototype.

Ostatnie testy przed finałową prezentacją (Credits: Drużyna łazika Husar)

W tym roku na konurs University Rover Challenge członkowie Eris Project wystawili łazik Ares, który zdobył ósme miejsce na 23 drużyny z całego świata. W planach na ten rok zespół ma start w europejskiej edycji zawodów łazików marsjańskich "ERC". 

Łazik Ares podczas pobierania próbek (Credits: facebook.com/ERIS.PROJECT)

ERIS jest projektem Studenckiego Koła Astronatycznego. Wiele lat działalności i doświadczeń SKA pokazało, że największym atutem są wykształceni, doświadczeni ludzie i dobrze dobrany oraz zgrany zespół. 

Podstawowym celem działalności grupy jest ciągły rozwój umiejętności jej członków z dziedziny robotyki, automatyki, mechaniki i organizacji projektów. Połączenie pracy nad tymi projektami wewnątrz jednego zespołu pozwoli na sprawną wymianę doświadczeń inżynierskich i organizacyjnych. ERIS ma na celu wykształcić zespół inżynierów z dużym doświadczeniem pracy, który indywidualnie będzie w stanie realizować coraz bardziej zaawansowane projekty rozszerzając swoją działalność o komercyjne wykorzystanie wypracowanych przez nich rozwiązań w przyszłości.

źródło: ERIS Project, PAP Nauka w Polsce, https://www.facebook.com/ERIS.PROJECT

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę