PW-Sat dwa lata na orbicie - raport specjalny

Share

Wizualizacja satelity PW-Sat na orbicie (Credits: Paweł Stańczyk)13 lutego 2012 roku na orbicie okołoziemskiej znalazł się pierwszy polski satelita - PW-Sat. Urządzenie, którego pomysł stworzenia zrodził się w 2004r. wśród studentów Politechniki Warszawskiej, po ponad 7 latach zostało skonstruowane wspólnymi siłami studentów z PW i naukowców z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK).PW-Sat to satelita niewielkich rozmiarów, ponieważ jego wymiary to 10x10x11,3 cm. Należy do rodziny satelitów nazywanej CubeSat (od angielskiego cube – sześcian). Po dotarciu na orbitę i rozłożeniu anten do komunikacji z Ziemią miała rozpocząć się właściwa część misji, czyli rozłożenie eksperymentalnej konstrukcji – ogona o długości jednego metra.

Zadaniem ogona było zadziałanie niczym „kosmiczny hamulec”, który miał doprowadzić do przyśpieszenia procesu deorbitacji, czyli zejścia z orbity w atmosferę i całkowitego się w niej spalenia. Eksperyment miał być demonstratorem technologii sprowadzania niepotrzebnych obiektów kosmicznych z orbity do atmosfery ziemskiej. Technologia taka pozwoliłaby na zmniejszenie liczby niebezpiecznych kosmicznych śmieci, których na różnych orbitach z każdym rokiem jest coraz więcej.

Testy satelity PW- Sat (Credits: PW-Sat / AstroNautilus.pl)

Mimo utraconej łączności z satelitą, zespół nie zapomniał o poprzedniku i regularnie monitoruje jego stan. Analizowane są parametry orbitalne pozwalające stwierdzić na jakiej wysokości jest satelita, ile czasu potrzebuje na pełne okrążenie Ziemi oraz jaki jest kształt oraz wielkość orbity. W tym celu wykorzystywane są dane udostępniane przez NORAD (ang. North American Aerospace Defense Command) – jednostki kontrolującej przestrzeń powietrzną nad Ameryką Północną i przestrzeń kosmiczną wokół Ziemi.


Animacja przedstawiająca satelitę PW-Sat na orbicie (Credits: Paweł Sańczyk, PW-Sat)

W drugą rocznicę startu satelity PW-Sat w sieci pojawił się raport z  dwuletniej obecności satelity na orbicie. Raport został przygotowany przez Pawła Jaworskiego i Tomasza Witkowskiego.

PEŁNA TREŚĆ RAPORTU POD LINKIEM: RAPORT

źródło: Zespół PW-Sat

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę