PTR: Postęp prac rakiety eksperymentalnej RTP5 - test silnika HP 127

Share

Głowica rakiety RTP5 wykonana jest z laminatu szklanego wzmocnionego na końcu włóknem węglowym (Credits: PTR)Udany test naziemny silnika oznaczonego numerem HP 127 rozpoczyna przygotowania do piątego już projektu Rocket Team Poland. Grupa PÓŁNOC Polskiego Towarzystwa Rakietowego pracuje obecnie nad nową rakietą eksperymentalną RTP 5 zdolną docelowo osiągnąć pułap 10 kilometrów.

Rakieta pomimo zbliżonych gabarytów będzie znacznie odbiegać konstrukcyjnie od poprzedniczki, głównymi zmianami będą aluminiowy korpus silnika stanowiący jednocześnie korpus rakiety.

RTP5 ma wystartować na poligonie w Toruniu podczas Lotów Rakiet Eksperymentalnych organizowanych przez Polskie Towarzystwo Rakietowe w maju tego roku.

Silnik HP127 jest prototypem najmniejszej wersji silnika średnicy 100 mm z wkładem paliwowym długości 30cm i impulsie całkowitym około 5[kNs]. Na razie pozwoli on rakiecie na uzyskanie pułapu około 5 km przy prędkości maksymalnej około 1,5 Ma w locie planowanym na maj 2012 roku.

Praca silnika HP127 (Credits: PTR)

Główną zaletą silnika a jednocześnie trudnością do pokonania jest długi czas pracy sięgający 8 sekund przy ciśnieniu roboczym w komorze spalania dochodzącym do 8 [MPa].Docelowy silnik ma być czterokrotnie dłuższy i pozwoli jak sądzą konstruktorzy zakończyć projekt RTP uzyskaniem pułapu 10 km.

Prezentowany silnik posiada ciąg średni ponad 600 [N], natomiast silnik docelowy ma wygenerować ciąg średni na poziomie 2500 [N].


Test silnika HP127, podczas którego silnik uzyskał ciąg średni ponad 600 [N] (Credits: Youtube/PTRakietowe)

LRE (Loty Rakiet Eksperymentalnych) to spotkania organizowane w celu przeprowadzenia startów rakiet eksperymentalnych o przeznaczeniu badawczym, zbudowanych przez amatorskie grupy konstruktorów skupionych wokół Polskiego Towarzystwa Rakietowego, jak również przez inne krajowe i zagraniczne organizacje zgłoszone i zakwalifikowane do wzięcia udziału w lotach. Maksymalny pułap lotów to 12 000 m npm.

Szczegółowe wytyczne na temat przebiego oraz uczestnictwa w LRE znajdują się na stronie Polskiego Towarzystwa Rakietowego pod LINKIEM

źródło: Polskie Towarzystwo Rakietowe

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę