Podsumowanie działalności Polskiego Towarzystwa Rakietowego w roku 2011

Share

Logo Polskiego Towarzystwa RakietowegoMiniony rok był bogaty w ciekawe wydarzenia dla Polskiego Towarzystwa Rakietowego.  W drugim roku swojej działalności dzięki zainteresowaniu społeczności i aktywności członków, stowarzyszenie miało przyjemność być obecnym na wystawach i imprezach popularyzujących wiedzę o kosmosie, historię techniki rakietowej i podboju kosmosu.

Od początku roku bardzo aktywnie uczestniczyliśmy w organizacji wystawy 50 lat NASA w Muzeum Historycznym miasta Gdańsk, gdzie wystawiane były nasze rakiety. Wystawa z okazji roku Jana Heweliusza miała miejsce w dniach 28.01 do 22.05.2011 r. Obok wielkoformatowych fotografii obrazujących 50 la NASA, oraz eksponatów  z kolekcji Dogonić Kosmos, prezentowane były rakiety konstruktorów z Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Były to rakiety Wołchow, Strieła i Konrad. Zwiedzający mogli też obejrzeć silniki rakietowe przekazane na wystawę przez nasze stowarzyszenie. Wystawa w Gdańsku była traktowana przez PTR jako otwarcie sezonu.

 

Rakiety PTR podczas wystawy zorganizowanej z okazji 400. rocznicy urodzin Jana Heweliusza (Credits: PTR)

Loty Rakiet Eksperymentalnych to kolejne miejsce gdzie prezentowane były wyniki naszych prac. To na te przedsięwzięcia szykują się konstruktorzy największych rakiet w Polsce. Dzięki porozumieniu z Wojskiem Polskim i podpisanym przez Ministra Obrony Narodowej obustronnym porozumieniu o współpracy polscy konstruktorzy rakiet mają do dyspozycji poligony wojskowe jako bezpieczny teren do testów swoich konstrukcji.

Pierwsze spotkanie LRE miało miejsce w dniach 09/10 kwietnia i odbyło się na poligonie w Toruniu. W spotkaniu mógł uczestniczyć każdy konstruktor rakietowy chcący przetestować swoje pomysły w praktyce. Wojsko zapewniło zabezpieczenie przeciwpożarowe, a Agencja Żeglugi Powietrznej zabezpieczyła strefę powietrzną konieczną do lotów. W tych dwóch dniach wszystkie statki powietrzne kierowane były innymi szlakami, dzięki czemu niebo pozostało dla nas czyste. W trakcie spotkania wykonano wiele startów rakiet. Od małych eksperymentów w których sprawdzano nowe rozwiązania elektroniki, nowe silniki i układy odzysku. Po duże starty rakiet naddźwiękowych. Wykonano również próbę statyczną nowego silnika.

Konstruktorzy rakiety RTP3 podczas LRE na poligonie wojskowym w Toruniu (Credits: PTR)

  Drugiego dnia spotkania po raz pierwszy w polskiej historii rakiet badawczych rakiety skonstruowane przez amatorów pokonały barierę dźwięku. Podjęto trzy próby lotów naddźwiękowych, zarejestrowano cenne dane pokładowe i zidentyfikowano pewne usterki. Spotkanie uznano za sukces. Podczas LRE obecni byli goście z zagranicy.

  Celem wszystkich  eksperymentalnych lotów było doskonalenie warsztatu technicznego  członków PTR. Badanie nowych konstrukcji, materiałów i elektroniki  pokładowej w locie z dużą prędkością. Dwie testowane rakiety  przekroczyły prędkość dźwięku jako pierwsze rakiety amatorskie w Polsce.  Były to: Hipersonal przygotowany przez Paula Stanię, który osiągnął 1,2  Macha, i RTP 3 (Rocket Team Poland 3), konstrukcja Roberta i Andrzeja  Magierów osiągnęła 1,7 Macha, czyli prędkość ponad 2100 km/h.

  Szczegółem wartym zainteresowania jest praca magisterska pana inż. Arkadiusza Palińskiego i wyniesienie jej na pokładzie rakiety eksperymentalnej Polskiego Towarzystwa Rakietowego.

  W trakcie LRE zeralizowano ciekawy spot promujący PTR. Film ten prezentowany był pierwszy raz podczas happeningu Dogonić Kosmos VI organizowanego w ramach II  Festiwalu Nauki Dzień Odkrywców, zorganizowanego w Rzeszowie.


  Spot reklamowy Polskiego Towarzystwa Rakietowego

  Podczas imprezy każdy zainteresowany mógł poznać wszystkie podzespoły rakiety, każdą rzecz można było dotknąć i zważyć. Dla członków PTR było to pierwsze tak duże spotkanie z miłośnikami kosmosu. Nasi koledzy przez cały dzień odpowiadali na pytania. Cieszyli się olbrzymią popularnością wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Bardzo dużo osób obejrzało spot i pytało o działalność PTR. Weekend w Rzeszowie zaowocował wieloma nowymi miłośnikami techniki rakietowej i modelarstwa. Dzięki tym doświadczeniom w następnym spotkaniu z młodzieżą pokusiliśmy się o lekcje modelarstwa dla najmłodszych.

  Robert Magiera (środek) prezentujący rakietę Konrad (Credits: PTR)

  Podgórzańskie Atrakcje Naukowe w Łużnej odbywające się w dniach 17/18 września bieżącego roku to miejsce gdzie nasi koledzy przeprowadzili pierwsze „lekcje” modelarstwa. Dzieci szkoły podstawowej mogły samodzielnie wykonać modele rakiet. Zainteresowanie przerosło organizatorów, nasi instruktorzy musieli poradzić sobie z ponad 100-tką najmłodszych modelarzy. Następnego dnia wszystkie te modele wystartowały w powietrze. Stanowisko startowe przygotowane na boisku stanowiło dla tej młodzieży centrum wszechświata. Loty były bardzo udane, konstruktorzy i nauczyciele bardzo dumni.
  Spotkanie to było jedną z niewielu możliwości, gdzie dzieci mogły własnymi rękoma wykonać model i sprawdzić go podczas startu.

  Start jednej z rakiet skonstruowanych podczas warsztatów PTR (Fot. Marcin Polar)

  Atrakcje w Łużnej były dobrym wstępem do niepowtarzalnej imprezy w Polsce, jaką jest „Festiwal Meteor FM 2011”. Jedyny tego rodzaju zlot modelarzy w kraju. Zorganizowany po raz drugi spotkał się z największym jak dotąd zainteresowaniem. W roku 2010 na „FM 2010” wystartowało niewiele ponad 30 modeli. W tym roku na „FM 2011” już pierwszego dnia startów było ich ponad 60. Na zlocie pierwszy raz zjawili się modelarze spoza PTR.

  Toruń, oraz poligon Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia gościł ponad 60 osób zakochanych w rakietach. Byliśmy świadkami startów pięknych modeli o różnej wielkości. Rakiety budowane były różnymi technikami i z różnych materiałów. Fantastyczna pogoda pozwoliła podziwiać loty w pełnej okazałości. Był to prawdziwy popis polskiego modelarstwa. Rakieta jednego z uczestników wypuściła paczkę dipoli aluminiowych w powietrzu, mieliśmy okazję podziwiać szybującą chmurę pięknie błyskającą na niebie różnymi kolorami. Inny uczestnik przygotował niecodzienny spadochron i tak do bezpiecznego lądowania posłużyły gigantyczne majtki. Pierwszego dnia FM 2011 zorganizowano pierwszy konkurs rakietowy. „Turniej Rakiet Dużej Mocy. Punkty  w obydwu kategoriach przyznawano za: poprawny, lot, pułap, odzysk rakiety. Warto dodać iż 4/6 puli medali przypadło białostockiej grupie harcerskiej skupionej wokół Piotra Sewastianika, której przyjazd na festiwal był możliwy dzięki publicznej dotacji w ramach projektu „Wschodzący Białystok”. Wszystkie starty udokumentowano i zarejestrowano. Wieczorem byliśmy świadkami niezwykle romantycznych startów o zachodzie słońca. Spotkanie zakończyło się następnego dnia wręczeniem medali i startami największych modeli. W ciągu zlotu wystartowało ponad 100 rakiet. Do PTR przystąpiło kilku nowych członków. „Festiwal Meteor FM2011” pozostanie niezapomniany przez wszystkich obecnych. Spotkanie to wzbudziło zainteresowanie mediów także ogólnopolskich, na nasze zaproszenie przybyli reporterzy telewizyjni i radiowi. Starty filmowane były z pokładu małego samolotu RC kierowanego z ziemi.

  Uczestnicy Festiwalu Meteor 2011 (Credits: Marcin Mazur)

  O Festiwalu mówiły też lokalne media i pojawiły się też reportaże na stronach internetowych. Z gościnnego Torunia wyjechaliśmy w doskonałych nastrojach do następnego spotkania jakie miało miejsce już miesiąc później.

  W dniach 22 – 23 października odbyły się LRE Drawsko Pomorskie. Późna pora roku budziła pewne obawy. Jesień okazała się łaskawa i kolejne loty eksperymentalne doszły do skutku. Tym razem planowano zrealizować dwa duże projekty, w sumie trzy starty. Całość spotkania zabezpieczała straż pożarna. Przestrzeń powietrzna została zamknięta do wysokości 15 km. Pierwszego dnia wystartowała rakieta RPT-4 o obliczonym pułapie powyżej 5km. Pozostałe starty zarezerwowano dla rakiety K-1X. Pierwszy lot był testem systemu odzysku i zapisu danych w pokładowym rejestratorze. Wszystkie układy spisały się bezbłędnie. Nastąpiły przygotowania do lotu naddźwiękowego. Rakieta K-1X jest pierwszą metalową konstrukcją rakiety eksperymentalnej skonstruowanej przez członków PTR. Dotychczas stosowano najtańsze rozwiązania i opierano się o materiały ogólnie dostępne. Powierzchnie tych materiałów wzmacniano laminatami. Jednak doświadczenie pokazało, że może to być rozwiązanie jedynie tymczasowe i do zastosowania w ograniczonym zakresie. Drugą ciekawostką jest zastosowanie telefonu komórkowego zaprogramowanego w systemie Android do komunikacji z Internetem i bezpośredniej transmisji danych. Ta nowatorsko rozwiązana telemetria spisała się w teście znakomicie. Właściwy start K1-X odbył się popołudniu drugiego dnia spotkania. Konstrukcja rakiety pokonała barierę dźwięku osiągając prędkością 1580 km/h osiągając pułap 3714 metrów. Elektronika zadziałała bezbłędnie. Lot w Drawsku obserwowany był na monitorze komputera w Kielcach. Dokładność systemu pozwoliła odnaleźć rakietę z dokładnością do metra. LRE Drawsko Pomorskie było ostatnim spotkaniem w tym roku.

  Uczestnicy Lotów Rakiet Eksperymentalnych. Członkowie grup południowej i północnej PTR (Credits: PTR)  Oprócz wymienionych zdarzeń na uwagę zasługuje nawiązanie współpracy PTR i Związku Harcerstwa Polskiego, pojawiają się w nim pierwsze drużyny o profilu rakietowym. W bieżącym roku PTR przeprowadziło pierwsze egzaminy na licencje startowe Rakiet Dużych Mocy ( RDM ). Ponadto w stowarzyszeniu działają osoby aktywne na płaszczyźnie komunikacji  między stowarzyszeniem, a Ministerstwem Gospodarki (MG). Działacze PTR pracują nad zmianą polskiego prawa. Tak aby modelarstwo i technika rakietowa miało szersze możliwości popularyzacji nowoczesnej techniki wśród młodzieży i środowiska biznesowego. Na stronie PTR odbyła się też pierwsza transmisja typu „stream” ze spotkania młodzieży z rosyjskim kosmonautą Musą Maranovem i polskim kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim. Przekaz możliwy był dzięki współpracy z portalem KosmicznaPolska.pl Coraz częściej towarzyszom nam najpopularniejsze media ( TV, radio, poczytne dzienniki ).

  Uczestnicy spotkania rakietowego zorganizowanego przez białostocką grupę PTR (Credits: PTR)

  Aktywność PTR nie byłaby możliwa gdyby nie tak wspaniali i aktywni ludzie jak: Piotr Sewastianik ( modelarstwo, nawiązanie współpracy z ZHP, design i wizerunek PTR ), Andrzej i Robert Magiera ( wystawa w Gdańsku, LRE, współpraca z Ministerstwem Gospodarki, FM 2011), Krzysztof Ścigalski ( strona domowa, design i wizerunek PTR, LRE ), Andrzej Chwastek, Agnieszka Olek ( LRE, Łużna, Rzeszów, artykuły, prowadzenie FM 2011 ), Piotr Sornowski (zaplecze  w Łużnej, FM 2011 ), Marcin Mazur (promocja PTR, współpraca z mediami, wystawa Gdańsk, Rzeszów, Łużna, spot reklamowy, artykuły, relacja na żywo ze spotkania z kosmonautami), Rafał Dziemianko ( organizacja LRE i FM 2011, artykuły, dokumentacja i umowy ), Maciej Olesiński ( strona internetowa PTR i forum, system Android, transmisja na żywo ) oraz tym wszystkim osobom wspierających wymienionych w ich działaniach słowem i czynem.

  Szczególne podziękowania należą się naszym partnerom z wojska w szczególności kadrze dowódczej i żołnierzom pracującym z nami w polu z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia oraz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko w Olesznie k. Drawska Pomorskiego.
  Chcielibyśmy aby działaczy w przyszłym roku było więcej, żeby dołączyli do nas nowi członkowie, o różnych specjalnościach i zainteresowaniach. Pragniemy rozwijać swoje programy i budować nowe konstrukcje. Zapraszamy na FM 2012, LRE z własnymi eksperymentami. Zapraszamy budowniczych śmigłowców, balonów, samochodów RC, samolotów i rakiet przede wszystkim. Konstruktorzy robotów, elektronicy, każdy może spełnić się w tak interdyscyplinarnym zajęciu jakim jest budowa rakiet. Mile widziani są sponsorzy.

  Rafał Dziemianko, Marcin Mazur (Polskie Towarzystwo Rakietowe)

  Więcej na: www.rakiety.org.pl

  http://www.facebook.com/polskietowarzystwo.rakietowe

   

  Dodaj komentarz

  Kod antyspamowy Odśwież

  O nas

  Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

  Więcej informacji...

  Powrót na górę