Kosmiczny konkurs dla gimnazjalistów - zgłoszenia do końca lutego

Share

Logo konkursu Astrobot (Credits: Astrobot.pl)Tylko kilka dni zostało na przesyłanie prac w konkursie naukowym ASTROBOT. Autorzy najlepszych projektów wezmą udział w kosmicznych warsztatach w Centrum Nauki Kopernik. 

Ludzkość od zawsze miała ambicję odkrywania tego, co nieznane i mierzenia tam, gdzie jeszcze nikt nie dotarł. Isaac Newton badając grawitację, określił, jak umieszczać obiekty na orbicie Ziemi. XX wiek umożliwił nam podróże kosmiczne, w tym lądowanie człowieka na Księżycu, a w 2014 roku odbyło się pierwsze lądowanie na komecie w misji Rosetta, do której instrumenty badawcze budowali polscy naukowcy.

Na co dzień, korzystamy z nawigacji satelitarnej, której wysoką dokładność zawdzięczamy Albertowi Einsteinowi. Badania i osiągnięcia technologiczne sprawiają, że świat i życie staje się lepsze.

Jak ambicja odkrywania i badania przestrzeni kosmicznej przyczynia się do polepszenia życia tutaj, na Ziemi? Zapraszamy wszystkich gimnazjalistów do przygotowania prac w 1. etapie konkursu naukowego ASTROBOT. Zadaniem, które stoi przed uczniami, jest zaprojektowanie misji kosmicznej (zawężonej do komet i asteroid) oraz uzasadnienie, jakie korzyści przyniesie ludzkości. Warunkiem jest, aby misja była możliwa do zrealizowania. Dlatego, prace powinny zawierać opis technologii niezbędnej do jej przeprowadzenia. Ponadto, w projekcie można uwzględnić korzyści komercyjne, które płyną z realizacji takiej misji.   

Autorzy trzydziestu najlepszych projektów zostaną zaproszeni do Centrum Nauki Kopernik, gdzie w dniach 20-22 marca 2015 roku, wezmą udział w warsztatach robotycznych, będących jednocześnie 2. etapem konkursu. Jurorzy wyłonią piątkę zwycięzców, którzy otrzymają możliwość wyjazdu na wakacyjne warsztaty naukowe. W poprzednich edycjach uczniowie odwiedzili NASA Kennedy Space Center na Florydzie oraz ośrodek edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej Andoya Space Center w północnej Norwegii. 

Organizując warsztaty chcemy przekazać uczestnikom nie tylko wiedzę techniczną, ale przede wszystkim odpowiednie narzędzia do sprawnej pracy w grupie, samodzielnego zdobywania i dzielenia się wiedzą oraz co najważniejsze – poczucia odpowiedzialności społecznej, bo przecież nauka i inżynieria nie są celem samym w sobie – mówi dr inż. Tomasz Barciński z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. 

Zgłoszenia przyjmowane są poprzez stronę www.astrobot.pl. Termin zgłaszania prac upływa w najbliższą sobotę, tj. 28 lutego.   

Mars Society Polska (www.marssociety.pl) jest stowarzyszeniem zarejestrowanym w 1999 roku, oddziałem stowarzyszenia The Mars Society. Głównym celem jest promowanie idei eksploracji i badań kosmosu, a w szczególności Marsa. Organizacja skupia specjalistów z dziedziny astronautyki (takich jak Robert Zubrin, Buzz Aldrin), naukowców, filmowców (np. James Cameron), pisarzy (Kim Stanley Robinson), entuzjastów – wszystkich, którzy dzielą wizję obecności człowieka na Marsie.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (www.fundusz.org) to stowarzyszenie naukowców, twórców, lekarzy i studentów, pracujące od 30 lat z utalentowanymi uczniami. Uczeni z wieloletnim stażem i imponującym dorobkiem uczestniczą w pracach Funduszu jako wolontariusze. Organizacja prowadzi obozy naukowe, warsztaty, indywidualne staże badawcze, spotkania, koncerty i wystawy dla zdolnej młodzieży z całej Polski. Od 1995 roku jest także krajowym organizatorem prestiżowego Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS).

Dodatkowe informacje o konkursie:

Tomasz Kuciński (MSP), 533 556 255, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Łukasz Partyka (KFnrD), 795 423 474, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Banaś

666 300 054

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Comments 

#2 profile 2018-11-02 13:53
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Quote
#1 profile 2018-11-01 10:32
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Quote

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę