Copernicus Project - plany na 2013 rok

Share

Start balonu CP08 (Credits: Copernicus-project.org)W styczniu br. Fundacja Copernicus Project rozpoczęła realizację dużych programów edukacyjnych pod szyldem miniSAT.

Program podstawowy realizowany jest w Zespole Szkół w Górsku (01/2013 – 06/2013).

W czerwcu na terenie szkoły odbędzie się wystawa zdjęć wykonanych w czasie majowego miniSAT Festival. Hasło przewodnie wystawy to: „Mój Dom widziany z Kosmosu”.

W tym samym czasie realizowany jest program miniSAT micro. Laureaci kampanii 2012 zostali ogłoszeni w dniu 7 lutego i już teraz przystąpili do realizacji projektu.

W dniu 12.03.2013 przedstawiciele fundacji będą obecni z prezentacją w Sali Kolumnowej Sejmu w czasie konferencji "Amatorska Służba Radiokomunikacyjna, to nie tylko hobby". Celem spotkania jest przedstawienie stanu obecnego, zagrożeń i przyszłości służby radiokomunikacyjnej, a także organizacji pozarządowych działających w zmieniających się warunkach w dziedzinie łączności radiowej.

Podczas konferencji będzie można zapoznać się z historią polskiego krótkofalarstwa od 1925 r. do dziś, z jego funkcjonowaniem w Europie i na świecie, a także rolą International Amateur Radio Union (IARU). Omówione zostaną również zagadnienia dotyczące edukacji dzieci i młodzieży w kontekście krótkofalarstwa, roli służby radiokomunikacyjnej w razie zagrożeń w Polsce i Europie, a także przepisów polskiego prawa telekomunikacyjnego odnośnie do amatorskiej służby radiokomunikacyjnej. Do udziału w spotkaniu zaproszono przedstawicieli administracji rządowej i organizacji zrzeszających radioamatorów.

W okresie 04/2013 – 09/2013 realizowany będzie program  Visegrad Amateur Radio High Altitude Balloon Days (Visegrad ARHAB Days) Fundacja Copernicus Project zaprosiła do współpracy narodowe organizacje z Czech, Słowacji oraz Węgier:

MRASZ - MAGYAR RÁDIOAMATÖR SZÖVETSÉG

CRC - Český Radioklub 

SARA - Slovenský Zväz Rádioamatérov

Visegrad ARHAB Days, to projekt mający na celu realizacje warsztatów edukacyjnych połączonych ze startami misji balonów stratosferycznych wraz z ekwipunkiem składającym się ze sprzętu radiowego oraz stacji meteo. W czasie trwania misji, zespół Copernicus Project dokona badania rozchodzenia się fal radiowych w wyższych warstwach atmosfery (przez troposferę, aż po stratosferę). Planowana wysokość, jaka zostanie uzyskana w trakcie lotu, to około 30 tysięcy metrów. Kapsuła będzie wyposażona w sprzęt służący do realizacji nagrań video oraz zdjęć wysokiej rozdzielczości. Zespół zbada również pionowy rozkład temperatury oraz ciśnienia od momentu startu, aż po osiągnięcie pułapu wysokości. 

Start zostanie zrealizowany z Polski, ale łączności radiowe przez specjalnie skonstruowany przemiennik będą realizowane przez radio amatorów ze krajów europejskich, a dodatkowo premiowane będą kontakty radiowe ze stacjami z krajów Grupy Wyszehradzkiej. W trakcie trwania lotów stratosferycznych zostaną uruchomione radioamatorskie stacje okolicznościowe w Polsce, Czechach, Słowacji oraz Węgrzech. Jednym z elementów projektu jest akcja dyplomowa. Jej regulamin będzie określał ilość punktów koniecznych do zgromadzenia, aby otrzymać specjalny, okolicznościowy dyplom Visiegrad ARHAB Days Award. Na jego awersie znajdzie się fotografia głębi kosmosu oraz krzywizna Ziemi uwieczniona w trakcie naszej misji stratosferycznej. Niezbędne będzie przeprowadzenie łączności przez przemiennik zainstalowany na transponderze balonowym, jak również ze stacjami zainstalowanymi w Polsce, Czechach, Słowacji oraz Węgrzech. Wszyscy, którzy zrealizują łączności będą proszeni o wypełnienie krótkiej ankiety (dedykowana strona internetowa) służącej badaniu właściwości rozchodzenia się fal radiowych w tak ekstremalnych warunkach panujących w stratosferze.

Warsztaty edukacyjne w maju, które rozpoczną projekt zgromadzą wielu uczestników, aktywnie uczestniczących w eksperymentach. Zespół Copernicus Project prócz realizacji misji stratosferycznej obsługiwał będzie stację okolicznościową oraz prowadził akcje informacyjną (namiot, stand) dotyczącą projektu. Warsztaty edukacyjne w Funce kończące projekt, połączone będą z dyskusją oraz podsumowaniem badań przeprowadzonych w trakcie całości projektu.

Europejski Projekt Balonowy

W czerwcu 2013 Copernicus Project wystartuje po raz kolejny z Friedrichshafen w ramach projektu międzynarodowego, którego przedstawiciele Fundacji CP są inicjatorami oraz propagatorami. Prócz wspólnego startu z zespołami z Niemiec, zespół Copernicus Project będzie mieć stoisko na targach Friedrichshafen Ham Radio 2013.

IX Szkółka Techniczna

We wrześniu, tradycyjnie odbędzie się  Szkółka Techniczna w Funce (20/09/2013 – 22/09/2013) – Szkółka Techniczna, to miejsce spotkań dla Polskiego środowiska Near Space.

 Przygototwania do startu balonu CP15 (Credits: Artur Łukasik)

W tym roku start nastąpi w piątek przed zachodem słońca - startem misji stratosferycznej w systemie long duration. W sobotę, tradycyjny start misji, tym razem z nagrodzonym zespołem Astronomia Nova.

III Konferencja ARISS

Październik, to czas World Space Week. Tym razem zostanie uczczony specjalnym startem misji stratosferycznej z terenu konferencji ARISS (Amateur Radio on International Space Station). 

Kalendarz startów:

03/2013       CP20 – start techniczny – przygotowanie do sezonu - Włocławek

11/05/2013 CP21 – miniSAT Festival (Górsk / Toruń)

25/05/2013 CP22 – Geocaching MEGA Event Poland 2013 - Górzno

28/06/2013 CP23 – Friedrichshafen

20/09/2013 CP24 – Orient Express – Funka 2013

21/09/2013 CP25 – IX Szkółka Techniczna – Funka 2013

05/10/2013 CP26 – III Konferencja ARISS

 

źródło:  Copernicus Project

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę