Relacja ze startu satelity BRITE-PL "Heweliusz"

Share

Montaż wyrzutnika DRAGON do struktury rakiety CZ-4B (Credits: Brite-pl.pl)Zapraszamy na relację z przygotowań i startu rakiety Long March CZ-4B, która to jutro nad ranem wyniesie na orbitę drugiego polskiego satelitę naukowego o imieniu Heweliusz. 

Start planowany jest na 19 sierpnia bieżącego roku na godz. 05:15:00 CEST (czas środkowoeuropejski letni).

W miarę napływania nowych informacji będziemy je tutaj dla Państwa publikować:

 

 

19.08.2014 Godz. 19:30 (CEST) W ciągu następnych dni podejmowane będą kolejne sesje łączności z Heweliuszem. O postępach programu BRITE-PL będziemy informować Państwa na bieżąco. Na dziś kończymy naszą relację, dziękujemy, iż zechcieli Pańswto spędzić z nami czas kibicując wszystkim, którzy w jakiś sposób przyczynili się do dzisiejszego sukcesu. Zapraszamy na następne relacje z kolejnych wydarzeń. 

 

19.08.2014 Godz. 17:39 (CEST) Marcin Stolarski z zespołu BRITE-PL podaje, iż do tej pory miały miejsce trzy sesje łączności z Heweliuszem. Pierwsza o godzinie 10:05 CEST, druga o godzinie 11:00 CEST i trzecia około godziny 13:00 CEST. Co najważniejsze, wszystkie sesje łączności były udane, satelita wysyłał dane telemmetryczne, z których wynika, iż wszystkie parametry są w normie. 

 

 19.08.2014 Godz. 17:17 (CEST) W serwisie Youtube dostępny jest już film ukazujący pierwsze chwile od startu i przebieg lotu rakiety Long March CZ-4B z satelitami Gaofen-2 i Heweliusz:

Pomyślny start rakiety Long March CZ-4B (Credits: Youtube/CHINESE NEWS 新闻)

19.08.2014 Godz. 16:26 (CEST) Jak podaje Marcin Stolarski z zespołu BRITE-PL wstępnie przesłane dane NORAD pokrywają się chińskimi TLE. W ciągu tygodnia zespół operujący w Centrum Kontroli BRITE-PL otrzyma z NORAD precyzyjne dane kepleriańskie.  TLE to najbardziej popularny format zapisu elementów orbitalnych sztucznych satelitów Ziemi. W systemie TLE, w postaci dwóch linii (wierszy) zapisane są dane kepleriańskie orbit sztucznych satelitów oraz inne informacje takie jak numer satelity w katalogu USSPACECOM (United States Space Command) i NORAD, daty wprowadzenia satelity na orbitę i wygenerowania informacji TLE.

System zapisu jest powszechnie używany przez NASA i NORAD. NASA i NORAD na bieżąco podają nowe efemerydy zapisywane w systemie TLE. 

Zrzut ekranu programu Orbitron (Credits: stoff.pl)

Dzięki informacjom zawartym w TLE, można przy użyciu specjalnych programów komputerowych wyznaczyć dokładne położenie danego satelity w czasie i przestrzeni. Jednym z najpopularniejszych programów tego typu jest Orbitron napisany przez Polaka - Sebastiana Stoffa. Strona internetowa programu widnieje pod adresem: http://www.stoff.pl/

Centrum Kontroli BRITE-PL mieści się w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. 

Członkowie zespołu odbierającego i analizującego dane w Centrum Kontroli BRITE-PL (Credits: Marcin Stolarski)

 

19.08.2014 Godz. 13:06 (CEST) W sieci dostępny jest już zapis z konferencji, jaka w związku ze startem Heweliusza odbyła się w Centrum Hevelianum w Gdańsku dzisiaj rano: http://new.livestream.com/gdanskpl/heweliusz

Poranna konferencja w Centrum Hevelianum (Credits: Gdańsk.pl)

19.08.2014 Godz. 11:25 (CEST) Podczas pierwszej sesji łączności z Heweliuszem, która nastąpiła o godzinie 10:05 czasu CEST operatorom udało się odebrać pierwsze dane telemetryczne. PAKIETY SĄ W NORMIE.

W Centrum Kontroli Misji BRITE-PL w CAMK ostatnie przygotowania do obsługi nowego satelity (Credits: Marcin Stolarski)

19.08.2014 Godz. 09:20 (CEST) Rozpoczął się stream w serwisie gdańsk.pl. Doktor Orleański z CBK PAN podał kilka ważnych informacji, jakie zostały przekazane przez stronę chińską. Separacja Heweliusza nastąpiła dokładnie o godzinie 05:27:25. Parametry orbity to: średnia wysokość - 625, 4 km, inklinacja 98 ', czas okrążenia Heweliusza wokół Ziemi wynosi 97 minut, zaś ekscentryczność e= 0, 0026, oznacza to, że Heweliusz porusza się po orbicie niemal kołowej. Dokładne parametry orbity będą mogły zostać podane po tym gdy przekaże je NORAD (Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej). Najbliższa łączność z satelitą przewidywana jest na godzinę 10:00

Doktor Piotr Orleański z CBK PAN (Credits: gdansk.pl)

 

19.08.2014 Godz. 09:20 (CEST) Już za 10 minut w Centrum Hevelianum w Gdańsku rozpocznie się konferencja związana z udanym wyniesieniem Heweliusza na orbitę. Relację na żywo będzie można śledzić pod tym linkiem: http://www.gdansk.pl/live

Heweliusz w kosmosie LIVE (Credits: gdansk.pl)

19.08.2014 Godz. 08:15 (CEST) Czekając na pierwszy sygnał od Heweliusza warto przypomnieć, że od startu programu BRITE-PL trwały różne konkursy i inicjatywy związane z popularyzowaniem astronautyki i nauk ścisłych. Jedną z takich inicjatyw był "Wielki Astronautyczny Konkurs" jaki nasz portal przeprowadził wspólnie z CBK PAN końcem 2012 roku. Jednym z zadań konkursowych było wymyślenie hasła pod jakim realizować się będzie polski program kosmiczny. Spośród kilkunastu propozycji kapituła konkursu wybrała trzy najlepsze, które później oceniali internauci. Ostatecznie zwyciężył Kacper Malinowski z hasłem:  "Od Kopernika, poprzez Heweliusza i Hermaszewskiego do kosmosu europejskiego - Polska w kosmosie będąca, korzyści z tego czerpiąca!" 

W nagrodę hasło zaproponowane przez Kacpra zostało wygrawerowane na jednej z wewnętrznych ścianek satelity Heweliusz.

Fragment tzw. konkursowej ścianki satelity Heweliusz (Credits: Tomasz Zawistowski, CBK PAN)

 

19.08.2014 Godz. 07:20 (CEST) Są już pierwsze zdjęcia z dzisiejszego startu satelitów Gaofen-2 i Heweliusz, nam najbardziej do gustu przypadły poniższe:

Long March CZ-4B w locie (Credits: China.Cn)

 

Start rakiety Long March CZ-4B (Credits: China.Cn)

19.08.2014 Godz. 06:46 (CEST) Czekamy na pierwszy sygnał jaki nada satelita Heweliusz. Wraz z pierwszym sygnałem otrzymamy informację na temat stanu naszego satelity. Heweliusz wyniesiony został na niską orbitę okołoziemską o wysokości około 630 km. 

Centrum kontroli lotu programu BRITE-PL (Credits: BRITE-PL.pl)

19.08.2014 Godz. 06:12 (CEST) Odseparowanie Heweliusza od rakiety Long March CZ-4B nastąpiło w 14 minucie lotu. 

19.08.2014 Godz. 05:48 (CEST) Jest udało się!!! Chińskie media potwierdzają udany start rakiety Long March CZ-4B z satelitą Heweliusz na pokładzie! Heweliusz jest już na ostatniej prostej do tego by dołączyć do satelity Lem, który na orbitę wszedł 21 listopada 2013 roku.  (Link: http://china.cnr.cn/gdgg/201408/t20140819_516250903.shtml)

19.08.2014 Godz. 05:15 (CEST) W tym momencie rakieta Long March CZ-4B z satelitami Heweliusz i Gaofen-2 powinna oderwać się od płyty kosmodromu, czekamy na informację na ten temat. 

 

19.08.2014 Godz. 02:15 (CEST) Do startu pozostało 3 godziny w tym momencie z anten odbiorczych Heweliusza powinny zostać zdjęte zabezpieczenia. 

 Heweliusz w wyrzutniku Dragon, na antenach widać zabezpieczenia (Credits: BRITE-PL.pl)

19.08.2014 Godz. 01:45 (CEST) Do startu Heweliusza pozostało 3 godziny 30 minut. Cenny ładunek z satelitą dotarł do Chin 04 sierpnia, po czym 10 sierpnia rozpoczęła się integracja satelity z rakietą Long March. Po zamocowaniu wyrzutnika z Heweliuszem na wsporniku przytwierdzonym do ramy nośnej głównego ładunku rakiety LM-4B, czyli satelity obserwacyjnego Gaofen 2, do wyrzutnika Dragon podłączony został przewód, którym przekazany będzie sygnał uwalniający polskiego satelitę z rakiety i odebrana zostanie informacja o udanym opuszczeniu wyrzutnika przez Heweliusza. 

Heweliusz w wyrzutniku Dragon przymocowany do struktury rakiety (Credits: BRITE-PL.pl)

19.08.2014 Godz. 01:15 (CEST) Oprócz niżej wymienionego teleskopu z czerwonym filtrem, czy ogniw słonecznych zaprojektowanych przez polskich inżynierów na Heweliuszu zainstalowano także osłonę przeciwpromienną ochraniającą światłoczułą matrycę teleskopu przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym. Osłonę zaprojektowano przy współpracy z naukowcami z Politechniki Gliwickiej, Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku oraz Instytutu Fizyki Jądrowej z Krakowa. Radioamatorzy na całym świecie będą mogli śledzić Heweliusza na orbicie, dzięki sygnałowi identyfikującemu nadawanemu przez satelitę na częstotliwości radioamatorskiej i przekazywanemu za pomocą dedykowanego nadajnika radiowego. 

Yaesu VR-5000 (Credits: www.rigpix.com)

Bardzo ciekawą konstrukcją jest wyrzutnik Dragon w całości zaprojektowany i zbudowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Element ów zasługuje na szczególną uwagę ponieważ od niego zależało będzie powodzenie misji. To właśnie Dragon wypuści satelitę gdy ten będzie już na zadanej orbicie. 

19.08.2014 Godz. 00:30 Kosmodrom Taiyuan (TSLC) Satellite Launch Center -  znajduje się w północno-zachodniej części prowincji Shanxi, 284 km od miasta Taiyuan. Położony jest na wysokości 1400-1900m n.p.m. od wschodu, południa i północy otoczony jest przez góry. Średnia roczna temperatura wynosi od 4 do 10 ° C, z maksimum 28 ° C w lecie i minimum -39 ° C w zimie. 

Z kompleksu TSLC od 1985 startuje szereg satelitów, jego lokalizacja sprzyja  misjom, których celem jest niska orbita Ziemi i orbity synchroniczne ze Słońcem. 

Stanowisko startowe komplekcu TSLC (Credits: cgwic.com)

18.08.2014 Godz. 23:52 Warto również przypomnieć o ciekawej inicjatywie „Wyślij zdjęcie w kosmos” prowadzonej przez Spółdzielnię „Fajna Sztuka” i Centrum Badań Kosmicznych PAN. Do 31 stycznia 2013 roku organizatorzy przyjmowali maile ze zdjęciami i filmami, które zostały nagrane na kartę pamięci i umieszczone na pokładzie polskiego satelity „Heweliusz”. Uczestnicy akcji przysłali łącznie ok. 5400 zdjęć i 18 filmów. Zatem jutro wraz z Heweliuszem, choć tylko cyfrowo poleci kilka tysięcy pasażerów.

Jedno ze zdjęć jakie polecą w kosmos na pokładzie satelity Heweliusz (Credits: FajnaSztuka.pl)

18.08.2014 Godz. 22:46 W skład konstelacji BRITE-PL miało wchodzić 6 satelitów. Obecnie po orbicie krąży cztery z nich. Czynne satelity programu BRITE to dwa austiackie, jeden polski i jeden kanadyjski. Drugi z kanadyjskich satelitów BRITE o nazwie Montreal należy uznać jako stracony, gdyż od 19 czerwca czyli dnia startu nie ma z nim kontaktu.  Satelita BRITE-PL Lem w kosmos wystartował 21 listopada  o godz. 7:10:11 czasu UTC  na rosyjskiej rakiecie Dniepr RS-20. Rakieta została wystrzelona z podziemnego silosa z bazy wojskowej Jasny na południowym Uralu.

Obecnie satelita znajduje się na orbicie o perygeum równym 594 km, apogeum o wysokości 886 km oraz nachyleniu 97,78 stopnia. Lem okrąża Ziemię co 99,6 minuty.


Start rakiety Dniepr z satelitą BRITE-PL Lem na pokładzie

18.08.2014 Godz. 21:21 Koszt programu BRITE-PL wyniesie ponad 14 mln zł. Program w całości finansowany jest ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Decyzję o przyznaniu środków w imieniu MNiSW  16 grudnia 2009 podpisała minister Barbara Kudrycka.  Środki pochodzą z Funduszu Nauki i Technologii Polskiej. W ramach podpisanej umowy zbudowano zarówno Lema jak i Heweliusza. 

18.08.2014 Godz. 20:36 W budowę satelitów BRITE-PL zaangażowani są inżynierowie z Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. Koordynatorem projektu jest Mgr inż. Tomasz Zawistowski. Poniżej prezentujemy zdjęcie na którym ukazana jest część zespołu BRITE-PL. Marcin Stolarski jeden z członków zespołu a zarazem popularyzator nauki, stworzył nawet utwór, który w zabawny sposób przybliża sylwetki budowniczych naszych satelitów. 

Zespół BRITE-PL. Od lewej: Piotr Orleański, Andrzej Pigulski (Uniw. Wrocławski), Krzysztof Ziołkowski, Karol Seweryn, Michał Mosdorf, Waldek Bujwan, Marcin Dobrowolski, Rafał Graczyk, Grzegorz Woźniak (CAMK), Cordell Grant (UTIAS_SFL, Kanada), Tomasz Zawistowski, Marcin Stolarski, Anthony Moffat (Uniw. Montreal, Kanada), Stefan Mochnacki (Uniw. Toronto, Kanada), Małgorzata Michalska, Aleksander Schwarzenberg-Czerny (CAMK, Warszawa), Slavek Rucinski (Uniw. Toronto, Kanada), Manuela Unterberger (TUG, Austria), Jakub Ryzenko, Irena Surwiło, Anna Wawrzaszek, Roman Wawrzaszek, Piotr Furmański (ITC WUT) (Credits: CBK PAN)

BRITE RAP (Credits: Youtube/Marcin Stolarski)

18.08.2014 Godz. 19:34 Jak już wcześniej wspominaliśmy BRITE-PL Heweliusz jest zaliczany do serii tzw. nano-satelitów, których waga nie przekracza 10 kg. W ich produkcji specjalizuje się m.in. Space Flight Laboratory przy Uniwersytecie w Toronto, z którym będzie realizowany również program naukowy. W przypadku satelity BRITE-PL Lem, zgodnie z porozumieniem, strona kanadyjska dostarczyła większość niezbędnych do integracji pierwszego satelity podzespołów i podsystemów, kompletną dokumentację oraz przeszkoliła zespół inżynierów, aby prawidłowo przeprowadzić integrację i testy obiektu przed wystrzeleniem. W przypadku satelity Heweliusz, komponenty z których jest budowany wyprodukowane  są w większości w Polsce.  Wśród nowatorskich rozwiązań jakie zostały opracowane na potrzeby misji przez polskich uczonych jest m.in.  teleskop z czerwonym filtrem, czy prototypowe ogniwa  słoneczne, których wydajność w produkcji energii będzie większa od obecnie stosowanych na świecie.

Satelita Brite

18.08.2014 Godz. 18:30 Autorem pomysłu, planu naukowego i planów konkretnej realizacji satelitów serii BRITE był profesor Sławomir Ruciński, polski astronom wykładający na University of Toronto. Od lipca 2009 roku jest na emeryturze, ale pozostaje aktywny naukowo. Interesuje się głównie gwiazdami podwójnymi, aktywnością gwiazd typu słonecznego, aktywnością młodych gwiazd, atmosferami gwiazdowymi, obserwacjami astronomicznymi z pokładów satelitów. Za pomysł konstelacji BRITE, redakcja National Geographic Polska nominowała profesora Rucińskiego do nagrody Travelera roku 2013 w kategorii Naukowe Odkrycie Roku. 

 Profesor Sławomir Ruciński (Credits: national-geographic.pl)

18.08.2014 Godz. 17:30 Zadaniem naukowym  satelitów BRITE jest obserwacja i rejestracja zdjęć w celu precyzyjnego pomiaru jasności najjaśniejszych gwiazd. Te gwiazdy mają to do siebie, że z Ziemi trudno je dokładnie mierzyć, chociaż każdy może je zobaczyć wychodząc nocą przed swój dom przy bezchmurnym niebie. W eksperymencie chodzi o obserwację kilkuset (500-800) gwiazd Drogi Mlecznej. Polskim badaczom chodzi m.in. o zbadanie mechanizmu konwekcji, czyli transportu energii, który odbywa się w najgorętszych gwiazdach. Jest to ważny mechanizm w przyrodzie, znany fizykom od ponad 100 lat, jednak do tej pory nie ma jego precyzyjnego matematycznego opisu. Obserwacje planowane w ramach projektu BRITE mogą to zmienić.

Gromada otwarta M45 Plejady (Credits: piotrpe.republika.pl)

18.08.2014 Godz. 16:30 Dla porównania zdjęcie naszego polskiego Heweliusza również z obsługą. Jak widać różnica w rozmiarach satelitów jest spora. Wymiary Heweliusza, podobnie jak i pozostałych satelitów konstelacji BRITE to 20x20x20 cm, jego masa to prawie 7 kg. Satelity typu BRITE należą do tzw. nanosatelitów o wadze nieprzekraczającej 10 kg. 

Testy satelity Heweliusz (Credits: BRITE-PL.pl)

18.08.2014 Godz. 15:30 Głównym ładunkiem rakiety Long March CZ- 4B podczas tego startu będzie satelita obserwacyjny Ziemi Gaofen-2. Prawda, że prezentuje się okazale? 

Satelita Gaofen-2 (Credits: www.spacechina.com)

18.08.2014 Godz. 15:00 Drugiego polskiego satelitę wyniesię na orbitę rakieta Long March CZ - 4B. Long March CZ - 4B to chińska trójstopniowa rakieta nośna. Wszystkie jej człony napędzane są mieszaniną UDMH i tetratlenkiem diazotu.

Rakieta Long March CZ - 4B (Credits: http: smsc.cnes.fr)

18.08.2014 Godz. 14:30 Za niecałe 15 godzin z kosmodromu Taiyuan w Chinach wystartuje rakieta Long March CZ-4B wynosząc satelitę obserwacyjnego Ziemi "Gaofen-2", ładunkiem dodatkowym tego lotu jest polski satelita naukowy BRITE-PL "Heweliusz". Start planowany jest na 19 sierpnia bieżącego roku na godz. 05:15:00 CEST (czas środkowoeuropejski letni).

Comments 

#1 profile 2018-11-02 12:26
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Quote

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę