Heweliusz wystartuje 19 sierpnia

Share

Makieta pierwszego polskiego satelity naukowego Lem BRITE-PL (Credits: CBK)Centrum Badań Kosmicznych PAN potwierdziło informacje otrzymaną z China Great Wall Industry Corporation - firmy odpowiedzialnej za wyniesienie na orbitę polskiego naukowego satelity Heweliusz - że start rakiety nośnej z satelitą jest planowany na 19 sierpnia. Poprzedni termin wystrzelenia (10 lipca) został zmieniony z uwagi na konieczność wymiany części w satelicie chińskim stanowiącym główny ładunek lotu rakiety Long March 4B.

Satelita BRITE-PL Heweliusz stanowi część międzynarodowej konstelacji nano-satelitów uczestniczących w misji astronomicznej

BRITE, mającej za cel badanie pulsacji najjaśniejszych gwiazd naszej galaktyki. Autorem projektu jest polski astronom, profesor Uniwersytetu w Toronto, Sławomir Ruciński.

Satelity BRITE wyposażone są w szerokokątne kamery dużej rozdzielczości (11 milionów pikseli) i są obecnie najmniejszymi teleskopami kosmicznymi na orbicie. Satelity mają kształt sześcianu o boku 20 cm i masie 7 kg. Ich misja jest planowana na 2 lata.

Satelita Heweliusz,  tym różni się od swojego  poprzednika Lema (wystartował 21.11.2013 r), iż komponenty z których jest budowany wyprodukowane  są w większości w Polsce. Wśród nowatorskich rozwiązań jakie zostały opracowane na potrzeby misji przez polskich uczonych jest między innymi teleskop z czerwonym filtrem, czy prototypowe ogniwa  słoneczne, których wydajność w produkcji energii będzie większa od obecnie stosowanych na świecie.

Mgr inż. Tomasz Zawistowski z makietą jednego z satelitów BRITE-PL (Credits: Grzegorz Jakubowski / PAP)

Informację przesłał mgr inż. Tomasz Zawistowski, Kierownik projektu BRITE-PL

źródło: Centrum Badań Kosmicznych PAN

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę