BRITE-PL status programu na 20.03.2014
- Utworzono: czwartek, 20, marzec 2014 14:06
- Redakcja
Satelita BRITE-PL Lem wystartował 21 listopada o godz. 7:10:11 czasu UTC na rosyjskiej rakiecie Dniepr RS-20. Rakieta została wystrzelona z podziemnego silosa z bazy wojskowej Jasny na południowym Uralu.
Obecnie satelita znajduje się na orbicie o perygeum równym 594 km, apogeum o wysokości 886 km oraz nachyleniu 97,78 stopnia. Lem okrąża Ziemię co 99,6 minuty.
Start rakiety Dniepr z satelitą BRITE-PL Lem na pokładzie
Kilka dni po starcie, w poniedziałek 25 listopada ukończone zostały testy LFFT (Long Form Functional Tests) jednego z trzech komputerów zainstalowanych na pokładzie satelity: komputera HKC. Związane było to z zakończeniem fazy odbioru technicznego tego podsystemu i stanowiło pierwszy krok do uzyskania pełnej funkcjonalności satelity. W trybie bootloadera włączony został drugi z komputerów: ADCC i rozpoczął się etap jego uruchamiania.
28 listopada załadowano oprogramowanie aplikacyjne do komputera ADCC kontrolującego orientację przestrzenną satelity, zostały ukończone też jego testy funkcjonalne. Tym samym pierwsza część odbioru technicznego została zakończona. Sprawdzono w pełni działanie dwóch komputerów pokładowych (HKC i ADCC).
Przez pierwszy tydzień po starcie w czasie przelotów udało się pobrać pełne dane z poprzednich dób wraz z kompletem informacji o stanie satelity i jego podsystemów (housekeeping data). Wszystkie parametry okazały się w normie. Temperatura na satelicie podniosła się o kilka stopni od momentu startu.
W połowie grudnia zakończone zostały testy systemu orientacji satelity. Sprawdzono, że system działa poprawnie; jest w stanie samodzielnie wyznaczyć orientację satelity w przestrzeni kosmicznej, położenie na orbicie oraz dobrze ocenia parametry stanu. Kolejnym zadaniem jest spowolnienie i zatrzymanie koziołkowania satelity, które zwykle występuje bezpośrednio po starcie po uwolnieniu go z wyrzutnika. Obecnie "Lem" krążąc po orbicie wokół Ziemi, dodatkowo obraca się wokół własnej. Takie koziołkowanie utrudnia lub wręcz uniemożliwia prowadzenie obserwacji astronomicznych, podczas których satelita powinien zachować stałą orientację w stosunku do gwiazd.
29 stycznia 2014 "Lem" okrążył Ziemię po raz tysięczny! Do tego czasu wszystkie podsystemy satelity zostały już sprawdzone i od początku lutego rozpoczęły się testy trybów operacyjnych.
Obecnie trwają testy akceptacyjne systemu orientacji i pozycjonowania. Są w tej chwili w fazie sprawdzania tj. zgrubnego nakierowywania satelity na cel obserwacyjny. Przed inżynierami z CBK PAN test dokładnego nakierowania na cel i test systemu wykonującego zdjecia na orbicie.
Satelita Heweliusz przeszedl wszystkie przewidziane testy przed wystrzeleniem. Wypracował 2000 godzin pracy na Ziemi, przewidziane procedurami. W tej chwili CBK PAN nadal oczekuje na potwierdzenie ze strony chińskiej odnośnie dokładnej daty wystrzelenia. Nieoficjlana data wystrzelenia to lipiec tego roku.
źródło: Brite-pl.pl, Centrum Badań Kosmicznych PAN
Dodaj komentarz