Start na orbitę satelity Heweliusz jeszcze w 2013 r.

Share

Mgr inż. Tomasz Zawistowski z makietą jednego z satelitów BRITE-PL (Credits: Grzegorz Jakubowski / PAP)15 lipca 2013 został rozstrzygnięty przetarg na wyniesienie na orbitę okołoziemską polskiego satelity naukowego BRITE-PL-2 "Heweliusz". Przetarg wygrała firma China Great Wall Industry Corporation. Start rakiety Long March LM-4 z satelitą Heweliusz ma nastąpić jeszcze w końcu 2013 roku.

Obecnie zakończone zostały testy polskiego ładunku użytecznego, który będzie zainstalowany na Heweliuszu oraz trwa integracja całego satelity. Po wystrzeleniu,  satelita znajdzie się na orbicie okołoziemskiej 600 km nad powierzchnią Ziemi. 

Zadaniem naukowym  satelitów BRITE jest obserwacja i rejestracja zdjęć w celu precyzyjnego pomiaru jasności najjaśniejszych gwiazd. Polscy badacze chcą m.in.  zbadać mechanizm konwekcji, który odbywa się w najgorętszych gwiazdach. Jest to ważny mechanizm w przyrodzie, znany fizykom od ponad 100 lat, jednak do tej pory nie ma jego precyzyjnego matematycznego opisu. Obserwacje planowane w ramach projektu BRITE mogą to zmienić.

Makieta pierwszego polskiego satelity naukowego Lem BRITE-PL (Credits: CBK)

Satelita Heweliusz,  tym różni się od swojego  poprzednika Lema, iż komponenty z których jest budowany wyprodukowane  będą w większości w Polsce. Wśród nowatorskich rozwiązań jakie zostały  opracowane na potrzeby misji przez polskich uczonych jest między innymi teleskop z czerwonym filtrem, czy prototypowe ogniwa  słoneczne, których wydajność w produkcji energii będzie większa od obecnie stosowanych na świecie.

Może zatem dojść do dość ciekawej sytuacji, kiedy to satelita Heweliusz, który według planu miał wystartować jako drugi zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną przed satelitą Brite-Pl-2 "Lem". Z nieoficjalnych informacji wynika, że do startu Lema może dojść w listopadzie bieżącego roku. Jednak trudno tutaj mówić o stuprocentowych szansach, wcześniej data staru Lema przekładana była trzy razy. 

źródło: http://www.brite-pl.pl, materiały własne

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę