Wizyta przedstawicieli Centrum Badań Kosmicznych na konferencji „14th Heat and Mass Transfer Forum” w Mińsku

Share

Karol Sewryn i Tomasz Kuciński, przedstawiciele CBK PAN (Credits: CBK PAN)Przedstawiciele Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej Centrum Badań Kosmicznych PAN, Tomasz Kuciński i Karol Seweryn, uczestniczyli w konferencji na Białorusi, której tematyką jest wymiana ciepła i masy. Odbyła się ona w dniach 9-13 września w Mińsku, w siedzibie Białoruskiej Akademii Nauk.

Zaprezentowali tam wyniki analiz termicznych i rozwiązania systemu kontroli termicznej w projekcie „Opracowanie inteligentnej, wysokoczułej, niskoszumnej kamery CCD z wewnętrzną analizą obrazu do obserwacji naukowych oraz monitoringu”. Projekt realizowany w ramach konsorcjum z Centrum Fizyki Teoretycznej,  Instytutem Fizyki Eksperymentalnej Uniwersytetu Warszawskiej oraz firmą CREOTECH. Jest to przykład projektu typu SPIN-OFF. Rodzina kamer z macierzą CCD została zaprojektowana w programie „Pi of the sky”, a celem obecnego projektu jest wdrożenie kamery do zastosowań takich, jak np. monitoring przemysłowy z zaawansowanym, wbudowanym rozpoznawaniem obrazu.

Konferencja była również okazją, aby nawiązać współpracę z białoruskimi naukowcami i przedstawicielami przemysłu. Instytut Wymiany Ciepła i Masy im. Luikova to światowej klasy jednostka, w tym roku obchodząca swoje 60lecie. Białoruś dwa miesiące temu odniosła również znaczący sukces w dziedzinie astronautyki, wystrzeliwując na orbitę swojego drugiego satelitę. W najbliższym czasie planowana jest bliższa współpraca z białoruskimi partnerami. 

Przydatne odnośniki:

Instytut Wymiany Ciepła i Masy im. Luikova

http://www.itmo.by/(tylko po rosyjsku)

Więcej informacji na temat projektu “Pi of the sky”

http://grb.fuw.edu.pl/

Informacje dotyczące wystrzelenia drugiego białoruskiego satelity

http://news.belta.by/en/main_news?id=687955 

źródło: www.cbk.waw.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę