CBK PAN: Prezentacja ultralekkiego manipulatora planetarnego w ESTEC

Share

Logo CBK PAN (Credits: CBK PAN)W dniach 16 - 17 lutego 2012 kilkoro pracowników Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej Centrum Badań Kosmicznych PAN wzięło udział w odbywających się w European Space Research and Technology Centre (Noordwijk, Holandia) warsztatach ESA/CNES „Tribology Workshop” oraz w konferencji „Mechanisms Final Presentation Days”.

Pierwszego dnia prezentowane były głównie wyniki badań trybologicznych przeprowadzonych na  materiałach i powłokach przeznaczonych do zastosowań kosmicznych.  O swoich osiągnięciach opowiadali przedstawiciele czołowych europejskich laboratoriów zajmujących się tą tematyką.

Było to szczególnie interesujące dla Centrum z uwagi na rozwijany od lat projekt specjalnego tribometru. Jego unikalną cechą jest możliwość przeprowadzania badań na próbkach w warunkach wysokiej próżni.

Drugi dzień poświęcony był prezentacjom rozwiązań urządzeń mechatronicznych przeznaczonych do zastosowań kosmicznych. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się projekt penetratora do wbijania w analog regolitu planetarnego. Idea urządzenia jest odzwierciadleniem  mechanizmu używanego przez osę drzewną – drobnego owada, który składa jaja we wnętrzu drzew.

Fragment prezentacji (Credits: CBK PAN)

Tego dnia, pracownicy Centrum Badań Kosmicznych: Marta Tokarz i Bartosz Kędziora,  zaprezentowali Ultra-lekki Manipulator Planetarny. Pomysłodawcą i kierownikiem projektu jest dr Jerzy Grygorczuk. Projekt został sfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Najważniejszymi zaletami manipulatora są: daleki zasięg ramienia (ponad 3 m), trzy stopnie swobody oraz stosunkowo mała masa urządzenia (~2,5 kg). Główną częścią mechanizmu są dwie równoległe stalowe taśmy napędzane przy użyciu układu napędowego składającego się z dwóch silników.  Jeden z nich odpowiada za rozwijanie taśm, a drugi za ich zwijanie. Ważną części urządzenia jest także system odciągów wspomagający taśmy i zwiększający udźwig całego manipulatora.

Prezentacja cieszyła się szerokim zainteresowaniem, co w przyszłości, mamy nadzieję, będzie skutkowało propozycją wzięcia udziału w misji kosmicznej.

źródło: Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej Centrum Badań Kosmicznych PAN

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę