Satelita Heweliusz wystartował

Stanowisko startowe komplekcu TSLC (Credits: cgwic.com)Dziś o godzinie 05:15 czasu CEST satelita Heweliusz wystartował w swoją drogę na orbitę. Start nastąpił z Kosmodromu Taiyuan rakietą Long March CZ-4B. Kosmodrom Taiyuan (TSLC) Satellite Launch Center -  znajduje się w północno-zachodniej części prowincji Shanxi, 284 km od miasta Taiyuan.

Z kompleksu TSLC od 1985 startuje szereg satelitów, jego lokalizacja sprzyja  misjom, których celem jest niska orbita Ziemi i orbity synchroniczne ze Słońcem. 

Czytaj więcej...

Relacja ze startu satelity BRITE-PL "Heweliusz"

Montaż wyrzutnika DRAGON do struktury rakiety CZ-4B (Credits: Brite-pl.pl)Zapraszamy na relację z przygotowań i startu rakiety Long March CZ-4B, która to jutro nad ranem wyniesie na orbitę drugiego polskiego satelitę naukowego o imieniu Heweliusz. 

Start planowany jest na 19 sierpnia bieżącego roku na godz. 05:15:00 CEST (czas środkowoeuropejski letni).

W miarę napływania nowych informacji będziemy je tutaj dla Państwa publikować:

Czytaj więcej...

Polski portal dedykowany rynkowi obserwacji Ziemi

Logo serwisu EOPOWER (Credits: eopower.cbk.waw.pl)W ramach realizacji projektu EOPOWER (Obserwacje Ziemi czynnikiem stymulującym wzrost gospodarczy) 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej powstał portal dedykowany rynkowi obserwacji Ziemi. Celem projektu jest promocja produktów i narzędzi informatycznych, które są opracowywane i stosowane dla celów satelitarnej obserwacji Ziemi. Celem istnienia serwisu jest umożliwienie gromadzenia, przetwarzania i przekazywania informacji związanych z innowacyjnymi pomysłami, opisami dobrych praktyk, z wymianą doświadczeń oraz przykładami projektów zakończonych sukcesem.

Czytaj więcej...

Akademia Przyszłości w Centrum Badań Kosmicznych PAN

(Credits: brite-pl.pl)30 maja Centrum Badań Kosmicznych PAN gościło podopiecznych Akademii Przyszłości z Białegostoku i Lublina. Młodzi goście wysłuchali wykładu o satelitach BRITE-PL i brali udział w ostatnich przygotowaniach do wyniesienia na orbitę satelity "Heweliusz". Wydarzenie zostało zorganizowane przez CBK i Akademię z okazji Dnia Dziecka 2014. 

Czytaj więcej...

Polacy laureatami konkursu Space App Camp

Laureaci konkursu Space App Camp - Adam Włodarkiewicz i Krzysztof Stopa z programistami z Berlina (Credits: CBK PAN)Dwójka programistów Zespołu Obserwacji Ziemi CBK PAN zostało wyróżnionych w konkursie Space App Camp 2014. Tegoroczny Space App Camp odbywał się między 04 a 12 maja w European Space Research and Technology Centre (ESTEC) w Noordwijku w Holandii. Adam Włodarkiewicz i Krzysztof Stopa razem z dwoma programistami z Berlina, (Danny Preussler i Johannes Orgis) mieli zaprojektować aplikację mobilną integrującą dane z systemu EGNOS oraz z Copernicus. Dodatkowo należało rozwinąć model biznesowy do opracowanej aplikacji. Polsko-Niemiecki zespół opracował aplikację enviQ , która umożliwia szybki i prosty dostęp do informacji o jakości powietrza w danej lokalizacji na podstawie danych z programu Copernicus.

Czytaj więcej...

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę