Zdjęcia i filmy już na pokładzie satelity „Heweliusz”

Share

 

Moment umieszczenia chipu w satelicie Heweliusz (Credits: FajnaSztuka.org)26 lutego 2013 o godz.14.34 czasu środkowoeuropejskiego (UTC+1) w siedzibieCentrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie nastąpiło uroczyste przekazanie karty pamięci, na której zostały zapisane zdjęcia i filmy zebranepodczas akcji "Wyślij zdjęcie w kosmos".

Zespół Spółdzielni "Fajna Szuka" przekazał kość pamięci do rąk dyrektora Centrum Badań Kosmicznych PAN prof. dr hab. Marka Banaszkiewicza. Następnie Pan mgr inż. Rafał Graczyk - kierownik ds. komputera pokładowego oraz systemu zasilania BRITE-PL umieścił ją na elektronicznej płytce, która jest częścią satelity „Heweliusz”.

Organizatorzy akcji, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Spółdzielnia „Fajna Sztuka”, serdecznie dziękują za przyczynienie się do popularyzacji polskiego programu badań kosmicznych poprzez udział w akcji „Wyślij zdjęcie w kosmos”. Wszystkim uczestnikom został przesłany pamiątkowy certyfikat.

Moment umieszczenia chipu w satelicie Heweliusz (Credits: FajnaSztuka.org)

Po wystrzeleniu, które planowane jest na początek 2014 roku, satelita znajdzie się na orbicie okołoziemskiej 600 km nad powierzchnią Ziemi, skąd w ramach projektu BRITE_PL będzie prowadził obserwacje najjaśniejszych gwiazd Drogi Mlecznej.

Zdjęcia i filmy, które polecą w kosmos można oglądać na stronach: zdjeciewkosmos.fajnasztuka.org oraz http://www.facebook.com/FajnaSztuka, na których również będziemy informować o dalszym przebiegu akcji i związanych z nią wydarzeniach.

Informacje na temat programu BRITE-PL i polskich satelitów można znaleźć pod adresem:

http://www.brite-pl.pl

 

Comments 

#1 JAR 2013-04-28 16:22
Proszę o link do strony z której można pobrać cetrtyfikat, dostałem go już na maila, ale niestety padł komputer i dane przepadły. Pozdr, Jar.
Quote

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę