Pięć tysięcy polskich zdjęć poleci w kosmos

Share

 

O północy 31 stycznia dobiegła końca zbiórka zdjęć i filmów w ramach akcji „Wyślij zdjęcie w kosmos” prowadzonej przez Spółdzielnię „Fajna Sztuka” i Centrum Badań Kosmicznych PAN. Do tego dnia organizatorzy przyjmowali maile ze zdjęciami i filmami, które zostaną nagrane na kartę pamięci i wysłane w kosmos na pokładzie polskiego satelity „Heweliusz”. Uczestnicy akcji przysłali łącznie ok. 5400 zdjęć i 18 filmów.

„Spotkaliśmy się z ogromnym odzewem i przede wszystkim z wielkim entuzjazmem osób, które wzięły udział w akcji. Oprócz zdjęć i filmów otrzymaliśmy wiele ciepłych słów, ludzie chcieli przesłać w przestrzeń kosmiczną jakąś cząstkę siebie, opowiedzieć swoja historię, często bardzo ujmującą, a my pomogliśmy im te marzenia urzeczywistnić, to ogromna satysfakcja. Poza tym mamy wrażenie uczestnictwa w historycznym wydarzeniu. Dwa pierwsze polskie satelity: „Lem” i „Heweliusz” poleca w ważną misję, a przy okazji zabiorą pamiątkę po nas. Po raz pierwszy Polacy tak licznie zostawią po sobie ślad w kosmosie. Być może ta karta pamięci z naszymi zdjęciami okaże się „kapsułą czasu”, którą ktoś kiedyś odnajdzie.” - powiedział Jakub Lichwa, prezes Spółdzielni Fajna Sztuka.

Jedno ze zdjęć jakie polecą w kosmos na pokładzie satelity Heweliusz (Credits: FajnaSztuka.pl)

"Bardzo nas cieszy tak duże zainteresowanie polską aktywnością naukową w kosmosie.To dla nas dowód, że nawet najbardziej zaawansowane technologicznie badania naukowe mogą budzić szerokie zainteresowanie i działać inspirująco. Mamy nadzieję, że wśród naszych młodych fanów znajdą się nasi przyszli współpracownicy, którzy będą rozwijać polską naukę, a być może – podbijać kosmos. Zapraszamy wszystkich na stronę internetową http://www.brite-pl.pl, na której można obejrzeć bieżące informacje na temat realizacji projektu, a niedługo również wiadomości z oficjalnego rozpoczęcia naukowego programu BRITE, który rozpocznie się wraz z wystrzeleniem austriackich satelitów w końcu lutego br." – powiedział Tomasz Zawistowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Jedno ze zdjęć jakie polecą w kosmos na pokładzie satelity Heweliusz (Credits: FajnaSztuka.pl)

Zdjęcia i filmy, które polecą w kosmos można oglądać na stronach: http://zdjeciewkosmos.fajnasztuka.org oraz http://www.facebook.com/FajnaSztuka, na których również będziemy informować o dalszym przebiegu akcji i związanych z nią wydarzeniach: przekazaniu karty pamięci Centrum Badań Kosmicznych PAN i jej umieszczeniu w satelicie „Heweliusz”, co planowane jest na luty 2013 oraz wystrzeleniu satelity „Heweliusz”, które planowane jest na koniec roku 2013. Certyfikat wysłania materiałów w kosmos będzie można pobrać ze strony http://zdjeciewkosmos.fajnasztuka.org jak tylko zostaną one umieszczone na satelicie.

Informacje na temat programu BRITE-PL i polskich satelitów można znaleźć pod adresem www.brite-pl.pl

źródło: FajnaSztuka.org

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę