Wielki Astronautyczny Konkurs Centrum Badań Kosmicznych PAN i portalu KosmicznaPolska.pl

Share

(Credits: NASA)19 listopada br. Polska dołączyła do grona państw europejskich, które są żywotnie zainteresowane badaniami i komercyjnym wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej. Poprzez fakt pełnego członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej otwierają się przed polskimi naukowcami i inżynierami możliwości i dostęp do technologii, jakich do tej pory nie mieli.

Należy przypomnieć, że bardzo duży wkład w to, jak dziś wygląda polski sektor kosmiczny zawdzięczamy instytutowi, który w tym roku obchodzi 35-lecie swojego istnienia. Centrum Badań Kosmicznych PAN, bo o nim mowa, zostało powołane decyzją Prezydium PAN 29 września 1976 roku. Natomiast działalność rozpoczęło 1 kwietnia 1977 roku

Logo Centrum Badań Kosmicznych (Credits: CBK PAN)
Aby uhonorować wszystkich, którzy przez 35 lat mieli wpływ na kształt Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz żeby uświetnić fakt przystąpienia Polski do ESA, CBK PAN wraz z portalem KosmicznaPolska.pl ogłasza "Wielki Konkurs Astronautyczny", w którym jedną z nagród będzie m.in. możliwość umieszczenia na satelicie Heweliusz sentencji wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem (szczegóły w regulaminie). Pozostałe nagrody to atrakcyjne zestawy książek oraz gadżety związane z projektem BRITE-PL (szczegóły w regulaminie).

Konkurs ma na celu przede wszystkim popularyzację astronautyki i nauk kosmicznych oraz rozbudzenie i rozwijanie zainteresowania tymi dziedzinami. Ponadto integrowanie osób i środowisk interesujących się astronautyką i astronomią. A także nabycie, przez uczestników konkursu, umiejętności sięgania do różnych źródeł informacji.

Konkurs podzielony jest na trzy kategorie:

1) Konkurs wiedzy
- część otwarta dla użytkowników korzystających z Facebooka, którzy polubią profile
KosmicznaPolska.pl http://www.facebook.com/pages/kosmicznapolskapl/138234169564484)
oraz CBK PAN (http://www.facebook.com/CentrumBadanKosmicznychPAN).

2) Konkurs na zawołanie, które zostanie wygrawerowane na jednej ze ścianek satelity naukowego BRITE-PL Heweliusz wraz z imieniem i nazwiskiem autora sentencji.
- część otwarta dla wszystkich czytelników portalu KosmicznaPolska.pl oraz osób, które polubiły facebookowy profil portalu KosmicznaPolska.pl http://www.facebook.com/pages/kosmicznapolskapl/138234169564484)

3) Konkurs na najlepszą pracę pisemną na temat przyszłości polskiej astronautyki
- część otwarta dla wszystkich czytelników portalu KosmicznaPolska.pl


1. Zasady Konkursu Wiedzy są następujące:

a)
aby móc przystąpić do konkursu należy polubić, przy użyciu osobistego profilu obejmującego imię i nazwisko uczestnika konkursu, facebookowe profile KosmicznaPolska.pl (http://www.facebook.com/pages/kosmicznapolskapl/138234169564484) oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN (http://www.facebook.com/CentrumBadanKosmicznychPAN)

b)
codziennie o różnych porach dnia, licząc od 01 grudnia 2012 r, na stronach facebookowych portalu KosmicznaPolska.pl oraz CBK PAN ukazywać się będą pytania z dziedziny astronomii i astronautyki

c)
konkurs odbędzie się w okresie od 01 do 30 grudnia 2012 r., z przerwą na czas  Świąt Bożego Narodzenia (25-26.12.2012)

d)
punkt zdobędzie użytkownik, który jako pierwszy udzieli poprawnej odpowiedzi na pytanie przedstawione na jednym z Fanpage'ów

e)
każdego dnia w konkursie ukażą się dwa pytania: jedno na Fanpage KosmicznejPolski, drugie na Fanpage Centrum Badań Kosmicznych PAN. Punkty za poprawne odpowiedzi sumowane będą z obu profili w serwisie Facebook. Zatem uczestnik, który jako pierwszy jednego dnia poprawnie odpowie na pytania zadane na Fanpage KosmicznejPolski i Fanpage Centrum Badań Kosmicznych PAN zyska 2 punkty. "Lubiąc" obydwa facebookowe profile organizatorów konkursu, zwiększasz swoje szanse na wygraną.

f)
tematyka pytań dotyczyć będzie szeroko pojętej astronautyki oraz astronomii, przy czym skupiać się będziemy na sprawach dotyczących Polski.

g)
pytania opracowali oraz czuwać nad poprawnością udzielonych odpowiedzi będą: redakcja portalu KosmicznaPolska.pl oraz kierownik Biblioteki CBK PAN, Pan Paweł Z. Grochowalski

2. Zasady Konkursu na hasło, które umieszczone zostanie na jednej ze ścianek satelity Heweliusz:

a)
aby wziąć udział w konkursie należy przesłać propozycję hasła na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem "Hasło" lub umieścić ją na stronie fanpage portalu KosmicznaPolska.pl pod dedykowanym wpisem, który opublikowany zostanie na stronie Fanpage Kosmicznej Polski w dniu 01.12.2012 r. Z uwagi na fakt, że w Polsce istnieją pewne tradycje kosmiczne i że w obecnej chwili spragnieni jesteśmy sukcesów na polu kosmicznym, hasło powinno być zawołaniem, pod którym realizować się będzie polski program kosmiczny i które wyrazi nasze aspiracje. Ponadto hasło powinno odnosić się do historii polskich badań przestrzeni kosmicznej.

b)
spośród wszystkich haseł zespół redakcyjny portalu KosmicznaPolska.pl oraz przedstawiciele CBK PAN w osobach: Pani Małgorzaty Michalskiej (Laboratorium Satelitarnych Aplikacji Układów FPGA), Pana Dr. Mirosława Denisa Z-cy dyr. ds ogólnych i Kierownika Działu Informatycznego oraz Pan Tomasza Zawistowskiego, Koordynatora Projektu BRITE-PL (Laboratorium Satelitarnych Aplikacji Układów FPGA), dokonają wyboru trzech najciekawszych propozycji.

Następnie w dniu 10.01.2013 o godz. 12:00 wybrane hasła zostaną przedstawione pod ocenę internautom poprzez fanapage portalu KosmicznaPolska.pl na Facebook, którzy od tego momentu będą mieli trzy i pół dnia (koniec głosowania 14.01.2013, do północy) na wybór najlepszego hasła dzięki oznaczeniom "lubię to". Wygra to hasło, które otrzyma najwięcej oznaczeń "lubię to".

III. Zasady Konkursu na najlepszą pracę pisemną, tj. esej lub rozprawkę, na temat przyszłości polskiej astronautyki:

a)
w konkursie wezmą udział wszystkie prace, które między 01 a 30 grudnia 2012 roku, zostaną nadesłane na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem "Przyszłość Polskiej Astronautyki".
Długość, jak i zakres opracowania, są dowolne. Jeden uczestnik, może przysłać tylko jedną pracę. Pisząc pracę, uczestnik może podpierać się wcześniejszymi własnymi, bądźobcymi pracami, podając przy tym ich źródło. W pracy używać można wykresów, schematów, grafik w celu łatwiejszego wyjaśnienia pewnych zagadnień. Najlepsze prace, oprócz nagród rzeczowych, zostaną opublikowane na łamach serwisu KosmicznaPolska.pl, a ich autorom zostanie złożona propozycja stałej współpracy. Prace będzie oceniał zespół redakcyjny KosmicznaPolska oraz przedstawiciele CBK PAN w
osobach Pani Prof. Małgorzaty Królikowskiej-Sołtan ? Kierownika Pracowni Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii oraz Pana Pawła Z. Grochowalskiego ? kierownika Biblioteki CBK PAN. Wyniki konkursu zostaną podane do publicznej wiadomości w dniu 15.01.2013 roku

b)
kryteria oceniania pracy literackiej to twórczy charakter utworu, poprawność stylistyczna i językowa, realizm przedstawionych przewidywań. Prace literackie powinny raczej zbliżać się w kierunku futurologii, a nie w kierunku niczym nieskrępowanej literatury science fiction. Należy jednak pamiętać, że dobra futurologia nie obędzie się bez odrobiny fantazji.

c)
przesłany utwór, biorący udział w konkursie, nie może być gdziekolwiek wcześniej opublikowany ani nagradzany w innych konkursach. Przez publikację rozumie się także  umieszczenie utworu na forach czy portalach internetowych.

Szczegółowe zasady konkursu oraz wykaz nagród dostępny w regulaminie (kliknij tutaj).

Udział w konkursie oznacza akceptację regulaminu.

W konkursie nie mogą brać udziału członkowie kapituły oceniającej, ani członkowie ich rodzin.

Spośród wszystkich użytkowników Facebooka, którzy polubią profil KosmicznaPolska.pl oraz profil Centrum Badań Kosmicznych PAN zostaną rozlosowane nagrody:

Po jednym z pakietów książek:

"Historia podboju kosmosu". W skład pakietu wchodzi 10 książek: "Mercury", "Gemini", "Apollo. Początek programu", "Apollo 11. Pierwszy człowiek na Księżycu", "Apollo. Eksploracja Księżyca", "Space Shuttle", "Hubble. Kosmiczny teleskop", "Mars", "Deep Space", "Constellation. Księżyc, Mars i dalej". Autorzy: Robert Godwin, Tim McElyea, Steve Whitefield, Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tym niezwykłym konkursie. Mamy nadzieję, że dzięki temu ostatni miesiąc roku wszystkim Państwu upłynie w kosmicznej atmosferze.

Logo portalu KosmicznaPolska.pl (Credits: KosmicznaPolska.pl)


ZAPRASZAMY!!!

Comments 

#1 Maciej 2012-12-01 21:53
A jezeli nie mam i nie zamierzam miec konta na Facebook? Nie uwazacie, ze takie napedzanie prywatnej firmie klienteli moze byc uznane za reklame?
Akcje popieram, ale akurat ta zasada mnie odstrasza.
Quote

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę