Świat zachwycony filmem Polaka, piękny astronomiczny TimeLapse

Share

Zorza i obłoki srebrzyste (Credits: Maciej Winiarczyk/ Spider Project)W sieci od kilku dni krąży niesamowity film zrobiony techniką TimeLapse, na którym podczas jednej obserwacyjnej nocy w tej samej chwili udało się uchwycić nocne obłoki srebrzyste i zorzę polarną. Pełni piękna dopełniają w kilku scenach nadlatujące meteory (prawdopodobnie roju Perseidów).

Autorem filmu jest Maciej Winiarczyk członek Caithness Astronomy Group And Wick Camera Club. Zdjęcia zostały zrealizowane na pomiędzy 04 a 05 sierpnia na północy Szkocji, aparatami Canon EOS 7D i Canon 1000D. Autorką muzyki jaką wykorzystano w filmie jest Jolanta Gałka Kurkowska.

W ciągu kilkudziesięciu godzin od wrzucenia filmu w sieć film zyskał bardzo dużą popularność a z jego twórcą skontaktowały się agencje prasowe m.in z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii.

19 sierpnia film ukazał się na stronie głównej Astronomy Picture of the Day, portalu prowadzonego przez NASA, na którym można znaleźć najpiękniejsze zdjęcia o tematyce astronomicznej (http://apod.nasa.gov/apod/ap130819.html), po czym pokazany został w telewizji przez Sky News (http://news.sky.com/story/1130446/video-of-aurora-with-rare-cloud-phenomenon).

Film niesie ze sobą wartośc naukową. British Astronomical Association (BAA) poprosiło o kopię filmu do analizy naukowej, gdyż istnieje teoria, że zorze mogą podgrzewać mezosferę i zapobiegać powstawaniu obłoków srebrzystych, a obydwa te zjawiska występują jednocześnie bardzo rzadko więc materiałów pokazujących ich interakcje jest na świecie mało. Fakt ten powinien zmotywować obserwatorów amatorów, gdyż pokazuje, że każda obserwacja może okazać się cenna dla nauki. 

Autorowi życzymy dalszych sukcesów w obserwacjach, a wszystkich naszych czytelników zachęcamy do obejrzenia filmu. 

źródło: informacje własne,  forum emito.net

 

Comments 

#2 Dirtydot 2013-08-21 08:39
Przepiękne, nie dziwię się że film zyskał na popularności na całym świecie.
Quote
#1 Marek 2013-08-20 21:50
Przecież to nie pierwsze, tego rodzaju projekty - chociażby to:
http://www.youtube.com/watch?v=qPNQtgUQOws
Quote

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę