Rok 2011 w polskiej astronautyce - filmowe podsumowanie

Share

Początek roku to często czas podsumowań tego co działo się w roku zeszłym. W ciągu ostatnich dwóch dni, staraliśmy się przybliżyć Państwu to co działo się w polskiej astronautyce, dzieląc się z Państwem obszernym podsumowaniem.

Podsumowanie składa się  z trzech części. W pierwszej przedstawiliśmy ważne wydarzenia dla sektora kosmicznego w Polsce, z podziałem na organizację i instytucję, które w owych wydarzeniach miały największy udział. Druga, jest  swoistym kalendarium. Dziś chcemy przedstawić Państwu ostatnią trzecią część, będzie mieć ona charakter video-podsumowania ubiegłorocznych wydarzeń zrealizowanych przez ekipę filmową naszego portalu. Mamy nadzieję iż będzie to najlepsze dopełnienie wcześniejszych dwóch części naszego podsumowania.

W ciągu minionego roku zrealizowaliśmy kilka reportaży i filmów reklamowych, które dokumentowały przebieg ważnych wydarzeń dla środowiska związanego z branżą kosmiczną.

Nasze kamery towarzyszyły płk. Georgowi Zamce podczas jego wizyty w Polsce. Podczas konferencji "Wielki Jubileusz Wielkiego Lotu", towarzyszyliśmy płk. Musie Manarovovi oraz gen. Mirosławowi Hermaszewskiemu. Przedstawiciele Studenckiego Koła Astronautycznego, przybliżyli nam kwestie związane z lotem satelity PW-Sat na pokładzie rakiety Vega. Wszystkie filmy jakie realizujemy, i wiele innych obejrzeć mogą Państwo na naszym kanale DogonicKosmos w witrynie youtube.

Praca w terenie to okazja do przeprowadzenia rozmów z ciekawymi ludźmi i do zaglądnięcia w miejsca o których wcześniej nie miało się pojęcia iż są tak blisko. W mijającym roku mieliśmy możliwość przeprowadzić wywiad z Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Panią Barbarą Kudrycką. Byliśmy obecni podczas uroczystego otwarcia nowej wirówki przeciążeniowej w WIML. Zrealizowaliśmy reportaż z uroczystości nadania imienia Lem jednemu z satelitów programu BRITE-PL.

Poniżej w porządku chronologicznym przedstawiam wszystkie filmy wraz z krótkim opisem,  jakie udało nam się zrealizować przy okazji ważnych wydarzeń związanych z polskim sektorem astronautycznym.

Spotkanie George'a Zamki z uczniami Zespołu Szkół w BabicachReportaż zrealizowany 16.03.2011, podczas spotkania z George'm Zamką w Zespole Szkół  w Babicach pod Krakowem.

W dniu 14 marca br. pułkownik George Zamka, amerykański astronauta polskiego pochodzenia, odwiedził uczniów Zespołu Szkół w Babicach. Do  Polski przyjechał na zaproszenie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Astronauta opowiadał o przebiegu treningu amerykańskich astronautów oraz o przyszłości NASA i eksploracji Kosmosu.  Dla uczestników spotkania była to niepowtarzalna okazja, do poznania osoby z elitarnego grona zdobywców przestrzeni kosmicznej. Podekscytowani zadawali pytania, na które astronauta z zaangażowaniem udzielał odpowiedzi. Astronauta wręczył również nagrody laureatom Powiatowego Konkursu Astronomicznego. Po zakończeniu serii pytań,  w kolejce po autograf, przez prawię godzinę pułkownika Zamkę oblegał tłum dzieci i  młodzieży. Można było również zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Spotkanie Georga Zamki z uczniami Zespołu Szkół w Zielonce


Reportaż zrealizowany 16.03.2011, podczas spotkania z George'm Zamkąw Zespole Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zielonce pod Warszawą.

Pułkownik George Zamka dotychczas dwukrotnie odwiedził Polskę na zaproszenie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Odbył kilkadziesiąt spotkań w całym kraju, w których udział wzięło ponad 5 000 osób, przede wszystkim młodzież ze wsi i małych miejscowości. Podczas pierwszej wizyty w 2008 roku odwiedził m.in. Beskidzki Klub Astronomiczny „Polaris” w Sopotni Wielkiej, a także spotkał się z uczestnikami programów lokalnych PAFW. W drugiej wizycie, która miała miejsce w maju 2010 roku, towarzyszyła mu załoga promu kosmicznego „Endeavour”.

Za osobiste zaangażowanie w działania edukacyjne polskiej młodzieży oraz promowanie Polski w świecie Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał pułkownikowi Zamce Order Zasługi RP. Zamka odebrał order  w czwartek, 17 marca.

Konferencja "Wielki Jubileusz Wielkiego Lotu"


Reportaż zrealizowany podczas konferencji "Wielki Jubileusz Wielkiego Lotu" cz.1


Reportaż zrealizowany podczas konferencji "Wielki Jubileusz Wielkiego Lotu" cz.2


Reportaż zrealizowany podczas konferencji "Wielki Jubileusz Wielkiego Lotu" cz.3


Reportaż zrealizowany podczas konferencji "Wielki Jubileusz Wielkiego Lotu" cz.4

Reportaż zrealizowany został podczas konferencji "Wielki Jubileusz Wielkiego Lotu", poświęconej 50  rocznicy lotu pierwszego człowieka Jurija Gagarina  w kosmos, zorganizowanej przez Centrum  Kultury i Języka Rosyjskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. Impreza organizowana była w ramach międzynarodowej akcji „Pierwszy w kosmosie” ogłoszonej przez  Fundację „Russkij Mir”. Reportaż przedstawia skrótowo wykład płk. Musy Manarova, prezentację gen. Mirosława Hermaszewskiego, wywiad z uczestnikami konferencji, oraz wywiad z płk Musą Manarovem. Ze względu na swą długość, reportaż podzielony został na cztery części.

Wywiad z przedstawicielami Studenckiego Koła Astronautycznego dotyczący przyszłości Koła


Wywiad z przedstawicielami Studenckiego Koła Astronautycznego (Credits: kosmicznapolska.pl)

Film zrealizowano 06 kwietnia br. podczas konferencji "Wielki Jubileusz Wielkiego Lotu" zorganizowanej z okazji 50 rocznicy lotu Jurija Gagarina w kosmos, przez Centrum  Kultury i Języka Rosyjskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. Dowiecie się z niego Państwo, jak wyglądały ostatnie prace nad integracją i testami systemów satelity PW-Sat, który końcem stycznia ma wystartować w kosmos na rakiecie Vega. Czym są Konsultacje społeczne „Planu działań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystywania systemów satelitarnych w Polsce", oraz w jakie inne projekty zaangażowani są studenci zrzeszeni w SKA.

Polskie rakiety badawcze przełamały barierę dźwięku


Spot reklamowy Polskiego Towarzystwa Rakietowego (Credits: Kosmicznapolska.pl)

Materiał nagrywaliśmy 9 i 10 kwietnia na poligonie w Toruniu. Celem wszystkich eksperymentalnych lotów było doskonalenie warsztatu technicznego członków PTR. Badanie nowych konstrukcji, materiałów i elektroniki pokładowej w locie z dużą prędkością. Dwie testowane rakiety przekroczyły prędkość dźwięku jako pierwsze rakiety amatorskie w Polsce. Były to: Hipersonal przygotowany przez Paula Stanię, który osiągnął 1,2 Macha, i RTP 3 (Rocket Team Poland 3), konstrukcja Roberta i Andrzeja Magierów osiągnęła 1,7 Macha, czyli prędkość ponad 2100 km/h.

Uroczystość nadania imienia LEM pierwszemu polskiemu satelicie naukowemu - pełna relacja


Uroczystość nadania imienia LEM pierwszemu polskiemu satelicie naukowemu

19 września bieżącego roku w Centrum Badań Kosmicznych odbyła się uroczystość nadania imienia Lem, pierwszemu polskiemu satelicie naukowemu konstelacji BRITE. Podczas uroczystości nastąpiło odczytanie listu od spadkobierców Stanisława Lema, prezentacja znaczka, który Poczta Polska wprowadzi do obiegu w listopadzie, a także premierowe wykonanie utworu poświęconego BRITE, skomponowanego przez rapera tworzącego pod pseudonimem Sokół.

Pamiątkową tabliczkę przygotowaną na tę okazję odsłoniła Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pani Barbara Kudrycka. Nasz portal był na miejscu rejestrując materiał filmowy który posłużył do zrealizowania relacji video z tamtego wydarzenia.

Wywiad z Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Panią Barbarą Kudrycką


Wywiad z Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Panią Barbarą Kudrycką

Wywiad, jaki udzieliła nam Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pani Barbara Kudrycka podczas uroczystości nadania imienia LEM pierwszemu polskiemu satelicie naukowemu.

Ceremonia otwarcia i oddania do użytku nowoczesnej wirówki przeciążeniowej w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej


Wywiad z Płk. dr Krzysztofem Kowalczukiem - Kierownikiem Zakładu Treningu i Szkolenia Lotniczo-Lekarskiego w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej

19 Września bieżącego roku w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie, odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia i oddania do użytku jednej z najnowocześniejszych wirówek przeciążeniowych. Wirówka zainstalowana w WIML ma duże możliwości techniczne, operacyjne, treningowe i diagnostyczne. Symulator przeznaczony jest do badania, szkolenia i treningu kandydatów na pilotów oraz pilotów samolotów wysokomanewrowych (bojowych, akrobacyjnych oraz sportowych), jak również do technicznych badań eksperymentalnych. W filmie wywiad jaki tamtego dnia udzielił nam Kierownik Zakładu Szkolenia i Treningu Lotniczo-Lekarskiego w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej Płk. dr Krzysztof Kowalczuk. Z wywiadu m.in. dowiecie się Państwo czy my Polacy mamy szansę na drugiego polskiego kosmonautę, oraz czy wirówka taka jak w WIML nadaje się do szkolenia przyszłych astronautów.

Integracja modelu lotnego satelity PW-Sat


Wywiad z Maciejem Urbanowiczem - studenckim kierownikiem projektu satelity PW-Sat

W projekcie budowy satelity PW-Sat uczestniczą członkowie dwóch kół naukowych działających na Politechnice Warszawskiej: Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) oraz Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej (SKIK), we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Dokonania CBK i SKA będą prezentowane osobno poniżej. Ze względu na wagę wydarzenia, pracom związanym z PW-Satem postanowiliśmy poświęcić osobny wpis.

Wymiary tego satelity to:  100x100x113 mm. Pomimo tak niewielkiego rozmiaru, wewnątrz mieści się skomplikowana aparatura badawcza, która zostanie wykorzystana do przeprowadzenia doświadczenia na orbicie okołoziemskiej. Studenci Politechniki Warszawskiej mają zamiar wykazać wpływ promieniowania słonecznego i szczątkowego oporu atmosfery na zmianę trajektorii lotu satelity. Te badania pozwolą na opracowanie nowych sposobów sprowadzania z orbity satelitów, które po zużyciu stanowią tzw. „kosmiczne śmieci", niejednokrotnie zagrażające innym satelitom lub stacji kosmicznej.

Polskie Drużyny na URC 2011


Polskie Drużyny na URC 2011 (Credits: Kosmicznapolska.pl)

Każdego roku, w czerwcu na pustyni na południu stanu Utah, w Stanach Zjednoczonych odbywa się organizowany przez Mars Society konkurs University Rover Challenge, w którym studenckie drużyny z całego świata mogą przeciwstawić sobie swoje konstrukcje marsjańskich łazików.

W tegorocznej edycji konkursu URC polski łazik marsjański MAGMA2 zwyciężył w tym prestiżowym konkursie. Zespół z Politechniki Białostockiej pokonał Kanadyjczyków  z York University oraz Amerykanów z Oregon State University, którzy w  budowie swojej konstrukcji korzystali z pomocy NASA. Pozostałe polskie  roboty, SCORPIO z Politechniki Wrocławskiej oraz COPERNICUS z UMK w  Toruniu, zajęły odpowiednio czwarte i szóste miejsce.

Powyżej film, który ekipa filmowa portalu Kosmicznapolska.pl zrealizowała podczas konferencji prasowej na temat udziału polskich drużyn w URC w maju tego roku, oraz  materiałów z testów MAGMY2 i samego University Rover Challenge jaki zrealizowała ekipa łazika. Spot jest krótkim podsumowaniem udziału polskich drużyn w tegorocznej edycji zawodów URC.

Dziękujemy za uważne śledzenie naszego podsumowania, wierzymy, że dzięki temu wiedza na temat technologii kosmicznych w Polsce i ich rozwoju będzie bardziej powszechna.

Chcielibyśmy poznać Państwa zdanie, jakie wydarzenie w 2011 roku miało największy wpływ na rozwój polskiej astronautyki? Swoje głosy możecie Państwo oddać w sondzie jaką opublikowaliśmy na stronie głównej.

Przyszły rok przyniesie nowe wyzwania i nowe pomysły, już teraz zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy w tworzeniu portalu KosmicznaPolska.pl. Jeśli lubisz pisać i orientujesz się w tym, co na bieżąco dzieje się na "polskim podwórku" w sferze technologii kosmicznych, jesteś programistą, webmasterem, grafikiem z zamiłowania lub z zawodu, czekamy na Ciebie! Napisz do nas używając formularza kontaktowego.

Z okazji Nowego Roku, redakcja portalu KosmicznaPolska.pl życzy wszystkim czytelnikom wspaniałego, bogatego w kreatywne pomysły roku 2012, oraz spełnienia najskrytszych marzeń. 

 

 

Polskie rakiety badawcze przełamały barierę dźwięku

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę