PW-SAT coraz bliższy startu, kontenery P-POD już zainstalowane

Share

Wizualizacja satelity PW-Sat na orbicie (Credits: Paweł Stańczyk)Europejska Agencja Kosmiczna  poinformowała o zakończeniu kolejnego etapu przygotowań do startu nowej rakiety ESA, na której pokładzie znajdzie się również pierwszy polski satelita PW-SAT. Wszystkie satelity pierwszej misji rakiety Vega zostały już zintegrowane z platformą, która na początku przyszłego roku zostanie połączona z ostatnim stopniem rakiety nośnej.

 

Satelita PW-Sat (Credits: Pw-sat.pl)

Po 4 latach prac w którą zaangażowanych było 250 studentów z 6 krajów, na orbitę wysłanych zostanie 7 satelitów. Satelita Lares, będący głównym ładunkiem, oraz 6 pikosatelitów których opisy przedstawiamy poniżej:

  • e-st@r - Politechnika Turyńska, Włochy - demonstrator technologii aktywnej stabilizacji trójosiowej z wykorzystaniem układu bezwładnościowego,
  • Goliat - Uniwersytet Bukareszteński, Rumunia - obserwacje Ziemi za pomocą kamery cyfrowej, pomiary promieniowania jonizującego i strumieni mikrometeoroidów,
  • MaSat-1 - Uniwersytet Technologii i Ekonomii w Budapeszcie, Węgry - demonstrator różnych elementów awioniki, w tym układu zasilania, nadajnika i odbiornika radiowego, układu przetwarzania danych,
  • PW-Sat - Politechnika Warszawska - demonstrator systemu deorbitacji satelitów,
  • Robusta - Uniwersytet Montellier II, Francja - badanie wpływu promieniowania jonizującego na tranzystory bipolarne,
  • Xatcobeo - Uniwersytet Vigo i INTA, Hiszpania - demonstrator programowalnego odbiornika radiowego i systemu rozkładania paneli ogniw słonecznych.

Platforma z ładunkiem użytecznym (czyt.: satelitami) pierwszej misji rakiety Vega. W najbliższych tygodniach platforma ta zostanie połączona z rakietą. Potem pozostanie już tylko droga na orbitę (Credits: ESA)

W centralnym miejscu platformy znajduje się kolisty LARES, główny ładunek rakiety. Za nim (nie widoczny na powyższym zdjęciu) jest nieco mniejszy, ALMASat-1. CubeSaty – w sumie siedem, każdy o rozmiarze 10x10x10 cm – znajdują się w trzech kontenerach P-POD. Dwa z nich widzimy po prawej stronie, jeden po lewej.

Okno startowe otwiera się 26 stycznia, zamyka w pierwszym tygodniu lutego.

źrodło: Strona projektu PW-Sat, ESA

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę