Oficjalne otwarcie Stacji Naziemnej dla satelitów BRITE

Share

Otwarcie Stacji Naziemnej (Fot. Arkadiusz Olech)Dnia 6 grudnia o godzinie 11.00 w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika odbyło się oficjalne otwarcie stacji naziemnej do komunikacji z satelitami konstelacji BRITE.
Po przecięciu wstęgi zostało zademonstrowane działanie stacji poprzez odbiór transmisji telemetrycznej z balonu stratosferycznego Bobas NG, który został wypuszczony z terenu instytutu IMGW w Legionowie.

Transmisję z balonu mogli odbierać także radioamatorzy. Balon pokonał dystans ponad 200 km i wzniósł się na wysokość 33 km i po pęknięciu powłoki (na skutek różnicy ciśnień) jego gondola wyposażona w aparaturę zaczęła opadać na  spadochronie.

W towarzystwie dyrekcji i pracowników Centrum Astronomicznego PAN i Centrum Badań Kosmicznych PAN, uroczystego przecięcia wstęgi dokonali prof. Maciej Banach, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz prof. Marek Chmielewski, wiceprezes PAN.

Na sprzęt stacji składa się pokój wypełniony aparaturą i komputerami oraz dwie anteny znajdujące się na dachu Centrum. Antena odbiorcza pracuje w paśmie S-band i jest czaszą o średnicy trzech metrów. Antena nadawcza znajduje się w postaci szyku antenowego czterech anten cross-Yagi, które nadają na długości fali 70 cm.

Pracę nad satelitą trwają cały czas. 24 listopada 2011 po południu pojawił się na stole laboratoryjnym w clean-roomie w CBK pierwszy polski satelita naukowy w swoim ostatecznym kształcie. Przez ostatnie 2 tygodnie trwały intensywne prace montażowe z udziałem Cordella Granta z SFL.
Zespół Brite-pl serdecznie dziękuję Cordellowi za jego zaangażowanie i wielką pomoc w prowadzonych pracach.

Pierwszy z polskich satelitów BRITE o nazwie Lem, ma zostać wyniesiony na orbitę jesienią 2012 roku przez rosyjsko-ukraińską rakietę Dniepr.

źródło: Nauka w Polsce, PAP, Strona projektu BRITE-PL

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę