Dyrektor generalny ESA przystępuje do negocjacji z Polską - aktualizacja

Share

Posiedzenie Rady ESA z udziałem przedtstawicieli krajów zaprosznych w roli obserwatora, które odbyło się między 12 a 13 października br. (Credits: ESA)W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie w Europie w zakresie przestrzeni kosmicznej, ESA zaprosiła 10  krajów członkowskich UE do uczestniczenia w posiedzeniach Rady ESA.

Delegacje z 10 państw członkowskich UE, które nie są członkami ESA będą miały okazję uczestniczyć w charakterze obserwatorów w Radzie, i przyglądać się jak przyszłość europejskich programów kosmicznych jest definiowana i omawiana.

Rada ESA w czerwcu bieżącego roku, zdecydowała się udzielić statusu obserwatora 10 państwom, które są członkami UE, ale nie są w ESA, są to: Bułgaria, Cypr, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Słowacja i Słowenia.

Status państw zaproszonych w charakterze obserwatorów pozwala na śledzenie dyskusji, oraz procesów podejmowania decyzji w ramach ESA.

Nowi obserwatorzy uczestniczyli w pierwszym posiedzeniu Rady w dniach 12-13 października w siedzibie ESA w Paryżu. Osiem z tych państw ustaliło już formalną współpracę z ESA, niektóre z nich w tym Polska w ramach PECS.

Na tym samym posiedzeniu, Rada ESA postanowiła upoważnić Dyrektora Generalnego ESA do prowadzenia negocjacji z Polską o jej pełnym członkostwie. Polska może przystąpić  do konwencji ESA już w marcu 2012 r. i tym samym stać się 20. państwem członkowskim ESA. Ponadto Bułgaria i Malta dyskutują na temat umowy o współpracy z ESA.

Aktualizacja: Portal Kosmonauta.net powołując się na przedstawiciela Ministerstwa Gospodarki, informuje w dniu dzisiejszym tj. 23.11.2011, że negocjacje Polski z ESA rozpoczną się 28 listopada, czyli w już najbliższy poniedziałek.

Wzrost liczby delegacji w Radzie ESA wskazuje na rosnącą gotowość wśród państw europejskich do inwestowania w programy kosmiczne.

W  Radzie ESA,  oprócz  18. europejskich państw członkowskich ESA oraz 10 państw członków UE, zaproszonych do Rady w roli obserwatora, także w roli obserwatora zasiada Kanada, która od 1 stycznia 1979 posiada specjalny status kraju współpracującego z ESA. Jej przedstawiciele biorą udział w podejmowaniu decyzji, kanadyjskie firmy mogą otrzymywać kontrakty na realizację programów kosmicznych.

Rada jest głównym organem ESA regulującym i zapewniającym podstawowe kierunki polityki, w których ESA rozwija europejski programu kosmiczny. Każde z 18 państw członkowskich ESA reprezentowanych w Radzie  ma jeden głos, niezależnie od wielkości lub wkładu finansowego.

Na temat przystąpienia Polski do ESA we wrześniu br. na naszą prośbę o komentarz, wypowiadała się Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pani Barbara Kudrycka. Poniżej przedstawiamy zapis tej rozmowy:


Wywiad z Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Panią Barbarą Kudrycką

źródło: ESA, Materiały własne, Kosmonauta.net

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę