Film: "Polskie Drużyny na URC 2011"

Share

Każdego roku, w czerwcu na pustyni na południu stanu Utah, w Stanach Zjednoczonych odbywa się organizowany przez Mars Society konkurs University Rover Challenge, w którym studenckie drużyny z całego świata mogą przeciwstawić sobie swoje konstrukcje marsjańskich łazików. Aby najlepiej odwzorować prawdziwe warunki panujące na planecie zawody przeprowadzane są na pustyni w stanie Utah na prawdopodobnie najbardziej zbliżonym do marsjańskiego gruncie na Ziemi. Już same warunki pracy przysparzają konstruktorom wielu problemów do rozwiązania. W tym roku w dniach 2-4 czerwca w ośrodku MDRS (Mars Desert Research Station) koło Hanksville do walki stanęło dziewięć łazików z czego aż trzy były polskimi konstrukcjami.

Pustynia w stanie Utah, teren zmagań łazików (Credits: marssociety.org)

W tegorocznej edycji konkursu URC polski łazik marsjański MAGMA2 zwyciężył w tym prestiżowym konkursie. Zespół z Politechniki Białostockiej pokonał Kanadyjczyków  z York University oraz Amerykanów z Oregon State University, którzy w  budowie swojej konstrukcji korzystali z pomocy NASA. Pozostałe polskie  roboty, SCORPIO z Politechniki Wrocławskiej oraz COPERNICUS z UMK w  Toruniu, zajęły odpowiednio czwarte i szóste miejsce.

Sukces polskich drużyn to w dużej mierze zasługa wyjątkowej  pomysłowości konstruktorów. Między innymi po raz pierwszy w historii  zawodów URC, pojawił się łazik wyposażony w tzw. heksakoptery, które  umożliwiły dodatkową obserwację terenu z powietrza i zwiększyły szanse  MAGMY2 na zwycięstwo.

Dziś na łamach naszego portalu chcielibyśmy przedstawić spot jaki wyprodukowaliśmy korzystając z materiału zdjęciowego, który ekipa filmowa portalu Kosmicznapolska.pl zrealizowała podczas konferencji prasowej na temat udziału polskich drużyn w URC w maju tego roku, oraz  materiałów z testów MAGMY2 i samego University Rover Challenge jaki zrealizowała ekipa łazika. Spot jest krótkim podsumowaniem udziału polskich drużyn w tegorocznej edycji zawodów URC.  Zachęcamy do oglądania w jakości HD.

 


Polskie Drużyny na URC 2011 (Credits: Kosmicznapolska.pl)

Więcej szczegółów na temat powstania filmu jest dostępnych w opisie filmu w serwisie Youtube.


Ekipa portalu Kosmicznapolska.pl, pragnie podziękować wszystkim tym którzy przyczynili się do powstania tego filmu. Wierzymy, że w przyszłym roku polskie drużyny osiągną równie wielki sukces, stając się przykładem dla innych, że wiara w marzenia i stworzenie odpowiedniego zaplecza umożliwia realizację najśmielszych planów.

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę