Problemy misji Fobos-Grunt

Share

 Start sondy Fobos-Grunt, 8 listopada 2011 (Credits: Roskosmos)Pod znakiem zapytania stanęła misja sondy Fobos-Grunt, która za zadanie ma wylądować na jednym z księżyców Marsa, oraz pobrać próbki materii z której księżyc jest zbudowany i dostarczy je na Ziemię.

Start rakiety nośnej Zenit-3FG z sondą Fobos-Grunt nastąpił wczoraj wieczorem, o 21:16 czasu polskiego.

Sonda utknęła na niskiej orbicie okołoziemskiej. Prawdopodobnie nie doszło do dwóch odpaleń ostatniego członu rakiety, które miały za zadanie umieścić sondę na orbicie heliocentrycznej ukierunkowanej na Marsa, mówi Władimir Popowkin, szef rosyjskiej agencji kosmicznej.


Film ze startu sondy Fobos-Grunt (Credits: Roskosmos)

Na prawidłową orbitę sonda miała wejść o 02:20 czasu polskiego.

Jeśli są to problemy z oprogramowaniem, to jest szansa na rozwiązanie problemu. Możliwe, że statek nie wykonał polecenia odpalenia silników albo miał problemy z obraniem odpowiedniej pozycji w przestrzeni.

Oficjalny komunikat Roskosmosu mówi iż łączność ze statkiem będzie można nawiązać o godzinie 23 czasu moskiewskigo (19 UTC, 20 CET), gdy Fobos-Grunt znajdzie się nad terytorium Rosji. Nowa analiza stanu akumulatorów i parametrów orbity wskazuje, że kontrolerzy będą mieli około 2 tygodni na znalezienie przyczyny problemów sondy, rozwiązanie ich i podjęcie drugiej próby wejścia na orbitę heliocentryczną.

Na pokładzie sondy Fobos-Grunt znajduje się instrument CHOMIK, skonstruowany w Centrum Badań Kosmicznych, który ma posłużyć do pobrania próbki gruntu Fobosa. 

zobacz także: Dzisiaj Fobos-Grunt wraz z CHOMIKIEM startują w kierunku księżyca Marsa

Sonda Fobos-Grunt wraz z polskim penetratorem planetarnym CHOMIK już na Bajkonurze. Start za kilkanaście dni

źródło: Kosmonauta.net, Roskosmos

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę