Seminarium z okazji obchodów 80-lecia prof. Jacka Walczewskiego

Share

Prof. Jacek Walczewski (Credits: kosmicznapolska.pl)W dniu 4 listopada 2011 (piątek), o godzinie 11:00, w sali 110 Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica przy al. Mickiewicza 30 w Krakowie, Budynek B2, I piętro odbedzie się Seminarium z okazji 80-tych urodzin Prof. Jacka Walczewskiego.

Profesor Jacek Walczewski studiował na AGH w latach 1950-1956. Jest pionierem rozwoju technik rakietowego sondażu atmosfery w Polsce i na Świecie. Pierwsze rakiety budowane wspólnie z AGH w latach 60-tych były wystrzeliwane z Pustyni Błędowskiej. W 1961 r. zorganizował w PIHM (obecnie IMGW), w Krakowie Pracownię Rakietowych Sondowań Atmosfery, której został kierownikiem. W 1965 r.

Pracownia została przekształcona w Zakład Badań Rakietowych i Satelitarnych PIHM. W Zakładzie powstały polskie rakiety badawcze serii Meteor, których wystrzelono ponad 200, z poligonu w Łebie. Profesor Walczewski zapoczątkował również odbiór i wykorzystywanie danych z satelitów meteorologicznych w Polsce oraz wiele nowatorskich technik badania atmosfery.

W uznaniu szczególnych zasług na rzecz rozwoju polskiej techniki rakietowej, Walne Zebranie członków Polskiego Towarzystwa Rakietowego , w dniu 09.10.2010 r. jednogłośnie podjęło uchwałę  o nadaniu Panu Profesorowi Jackowi Walczewskiemu, tytułu Członka Honorowego Stowarzyszenia.

Moment nadania tytułu Członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Rakietowego dla Pana prof. Jacka Walczewskiego (Credits: kosmicznapolska.pl)

Program Seminarium z okazji 80-tych urodzin Prof. Jacka Walczewskiego

Rozpoczęcie godz. 11:00
1. Prof. dr hab. Inż. Janusz Kowal, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH – słowo powitalne.
2. Prof. dr hab. Inż. Piotr Wolański, Przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN – słowo wstępne,
3. Prof. dr hab. Inż. Jacek Walczewski – „Polskie rakiety badawcze w meteorologii”
4. Dr Leszek Ośródka (IMGW) – „Badania warstwy granicznej atmosfery prowadzone pod kierownictwem Prof. Jacka Walczewskiego”
5. Dr inż. Piotr Struzik (IMGW) – „Badania satelitarne w Polsce- wkład Prof. Jacka Walczewskiego”.
6. Spotkanie towarzyskie.
Planowane zakończenie ok. 15:00

źródło: Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych, materiały własne

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę