Walne Zgromadzenie Mars Society Polska - relacja

Share

Logo Mars Society Polska (Credits: MSP)24 września bieżącego roku, w kamienicy przy ulicy Prostej 8 w Toruniu, w tej samej w której 24 stycznia 1921 urodził się Mieczysław Sędzimir Antoni Halik, znany jako Tony Halik, odbyło się Walne Zgromadzenie członków stowarzyszenia Mars Society Polska. Podczas spotkania przyjęto absolutorium dla Zarządu, omówiono wyniki realizowanych projektów w tym projektów mobilnych robotów marsjańskich Magma, oraz Magma2. Zarówno Komisja Rewizyjna jak i wszyscy członkowie jednogłośnie przyjęli sprawozdanie finansowe i merytoryczne przygotowane przez Zarząd.

 

W dalszej części o swoim uczestnictwie w Światowej Konwencji Mars Society, opowiadał Pan Kazimierz Błaszczykowski, który był oficjalnym delegatem Mars Society Polska na to wydarzenie. Z dużym zainteresowaniem został przyjęty projekt symulatora robotów w wirtualnym środowisku marsjańskim. Symulator jest turową grą symulacyjną, opartą na planowaniu posunięć i wydawaniu „poleceń” realistycznie symulowanemu łazikowi marsjańskiemu. Gracze muszą brać pod uwagę opóźnienia i częściową samodzielność maszyny. Celem jest poszukiwanie dowodów na istnienie życia na Czerwonej Planecie i formułowanie dotyczących tego hipotez naukowych. Projektantem systemu jest Pan Konrad Mruk.

Ważnym punktem obrad było omawianie europejskich zawodów łazików, które mają rozegrać się w Polsce z inicjatywy MSP.

W dalszej kolejności prezes stowarzyszenia Mars Society Polska, Mateusz Józefowicz poinformował o powołaniu do życia firmy ABM Space Education, będącej spinoffem projektów marsjańskich realizowanych w ciągu kilku ostatnich lat przez Mars Society Polska.

Na tegorocznym walnym zebraniu, członkowie MSP zdecydowali o przyjęciu w szeregi organizacji dwóch członków honorowych.

Pierwszym z nich jest Słowak Ales Nohel – webmaster strony habitatu Mars Desert Research Station (MDRS). Ales został skierowany do MSP ze względu na brak oddziału na Słowacji i dobrą opinię oddziału polskiego. Ponieważ MSP nie może przyjmować jako zwykłych członków osób mieszkających poza terenem Polski (ze względu na zapisy statutowe), Ales ma szansę dołączyć do załogi jeśli zostanie mu przyznane członkostwo honorowe. Obecnie, jako kandydat, Ales może współpracować z MSP i Stowarzyszenie ma nadzieję że współpraca ta wzmocni więzi międzynarodowe oraz – w dłuższej perspektywie – doprowadzi do powstania oddziału Mars Society na Słowacji.

Drugim „Honorowym Członkiem” jest Mateusz Wolski, absolwent Politechniki Warszawskiej, który od wielu lat wspiera projekty MSP – od Mars Festiwalu począwszy, poprzez łaziki biorące udział w University Rover Challenge, a na zrębach Polskiej Agencji Kosmicznej skończywszy. W uznaniu za wyjątkowy wkład w rozwój MSP, zarząd Stowarzyszenia zgłosił Mateusza jako kandydata do honorowego członkostwa.

Widząc ciągły rozwój stowarzyszenia Mars Society Polska, można być spokojnym o jego przyszłość.

Więcej informacji: Mars Society Polska

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę