Festiwal Meteor 2011 - relacja z drugiego dnia imprezy

Share

Laureaci konkursów zorganizowanych podczas Festiwalu Meteor 2011Drugi dzień Festiwalu Meteor 2011 przeszedł do historii. Jak dzień wcześniej, tak i tego dnia towarzyszyła nam wspaniała pogoda. Przestrzeń powietrzna podczas trwania festiwalu zarezerwowana była do wysokości 1500 m,

co zupełnie wystarczyło, gdyż najwyższe osiągane pułapy oscylowały wokół 1 km. Starty odbywały się głównie na małych silnikach klasy, od A do D, nie zabrakło jednak miejsca dla większych konstrukcji wymagających mocniejszych silników. Z tej grupy na szczególną uwagę zasługuje projekt rakiety Meteor 2011 wykonanej przez prezesa PTR Piotra Sewastianika, która to po pięknym locie osiągnęła pułap 800 metrów, oraz rakiety RTP4 - skonstruowanej przez północną grupę PTR. Dla RTP4 była to próba sprawdzająca systemy pokładowe w locie przed "Lotami Rakiet Eksperymentalnych" jakie odbędą się w październiku tego roku na poligonie w Drawsku Pomorskim. Warto dodać że lot był jednym z efektywniejszych i najbardziej poprawnych lotów podczas festiwalu, rakieta osiągnęła pułap 700 metrów.

Drugiego dnia festiwalu mieliśmy również do czynienia z niepowodzeniem lotu dwustopniowej rakiety Wołchow skonstruowanej przez grupę północną PTR. Podczas startu Zawiódł prawidłowy zapłon silnika startowego, rakieta podskoczyła na wyrzutni uwalniając spadochron członu startowego. Wówczas zadziałał bezwładnościowy układ odpalania drugiego stopnia, jednak silnik nie „zaskoczył”, po kilku sekundach zapalił silnik startowy i zestaw ruszył z wyrzutni zrywając zaplątany o wyrzutnię spadochron. Mimo poprawnie działającej elektroniki spadochron główny nie rozwinął się gdyż prawdopodobnie zaklinowała się głowica rakiety. Upadek na ziemię zamortyzowała sosna, model zostanie odbudowany na przyszły Festiwal Meteora.

Krzysztof Ścigalski z jedną ze swoich rakiet

Dużym powodzeniem cieszył się model redukcyjny rakiety według pomysłu Kazimierza Siemianowicza, autora "Artis Magnae Artilleriae pars prima" ("Wielkiej sztuki artylerii część pierwsza"), która przez prawie 200 lat była podstawowym podręcznikiem artylerii i budowy rakiet w Europie. Rakietę na Festiwal Meteor odtworzył członek PTR Marek Nadera.

Ciekawym akcentem okazał się być spadochron w kształcie wielkich majtek, który w swojej rakiecie "Gruba Berta" zastosował jej konstruktor Piotr Sornowski.

W Niedzielę odbył się także lot eksperymentalny rakiety eksperymentalnej jednego z uczestników, który uwolnił na pułapie paczkę dipoli z folii aluminiowej, po czym chmurę można było obserwować z ziemi jak powoli przesuwała się w kierunku Wisły.

Także drugi dzień festiwalu był okazją do spotkania się przedstawicieli różnych organizacji pozarządowych zainteresowanych rozwojem technik satelitarnych i technologii kosmicznych. Szczególnie cieszy zaciśnięcie współpracy między Polskim Towarzystwem Rakietowym a stowarzyszeniem Mars Society Polska. Przez cały czas trwania imprezy oba stowarzyszenia opracowywały wspólny plan działania, oraz wymieniały się dobrymi praktykami.

Uczestnicy Festiwalu Meteor 2011 (Credits: Marcin Mazur)

Tego dnia odbyło się rozdanie nagród w konkursach lotów rakiet na silnikach Ros i Schermully, warto dodać iż 4/6 puli medali przypadło białostockiej grupie harcerskiej skupionej wokół Piotra Sewastianika, której przyjazd na festiwal był możliwy dzięki publicznej dotacji w ramach projektu „Wschodzący Białystok”. Punkty  w obydwu kategoriach przyznawano za: poprawny, lot, pułap, odzysk rakiety.

Poniżej przypominamy wyniki zawodów:

Kategoria silnik Ros:

1. Piotr Fidziukiewicz – 60 pkt.

2. Kamil Czechowski –60 pkt.

3. Natalia Szczech – 58 pkt.

Kategoria silnik Schermully:

1. Wojciech Gałażewski – 60 pkt.

2. Krzysztof Ścigalski – 60 pkt.

3. Tomasz Jakubowski – 34 pkt.

Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali pamiątkowe dyplomy, oraz znaczki, które od tej imprezy staną się stałym elementem różnych wydarzeń związanych z PTR. Każdy z uczestników codziennie mógł uzupełnić zapas sił dzięki posiłkom regeneracyjnym.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem mediów, wśród nich znaleźli się dziennikarze, Radia Gra, TV Trwam, czy radia TOK FM.

W ciągu całego Festiwalu Meteor 2011 odbyło się 108 startów ( w zeszłym roku około 40 ), w imprezie brało udział 68 uczestników, co jest doskonałym prognostykiem na przyszłość.
 
Uczestnicy imprezy jednogłośnie stwierdzili, iż Festiwal Meteor 2011 był imprezą bardzo udaną. Organizatorzy wyciągnęli wnioski z organizacji pierwszej edycji imprezy która odbyła się w roku 2010, przygotowując bogatą ofertę zarówno dla konstruktorów jak i obserwatorów.

W przyszłym roku trzecia edycja imprezy, na którą podobnie jak i organizatorzy serdecznie zapraszamy!!!

Poniżej zamieszczamy link do galerii podsumowującej drugi dzień Festiwalu Meteor 2011

Galeria drugiego dnia Festiwalu Meteor 2011

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę