Złóż życzenia jedynemu polskiemu kosmonaucie

Share

Gen. Mirosław Hermaszewski (Credits: Wikipedia)Jedyny jak do tej pory polski kosmonauta kończy dzisiaj 70 lat.

Gen. Mirosław Hermaszewski, bo o nim mowa urodził się 15 września 1941 roku  w Lipnikach na Wołyniu. W wieku dwóch lat cudem uniknął śmierci podczas ataku przeprowadzonego w nocy z 25 na 26 marca 1943  przez Ukraińską Powstańczą Armię w wyniku którego zginęło 182  Polaków, mieszkańców Lipnik, w tym dziadek Hermaszewskiego – Sylwester.

Lotnictwem, o czym piszę w swojej książce pt. „Ciężar Nieważkości” gen. Hermaszewski interesował się od najmłodszych lat.

W 1960 r. podjął szkolenie na szybowcach  w Aeroklubie Wrocławskim, a później na samolotach w Grudziądzu. W 1961 wstąpił do dęblińskiej Szkoły Orląt, gdzie zyskał kwalifikacje pilota myśliwskiego 3 klasy na samolocie odrzutowym MiG-15. Szkołę ukończył jako prymus i uzyskał przydział do 62 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK im. Powstańców Wielkopolskich 1918–1919 w Poznaniu, gdzie po 2 latach uzyskał uprawnienia pilota 1 klasy i został przeszkolony w pilotażu samolotów ponaddźwiękowych MiG-21.

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztabu Generalnego w Warszawie.  Był dowódcą eskadry 28 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Słupsku-Redzikowie, zastępcą dowódcy 34 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz dowódcą 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK im. Osadników Dolnośląskich we Wrocławiu.

W 1976 został wyłoniony w drodze selekcji z grona kilkuset polskich pilotów wraz z płk. Zenonem Jankowskim jako kandydat do lotu kosmicznego w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, utworzonego przez ZSRR.

Ostatecznie wybrany (Jankowski został zmiennikiem). Od godziny 17:27 27 czerwca do godziny 16:31 5 lipca 1978 wraz z Piotrem Klimukiem odbył lot na statku Sojuz 30 i po 2 dniach lotu dołączono do stacji orbitalnej Salut 6. Po wykonaniu programu badawczego 5 lipca w stepach Kazachstanu odbyło się lądowanie. W czasie 8-dniowej misji dokonano 126 okrążeń Ziemi. Nasz kosmonauta uczestniczył w eksperymentach naukowych obejmujących różne aspekty zachowania się organizmu człowieka w warunkach nieważkości.

Z okazji urodzin, nasz portal przypomina  prezentację gen. Mirosława Hermaszewskiego, jaką wygłosił podczas  konferencji "Wielki Jubileusz Wielkiego Lotu", poświęconej 50  rocznicy lotu pierwszego człowieka Jurija Gagarina  w kosmos, zorganizowanej przez Centrum  Kultury i Języka Rosyjskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, oraz  kilka wywiadów jakie gen. Hermaszewski udzielił podczas udziału w happeningach z cyklu Dogonić Kosmos. Zachęcamy również do osobistego składania życzeń korzystając z funkcji komentarzy, jaka dostępna jest pod każdym artykułem.

 


Reportaż zrealizowany podczas konferencji "Wielki Jubileusz Wielkiego Lotu" cz.1


Reportaż zrealizowany podczas konferencji "Wielki Jubileusz Wielkiego Lotu" cz.2


Reportaż zrealizowany podczas konferencji "Wielki Jubileusz Wielkiego Lotu" cz.3


Reportaż zrealizowany podczas konferencji "Wielki Jubileusz Wielkiego Lotu" cz.4

Spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim, które odbyło się w ramach Dogonić Kosmos II (część 1)

Spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim, które odbyło się w ramach Dogonić Kosmos II (część 2)

Wywiad z Gen. Mirosławem Hermaszewskim - Dogonić Kosmos III w ramach XII OZMA

Otwarcie wystawy "Dogonić Kosmos" w ramach XII OZMA

Wywiad z organizatorem imprezy oraz gen. Mirosławem Hermaszewskim - Dogonić Kosmos IV (Wywiad z gen. Hermaszewskim od 6 min 11 s)

 

źródło: Materiały własne, Wikipedia

 

Comments 

#1 Patrycja 2011-09-17 11:38
Niesamowity człowiek. Gościł kiedyś w mojej szkole, a to spotkanie zapamiętam do końca życia. Życzę jak najwięcej zdrowia i uśmiechu. :-)
Quote

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę