Polskie rakiety badawcze przełamały barierę dźwięku – film nie z tej Ziemi

Share

Polskie Towarzystwo Rakietowe (PTR) wystrzeliło amatorskie rakiety badawcze, które przekroczyły prędkość dźwięku. PTR zostało wpisane do planu współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi. Sfilmowany eksperyment był możliwy dzięki przychylności dowództwa Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia (CSAiU) w Toruniu, które zabezpieczyło miejsce i bezpieczeństwo przeciwpożarowe startów.

Relację z eksperymentów nakręcili Marcin Mazur i Marcin Polar, członkowie PTR z zespołem portalu KosmicznaPolska.pl. Dodatkowo zdjęciami zajęli się Marek Krempa i Ewa Kałat. Za montaż i postprodukcję odpowiedzialny był Łukasz Jastrzębski.

Film promuje ruch odbudowy polskiej tradycji kosmicznej i zachęca do współpracy studentów, badaczy - pasjonatów z całego kraju. Jego pełna wersja dostępna jest w serwisie Youtube:"Materiał nagrywaliśmy 9 i 10 kwietnia na poligonie w Toruniu. Celem wszystkich eksperymentalnych lotów było doskonalenie warsztatu technicznego członków PTR. Badanie nowych konstrukcji, materiałów i elektroniki pokładowej w locie z dużą prędkością. Dwie testowane rakiety przekroczyły prędkość dźwięku jako pierwsze rakiety amatorskie w Polsce. Były to: Hipersonal przygotowany przez Paula Stanię, który osiągnął 1,2 Macha, i RTP 3 (Rocket Team Poland 3), konstrukcja Roberta i Andrzeja Magierów osiągnęła 1,7 Macha, czyli prędkość ponad 2100 km/h. Przez dwa dni startowało w sumie kilkanaście rakiet" - relacjonuje w rozmowie z PAP Marcin Mazur.

Kacper Zieliński na krótko przed startem rakiety Anihilacja (Credits: PTR)

Więcej o eksperymentach badawczych PTR tutaj.

źródło: PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę