Międzynarodowe wyróżnienie dla Wojciecha Głażewskiego oraz zespołu Magma

Share

Logo Mars Society Polska (Credits: MSP)Kapituła nagrody 2011 Europlanet Prize for Public Engagement with Planetary Science przyznała specjalne wyróżnienie dla Wojciecha Głażewskiego za pracę w tworzenie studenckich zespołów konstruktorów łazików, oraz popularyzację idei konkursu University Rover Challange wśród  studentów.

Dzięki pasji oraz zaangażowaniu Wojciecha, polscy studenci startowali  już po raz trzeci w prestiżowym konkursie, w którym studenckie drużyny z całego świata mogą przeciwstawić sobie swoje konstrukcje marsjańskich łazików. Aby najlepiej odwzorować prawdziwe warunki panujące na planecie zawody przeprowadzane są na pustyni w stanie Utah na prawdopodobnie najbardziej zbliżonym do Marsjańskiego gruncie na Ziemi.

Jako członek Mars Society Polska (MSP), Wojciech Głażewski szuka sposobów  które pomogą mu zainteresować młodych Polaków tematem eksploracji kosmosu.

W 2006 Głażewski podjął decyzję o udziale w URC. Samodzielnie zbudował robota AMPB 2.0, który był właściwie modelem łazika i miał jedynie pokazać, że jesteśmy w stanie zorganizować w Polsce drużynę i skonstruować łazika który mógłby z powodzeniem konkurować z amerykańskimi robotami.

Jesienią 2007 roku, na Festiwalu Marsjańskim zorganizowanym przez MSP w Krakowie, dzięki zaangażowaniu Głażewskiego MSP porozumiało się ze Studenckim Kołem Astronautycznym i postanowili wspólnie stworzyć drużynę reprezentującą Politechnikę Warszawską. Koordynatorem projektu został Sebastian Bartłomiej Rodak, student Politechniki Warszawskiej i członek Studenckiego Koła Astronautycznego. Niestety, ograniczone wsparcie uczelni i sponsorów oraz brak finansowania kosztów podróży uniemożliwiło zbudowanie w pełni sprawnej konstrukcji i zorganizowanie wyjazdu na edycję URC 2008.

Już w 2009 podczas kolejnych zawodów URC, Skarabeusz  zajął szóste w konkursie. Łazik, pomimo niedostarczenia go na czas w miejsce odbywania się zawodów, zdobył uznanie jurorów. Wziął udział tylko w jednej z czterech konkurencji, uzyskując wynik 65 punktów. Po zakończeniu rywalizacji trwały próby wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

W następnym roku, wspólny zespół studentów, Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w którym Wojciech pełnił funkcje głównego konstruktora , wysłał łazik Magma, który zdobył 3 miejsce.

W tegorocznej edycji URC, łazik Magma 2 był bezkonkurencyjny zdobywając pierwsze miejsce tego prestiżowego konkursu. Zespół z Politechniki Białostockiej pokonał Kanadyjczyków  z York University oraz Amerykanów z Oregon State University, którzy w  budowie swojej konstrukcji korzystali z pomocy NASA. Pozostałe polskie  roboty, SCORPIO z Politechniki Wrocławskiej oraz COPERNICUS z UMK w  Toruniu, zajęły odpowiednio czwarte i szóste miejsce.

Zespół z Politechniki Białostockiej wraz z łazikiem MAGMA2 - zwycięzcy prestiżowych międzynarodowych zawodów University Rover Challenge / Credits: PlanetPR

Udział drużyn w tym prestiżowym konkursie  wywołał ogromne zainteresowanie ze strony polskich mediów. Po powrocie z URC 2010, zespół koncertował się na udziale w dziesiątkach imprez i popularyzowaniu tematyki popularyzacji nauk kosmicznych.  Magma była szczególnie popularna wśród dzieci, które korzystały z możliwości kierowania łazikiem.

W najbliższych planach Wojciecha Gałażewskiego organizacja wraz z Mars Society Polska  Europejskiej edycji konkursu URC.

Komitet sterujący popularyzacją działań Europlanet, którego członkowie zasiadali w jury konkursu, w oświadczeniu napisał:

Duże wrażenie wywarły na nas entuzjazm, energia oraz zdolności przywódcze Wojciecha Głażewskiego, którymi wykazał się podczas prowadzenia projektu dotyczącego „łazików  marsjańskich” . Doceniliśmy również to, że projekt zdołał wzbudzić znaczące zainteresowanie  polskich mediów oraz zwiększyć ogólnie zainteresowanie przestrzenią kosmiczną wśród mieszkańców tego kraju, bo choć Polska uczestniczy w prowadzonych przez państwa europejskie misjach kosmicznych, nie jest z tego należycie znana. Spodobał nam się także pomysł organizacji europejskiej edycji URC, która byłaby w szczególności skierowana do studentów z państw Europy środkowej i wschodniej. Mamy nadzieję, że to wyróżnienie sprawi, że projekt spotka się z jeszcze większym zainteresowaniem, a zainteresowanie to pomoże w jego realizacji.

Źrodło: http://www.europlanet-eu.org/outreach/index.php?option=com_content&task=view&id=331&Itemid=84

www.marssociety.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę