Projekt Scope Dome Hevelius 2 rozpoczęty!

Share

Logo misji Hevelius (Credits:Tomasz Adam)Rozpoczęły się przygotowania do drugiej misji balonu stratosferycznego realizowanej przez społeczność Polskiego Forum Astronautycznego i serwis Kosmonauta.net. Misja otrzymała nazwę "Scope Dome Hevelius 2". Prawdopodobny czas startu - wrzesień lub październik 2011.

Poważne rozmowy na temat drugiej misji balonowej rozpoczęły się dosłownie kilkanaście godzin po starcie misji Hevelius 1. Dość szybko określono cel główny wyprawy - odzyskanie gondoli wraz z całym sprzętem na pokładzie. Na tym skupi się znaczna część prac w najbliższym miesiącach. Według wstępnych planów zbudowane zostaną dwa niezależne komputery, które będą w stanie niezależnymi kanałami wysyłać informacje o położeniu gondoli. Jeden z komputerów będzie mógł być ładowany z baterii słonecznych, co oznacza przedłużoną żywotność na wypadek lądowania gondoli bez kontaktu z ekipą pościgową. Dzięki tym pracom powinno się udać zminimalizowanie ryzyka utraty gondoli.

Wykonana i przetestowana zostanie także specjalna modułowa gondola z lekkich i sztywnych materiałów. Jeśli test się powiedzie, przyszłe misje będą mogły zabierać na pokład rozmaity sprzęt o bardzo różnych parametrach.

Sponsorem misji została firma Scope Dome, która produkuje kopuły do amatorskich i profesjonalnych obserwatoriów astronomicznych. Misja została nazwana "Scope Dome Hevelius 2".

Dalsze informacje na temat misji balonowej Scope Dome Hevelius 2 można znaleźć w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.

źródło: kosmonauta.net

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę