Polska ekspedycja na Marsa już w czerwcu

Share

Logo Mars Society Polska (Credits: MSP)Ruszyły przygotowania do kolejnej edycji prestiżowego konkursu łazików  marsjańskich o nazwie University Rover Challenge 2011. Już w czerwcu na  pustyni Utah z najlepszymi zespołami z całego świata zmierzą się aż trzy  polskie pojazdy, w tegorocznym konkursie biorą bowiem udział zespoły z  Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu  oraz Politechniki Białostockiej.

Aktualnie polskie ekipy kończą konstrukcję głównych podzespołów łazików i jednocześnie wyposażają łaziki w kluczowe elementy niezbędne do poruszania się po symulowanej powierzchni Marsa. Miejsce zawodów - amerykańska pustynia Utah - słynie z ekstremalnych warunków klimatycznych, które są zbliżone do tych panujących na Czerwonej Planecie. Polskie roboty muszą zmierzyć się z wysoką temperaturą oraz skrajnie niską wilgotnością powietrza.

Zeszłoroczna edycja konkursu, organizowanego przez stowarzyszenie The Mars Society, zakończyła się dużym sukcesem dla jedynej polskiej drużyny, której udało się zakwalifikować do ścisłego finału: białostocko-toruński robot MAGMA zajął aż trzecie miejsce, ustępując jedynie dwóm łazikom - amerykańskiemu i kanadyjskiemu. Projekt polskich robotów marsjańskich od początku wspiera Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP.  

Finalne konstrukcje łazików oraz ich oficjalne nazwy zostaną zaprezentowane w połowie maja.

Nadesłał: Łukasz Wilczyński, Mars Society Polska

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę