Satelita PW-Sat poleci rakietą Vega!

Share

Logo Studenckiego Koła Astronautycznego (Credits: SKA)Studenci Politechniki Warszawskiej otrzymali oficjalne potwierdzenie od Europejskiej Agencji Kosmicznej - ważący mniej niż 1 kg pikosatelita PW-Sat został formalnie przydzielony do tegorocznego lotu rakiety Vega. Startu rakiety można się spodziewać nie wcześniej niż we wrześniu bieżącego roku, z różnych przyczyn technicznych termin może się jeszcze zmienić.

Ukończony PW-Sat musi do czerwca zostać przekazany ESA. Na miejscu przeprowadzone zostaną ostatnie testy oraz integracja z rakietą nośną. Zwiększone ryzyko wiąże się jednak z wystrzeleniem satelity, gdyż będzie to pierwszy lot europejskiej rakiety Vega. Start odbędzie się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

Wraz z PW-Satem na orbitę polecą też inne ładunki. Oprócz czterystukilogramowego, naukowego LARES na pokładzie Vegi znajdą się inne małe satelity studenckie: SwissCube-2, Xatcobeo, UNICubeSAT, Atmocube, e-st@r, UWE-4 oraz Goliat. W przypadku tego ostatniego swój debiut orbitalny będzie miała również Rumunia.

Do lotu rakietą Vega szykowały się również belgijski OUTFI-1 oraz francuski ROBUSTA, zespoły studenckie nie zdołały jednak sprostać wymaganiom czasowym stawianym przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Satelita budowany przez Studenckie Koło Astronautyczne PW oraz Studenckie Koło Inżynierii Kosmicznej PW ze wsparciem Centrum Badań Kosmicznych PAN jest sześcianem o boku długości 10 centymetrów. Konstrukcja oparta jest na standardzie CubeSat. Zadaniem urządzenia będzie rozłożenie specjalnie zaprojektowanego żagla. Wielokrotnie zwiększy on powierzchnię satelity, przez co zwielokrotnieniu ulegnie tarcie ze śladową atmosferą naszej planety. Dzięki temu satelita o wiele szybciej, i bez pomocy kontroli z Ziemi, będzie mógł zostać usunięty z orbity.

 

Artystyczna wizja satelity PW-SAT

Jest to szczególnie ważne w kontekście dzisiejszego zaśmiecenia przestrzeni kosmicznej. Dzięki rozwiązaniom, które ma przetestować PW-Sat, ten problem ma szansę na częściowe rozwiązanie.

źródło: www.kosmonauta.net

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę