Spektakl "Godzina czterdzieści osiem" - toruńskie obchody 50. rocznicy kosmicznego lotu Gagarina

Share

Jeden z billboardów promujących akcję (Credits: Galeria Rusz)W dniu 12 kwietnia Toruń będzie świętował pięćdziesiątą rocznicę pierwszego lotu człowieka w kosmos.

Obchody uświetni spektakl pt. "Godzina czterdzieści osiem". Jak zapewniają organizatorzy będzie to unikalne widowisko audiowizualne, wykorzystujące najbardziej zaawansowane technologie i najnowocześniejszy sprzęt multimedialny.

Tytuł spektaklu i jego długość nawiązują do długości lotu Gagarina po orbicie Ziemi, czyli godziny i czterdziestu ośmiu minut.
Między budynkami Auli UMK i Rektoratu zostanie ustawiony efektowny boom box, wykorzystywany podczas najlepszych światowych wydarzeń muzycznych. Scenerią spektaklu będą budynki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, na których zostanie zaprezentowana projekcja w technice mappingu 3D.

Widowisko wyreżyseruje Jarosław Szoda, autor zdjęć do filmu „Z podniesionymi rękami” uhonorowanego Złotą Palmą w Cannes. Kosmiczne dźwięki usłyszymy w wykonaniu DJ Adamusa, Bananasq Sax, MC Jacoba oraz Józefa Skrzeka, znanego z legendarnego SBB. Wizualizację do muzyki będzie tworzył a żywo VJ Nikon.

Spektakl będzie prezentowany w godz. 20.00-21.48 i będzie trwał  tyle, ile lot Gagarina po orbicie  Ziemi, czyli godzinę i czterdzieści osiem minut.


Spot reklamowy promujący spektakl "Godzina czterdzieści osiem" (Credits: UMB Films)

Od 16 marca w Toruniu trwa już kampania poprzedzająca wydarzenie,  akcję promują billboardy stworzone przez Galerię Rusz, czyli grupę artystyczną w składzie Joanna Górska i Rafał Góralski, specjalizującą się w prezentacji sztuki w przestrzeni miejskiej. Praca nawiązuje do słynnych słów amerykańskiego kosmonauty Neila Armstronga „To mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości”.

Projekt artystów rozpoczyna wyjątkową akcję wykorzystującą nowe media, zrealizowaną i koordynowaną przez organizatorów wydarzenia – Toruńską Agendę Kulturalną oraz Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. Na specjalnie uruchomionej platformie internetowej  http://www.godzinaczterdziesciosiem.pl/,  wystarczy podać swój wzrost, by w symboliczny sposób odbyć kosmiczny lot.  Witryna powiązana jest z facebook'ową aplikacją dzięki której dane osób biorących udział w  zabawie zostaną przetworzone na sygnał binarny i wysłane w kierunku gwiazdy Tau Boötis (τ Boo).

τ Boo to gwiazda podwójna w konstelacji Wolarza, widoczna gołym okiem.  Pierwszy składnik (A) jest żółto-białą gwiazdą ciągu głównego, nieco masywniejszą od Słońca, drugi (B) jest czerwonym karłem, okrążającym τ Boo A w odległości 240 j.a. Układ ten jest położony w odległości ok. 50 - 51* lat świetlnych od Słońca.

Wybór Tau Boötis nie jest przypadkowy. "Wybraliśmy gwiazdę, która pięćdziesiąt lat temu, czyli wtedy gdy człowiek po raz pierwszy w kosmos, wysłała w stronę Ziemi swoje światło" – wyjaśnia Jerzy Rafalski z toruńskiego Planetarium. "Teraz my to światło widzimy i odpowiemy na nie swoim. Warto podkreślić, że Wokół τ Boötis A krąży  odkryta w 1997 roku planeta tau Boötis b, istnieje więc szansa, że za pięćdziesiąt lat ktoś odczyta z niej nasz przekaz” - dodaje.

Natomiast już dzisiaj od godz. 10.00 na Placu Teatralnym w Toruniu trwa happening nawiązujący do akcji promocyjnej. Wizerunek każdej osoby, która przyjdzie w to miejsce i zmierzy się gigantyczną linijką, zostanie wyświetlony podczas "kosmicznej projekcji" 12 kwietnia.

Akcja prowadzona jest z godnym podziwu rozmachem,  w najbliższy poniedziałek, 28 marca o godz. 11.00 w Centrum Prasowym PAP, przy ulicy Brackiej 6/8 w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa. W spotkaniu z dziennikarzami udział wezmą:
Jarosław Szoda, reżyser spektaklu „godzina czterdzieści osiem”,  Jerzy Rafalski, astronom Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu, Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

*Organizatorzy akcji podają odległość 50 lat świetlnych od Ziemi, Wikipedia natomiast 51 lat świetlnych.

źródło: Biuro Prasowe Toruńskiej Agendy Kulturalnej,

WikipediaDodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę