Kosmicznie w Ostrowcu Świętokrzyskim

Share

Logo programu ARISSW dniu 26 stycznia br. w ramach projektu ARISS, uczniom 1LO  im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim, udało się nawiązać kontakt z astronautką NASA Catherine Coleman, która przebywa w chwili obecnej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Pierwsza nieudana próba połączenia odbyła się 18 stycznia, jednak zakłócenia uniemożliwiły przeprowadzenie rozmowy z załogą stacji.
W drugiej udanej próbie nawiązania kontaktu, uczestniczyła stuosobowa publiczność. Punktualnie o godzinie 08:36 czasu lokalnego w głośnikach radiostacji dało się usłyszeć głos Coleman.

Byliśmy pod takim wrażeniem, że myśleliśmy wyłącznie o tym, by nie zerwało się połączenie – mówi Michał Sitarski, nauczyciel przysposobienia obronnego, koordynator całej akcji.

Uczniowie zadawali astronautce pytania  wcześniej  zaakceptowane przez NASA, dotyczyły one aspektów życia na orbicie ziemskiej.
Nawiązanie łączności z astronautami przebywającymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, było zwieńczeniem udziału w programie ARISS.

ARISS  (Amateur Radio on The International Space Station) jest programem, który powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w budowie ISS. Jego celem jest popularyzacja astronautyki wśród młodzieży szkolnej i akademickiej, poprzez możliwość przeprowadzenia obustronnej łączności z załogą stacji, w której skład wchodzą licencjonowani radioamatorzy. Łączności te, zgodnie z oczekiwaniami wywierają ogromne wrażenie na uczestnikach, spełniając wielką edukacyjną i wychowawczą rolę. Genezą programu ARISS były edukacyjne programy SAREX (łączności z promem kosmicznym) i MAREX (łączności ze stacją Mir).

Aby dana placówka mogła przystąpić do programu ARISS musi spełnić wymagania sprzętowe: posiadać dwie radiostacje, system antenowy, rotor, który sterowany za pośrednictwem odpowiedniego oprogramowania ustawia antenę w kierunku stacji kosmicznej, oraz wzmacniaczem mocy sygnału radiowego. W Ostrowcu Świętokrzyskim udało się zgromadzić sprzęt dzięki pomocy miejscowego klubu krótkofalarskiego SP7POS, do którego należy Michał Sitarski. Rotor na potrzeby projektu został zakupiony przez szkołę, ze względu na entuzjazm i zaangażowanie zarówno uczniów jak i nauczyciela prowadzącego.

Widząc zaangażowanie nauczyciela i zainteresowanie uczniów, na potrzeby tego projektu kupiliśmy rotor – mówi Grażyna Kałamaga, dyrektor szkoły.

Catherine Grace 'Cady' Coleman - uczestniczka 3 lotów kosmicznych, członek 27 stałej załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Credits: NASA)

Takie wydarzenia to doskonały sposób na popularyzację astronautyki, nauk ścisłych. Do tej pory Polakom udało się nawiązać trzy połączenia w ramach programu ARISS. W kolejce czekają następne szkoły które uczestniczą w programie.

źródło: Rzeczpospolita

Więcej:

Rzeczpospolita

http://znek.astronet.pl/pl/ariss.html

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę