ERA NOWYCH ODKRYĆ. 50 LAT NASA oraz DOGONIĆ KOSMOS w GDAŃSKU

Share

Rok Jana Heweliusza - logo (Credits: Organizatorzy)Wczoraj, dnia 28 stycznia, zatem w dokładną, czterechsetną rocznicę urodzin jednego z najznamienitszych gdańszczan - Jana Heweliusza, o godz. 13.15 w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska otwarta została wystawa poświęcona astronautyce.

Wystawa zatytułowana ERA NOWYCH ODKRYĆ. 50 LAT NASA prezentuje największe osiągnięcia tej światowej sławy instytucji badawczej. Prezentowane są zdjęcia z Programu Apollo, z misji wahadłowców, misji Cassini-Huygens do Saturna i Tytana. Pokażemy zdjęcia z teleskopu Hubble´a, m.in. zdjęcie Mgławicy Oriona i zdjęcia z misji Phoenixa na Marsie.


Zdjęciom towarzyszą eksponaty z kolekcji DOGONIĆ KOSMOS, będące własnością Podkarpackiego Amatorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Astronautycznego. Wśród nich są modele i mini-modele stacji i rakiet kosmicznych, wycinek spadochronu kapsuły Sojuz, niewielkie fragmenty folii i płytki izolacyjnej promu kosmicznego, zdjęcia z autografami astronautów, zdjęcia z Księżyca i z przestrzeni kosmicznej w technologii 3D, znaczki i odznaki okolicznościowe.

Z pewnością interesującym eksponatem wystawy jest model penetratora "MUPUS", który zbudowany został przez Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Operacyjny  odpowiednik tego urządzenia znajduje się na pokładzie lądownika Philae sondy Rosetta, która leci na spotkanie z kometą 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Zadaniem penetratora po wylądowaniu pod koniec 2014 roku na komecie będzie pomiar własności mechanicznych i termicznych powierzchni.

W późniejszym terminie wystawa zostanie wzbogacona także o penetrator "Chomik", który dostarczy Centrum Badań Kosmicznych, próbnik do badania gruntu Fobosa, księżyca Marsa, zaś z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów w Warszawie dostarczony zostanie łazik "Magma".

Na wystawie obejrzeć można również meteoryty czyli skały pochodzenia pozaziemskiego, oraz tektyty - materiał ziemski po zderzeniu z pozaziemskim. Część obiektów została podarowana przez Sławomira Dereckiego z Wrocławia, a część wypożyczona od Podkarpackiego Amatorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Astronautycznego. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska pragnąc zapoznać zwiedzających z zadaniami astronautów przygotowuje dla nich przybliżony model lądownika księżycowego z symulatorem lotu i lądowania pojazdu na Księżycu. Integralną częścią wystawy będzie pokaz filmów z lądowania na Księżyca, a także z życia codziennego astronautów podczas misji.

Konsultacji naukowych i praktycznej pomocy przy organizacji wystawy udzielał zespół redakcyjny portalu www.kosmonauta.net, za co Muzeum Historyczne Miasta Gdańska składa serdeczne podziękowania.

źródło: Muzeum Historyczne Miasta Gdańsk

kosmonauta.net

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę