Rok 2011 rokiem Jana Heweliusza

Share

Rok Jana Heweliusza - logo (Credits: Organizatorzy)17 grudnia Sejm Rzeczpospolitej Polskiej jednogłośnie przyjął uchwałę ustanawiającą przyszły, 2011 rok, rokiem Jana Heweliusza. Jako że ten wielki uczony prowadził swoje badania w Gdańsku, właśnie to miasto stanie się sceną głównych uroczystości oraz wielu imprez towarzyszących obchodom 400-lecia urodzin tego gdańskiego astronoma. Przyjęta uchwała, której treść przytaczamy poniżej, stanowi rozszerzenie decyzji ustanowionej przez Radę Miasta Gdańska na początku bieżącego roku. Celem obchodów jest ukazanie umiejętności oraz znaczenia osiągnięć Heweliusza dla współczesnej nauki, kultury oraz dziedzictwa narodowego.

 

Uchwa Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Jana Heweliusza

Jan Heweliusz, niekiedy nazywany "polskim da Vincim", do dnia dzisiejszego jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych Gdańszczan oraz z pewnością jednym z wybitnych umysłów swojej epoki. Jego badania, prowadzone z położonego w centrum miasta obserwatorium, stanowią fundamenty, które stały się podstawą przyszłych odkryć naukowych. Był również wynalazcą i konstruktorem, współcześnie znany jest jednak głównie dzięki swoim mapom Księżyca, choć w istocie jest to tylko niewielki wycinek osiągnięć tego gdańskiego uczonego. Zajmował się on bowiem również obserwacjami gwiazd i komet - między innymi ustanowił 11 nowych gwiazdozbiorów i wydał własny katalog gwiazd. Na podstawie obserwowanych przez siebie komet wysnuł wniosek, że obiegają one Słońce po bardzo zakrzywionych orbitach.

Obchodom Roku Jana Heweliusza towarzyszyć będzie ogromna liczba atrakcji - od wystaw i koncertów, po wykłady i prezentacje. Wśród organizatorów znajdują się tak znamienite instytucje jak Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Centrum Hewelianum i wiele innych. W obchodach oczywiście biorą udział także władze samorządowe Gdańska, na czele z Prezydentem Pawłem Adamowiczem.

źródło/więcej: www.kosmonauta.net

www.janheweliusz.pl/

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę