Kosmicznie czysta linia montażowa Creotech

Share

Logo firmy Creotech (Credits: Creotech Instruments S.A.)Oficjalna delegacja rządowa wzięła udział w uroczystym otwarciu linii montażowej w sterylnej hali firmy Creotech Instruments. Polskie przedsiębiorstwo z Piaseczna pod Warszawą, jako pierwsza firma w Polsce, uruchomiło  „kosmiczny” cleanroom, czyli pomieszczenie spełniające rygorystyczne standardy montażu elementów kosmicznych przeznaczonych dla satelitów i stacji kosmicznych. 

Cleanroom składa się z dwóch sterylnych pomieszczeń oraz zaplecza technicznego i magazynowego, a każde z nich wyposażone jest w specjalistyczne urządzenia oraz przyrządy wykorzystywane w przemyśle kosmicznym. Pierwsze z pomieszczeń ma powierzchnie 100m2 i gwarantuje czystość na poziomie 100 tysięcy cząstek pyłów na stopę sześcienną (obecnie ISO 8). Taka czystość jest wystarczająca żeby montować i testować elementy elektroniczne, które zostaną wysłane w kosmos. Drugie, mniejsze, 30 metrowe pomieszczenie, spełnia jeszcze bardziej wyśrubowane normy czystości na poziomie 1 tysiąca do 10 tysięcy cząstek pyłów na stopę sześcienną (obecnie ISO 6-7). W tym pomieszczeniu pracować można nad elementami optycznymi na potrzeby projektów kosmicznych. Nad sterylnością pomieszczeń czuwa szereg systemów, które filtrują powietrze i utrzymują jego odpowiednią wilgotność. Cleanroom gwarantuje także ochronę przed niszczącym wpływem ładunków elektrostatycznych na delikatną elektronikę - podłogi obydwu pomieszczeń oraz wszystkie elementy wyposażenia są uziemione. 

Najważniejszym elementem „kosmicznego” cleanroomu jest trzymodułowa linia produkcyjna, która służy do montażu powierzchniowego elektroniki wysokiej niezawodności. Takiej niezawodności wymagają wszelkie systemy kosmiczne, ale także projekty obronne i naukowe. 

"Ponieważ do zabrudzenia elementu o kosmicznym lub wojskowym zastosowaniu może dojść na każdym etapie produkcji korzystamy z części i elementów zamawianych u  wyselekcjonowanych dostawców, którzy, tak jak my, posiadają wszelkie wymagane certyfikaty – mówi dr Grzegorz Brona, Wiceprezes Creotech Instruments S.A. – Także w czasie transportu części muszą być specjalnie zabezpieczone. Kiedy trafią w końcu do nas przechowujemy je w osłonie azotu kontrolując warunki środowiskowe" - mówi Jacek Kosiec. 

Wśród przyrządów zlokalizowanych w cleanroomie warto wymienić także specjalistyczne urządzenie do zaginania nóżek procesorów przeznaczonych do wysłania w kosmos. O ile cały świat elektroniki od dawna nie używa już procesorów z nóżkami, szczególne warunki panujące w przestrzeni kosmicznej sprawiają, że procesory mocowane za pomocą styków BGA, na których opiera się współczesna elektronika użytkowa, w przestrzeni kosmicznej się nie sprawdzają. Tam wciąż królują więc procesory z nóżkami, a maszyna Creotechu jest jedyną tej klasy w naszej części Europy.

Krata MTCA, której moduły zostały opracowane w firmie Creotech Instruments SA (Credits: ESA.int)

W uroczystości otwarcia sterylnej linii montażowej uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Obrony Narodowej. Na miejscu obecni byli także przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Agencji Rozwoju Przemysłu, która w ubiegłym roku zainwestowała w firmę Creotech Instruments. Wśród gości znaleźli się także przedstawiciele Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Marek Banaszkiewicz, który od listopada 2014 roku szefuje nowopowstałej Polskiej Agencji Kosmicznej.

Firma Creotech stawia sobie bardzo ambitne cele. Po zakończonych sukcesem projektach realizowanych m.in. dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN i szeregu innych instytucji badawczych przedsiębiorstwo gotowe jest do prowadzenia coraz większych projektów. W przeciągu 3 lat firma chce osiągnąć przychód 100 mln złotych rocznie. W osiągnięciu tych celów pomóc ma pozyskanie dużych, wieloletnich projektów integracji i montażu satelitów o wadze do 300kg.

Do realizacji projektów konieczne będą inwestycję w infrastrukturę, które mogą pochłonąć nawet 100 mln złotych.

"Chcemy zaopatrzyć nasze laboratoria w nowoczesne urządzenia do prowadzenia testów takie jak komory termiczne, które pozwalają przetestować poszczególne elementy, które mają być narażone na ekstremalne ciepło lub kosmiczny chłód oraz wytrząsarki, które sprawdzają wytrzymałość na wstrząsy – mówi Jacek Kosiec, Dyrektor Projektów Kosmicznych w firmie Creotech – Rozważamy także budowę nowej hali montażowej oraz powiększenie laboratorium. Z planowanymi inwestycjami będzie wiązał się także wzrost zatrudnienia. Do 40 osób pracujących z nami na dzień dzisiejszy, jeszcze w tym roku dołączy 60 kolejnych. Na koniec 2016 roku chcemy osiągną zatrudnienie na poziomie 150 osób" – dodaje Jacek Kosiec.

 Creotech Instruments S.A. (CTI) powstała w 2008 r. pod nazwą Creotech Sp. z o.o. Początkowo firma związana była z projektem naukowym „Pi of the Sky”, którego celem było automatyczne obserwowanie nieba w poszukiwaniu rozbłysków optycznych pochodzenia kosmicznego. Obecnie Creotech Instruments S.A. oferuje technologie i aplikacje użytkowe, z których korzystają m.in., agencje kosmiczne, ośrodki naukowo-badawcze, operatorzy telekomunikacyjni i sieci handlowe w Polsce i na świecie. 

Creotech od lat angażuje się w projekty związane z badaniem i eksploracją kosmosu oraz dostarcza podzespoły i specjalistyczną aparaturę do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych. Wśród nich warto wymienić Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytut Badań Ciężkich Jonów GSI i Centrum Badawcze DESY w Niemczech, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Politechnikę Warszawską.

Spektrometr rentgenowski, którego część elektroniczną zaprojektowała firma Creotech Instruments SA (Credits: Esa.int)

Przystąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w 2012 otworzyło przed firmą nowe możliwości. Od 2013 r. Creotech Instruments S.A., jako pierwsza firma w Polsce, posiada tzw. „kosmiczny” clean-room, czyli pomieszczenie spełniające rygorystyczne standardy montażu elementów kosmicznych – części satelitów i stacji kosmicznych.

Creotech Instruments S.A. została uznana przez firmę doradczą Deloitte za jedną z najszybciej rozwijających się firm innowacyjnych technologicznie w Europie Środkowej. W corocznym Rankingu Deloitte Technology Fast 50 z 2012 r. firma zajęła siódme miejsce w kategorii „Rising Stars” pod względem procentowego wzrostu przychodów młodych firm.

Przełomowym okresem w działalności Creotech Instruments S.A. był rok 2013. W styczniu firma wygrała przetarg na montaż elementów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (projekt ASIM), zaś w kwietniu zwyciężyła w przetargu organizowanym przez CERN na dostawę pierwszej dużej serii opracowywanych w latach poprzednich kart akwizycji danych dla akceleratorów. Creotech Instruments S.A. jest również istotnym członkiem konsorcjum AIS-SAT, które na początku 2015 r. rozpoczyna bezpośrednie negocjacje z Europejską Agencją Kosmiczną związane w projektem budowy polskiego satelity poprawiającego komunikację i nawigację na Morzu Bałtyckim.

System synchronizacji czasu White Rabbit opracowany przez firmę Creotech (Credits: http: elektronikab2b.pl)

Creotech Instruments S.A. został doceniony za dotychczasowe dokonania następującymi nagrodami

i certyfikatami:

Zdobycie w latach 2012-14 r. przez pracowników Creotech Instruments S.A. pięciu  certyfikatów ESA wydawanych w obszarze montażu sprzętu wysyłanego w kosmos.

Złoty Medal Targów Poznańskich w kategorii transferu technologii z nauki do praktyki przemysłowej, 2009 r.

Wyróżnienie w Konkursie Fundacji Kronenberga Mikro Przedsiębiorca Roku 2009

Medal w konkursie Innowacje 2008 r.

Pierwsza nagroda w konkursie „Innowator Mazowsza” w 2008 r.

Puchar J.M. Rektora Politechniki Gdańskiej za najlepsze rozwiązanie techniczne, 2008 r.

Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za innowacyjność prezentowanego rozwiązania kamer CCD, 2008 r.

 

Więcej: www.creotech.pl

 

 

Comments 

#1 profile 2018-11-02 12:36
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Quote

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę