W Czechowicach-Dziedzicach powstaną elementy satelitów

Share

Śląskie Centrum Naukowo-Technoligiczne Przemysłu Lotniczego w Czechowicach-Dziedzicach podpisało umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na budowę elementów satelitów europejskiego systemu kosmicznego. Umowa zawarta z Europejską Agencją Kosmiczną będzie realizowana przez dwa lata. Partnerem Centrum będzie firma Thales Alenia Space z Francji.

W Centrum powstawać oraz poddawane walidacji będą próbki oraz całe kompozytowe panele, z których w przyszłości mogą powstać elementy sztucznych satelitów, czy statków kosmicznych.

Do produkcji  kompozytowych komponentów użyta zostanie technologia autoklawowego utwardzania, stosowana z powodzeniem w produkcji elementów, z których zbudowane są nowoczesne samoloty. 

Zdolność wytwarzania elementów na potrzeby przemysłu kosmicznego staje się teraz szczególnie ważna w kontekście ambicji budowy własnego w pełni polskiego satelity obserwacyjnego, który ma zostać zbudowany w ramach strategicznego programu finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jeśli Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego opanuje technologie wytwarzania komponentów w stopniu, który pozwala na późniejsze wykorzystanie w konstrukcjach kosmicznych zyska możliwość wytwarzania ich na potrzeby polskiego przemysłu kosmicznego. 

Autoklawy do utwardzania kompozytów (Credits: scntpl.pl)

Pomysł budowy Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego sięga 2008 roku. Pomysł od razu trafił na listę projektów kluczowych ówczesnego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, mających zagwarantowane finansowanie ze środków Unii Europejskiej. Udziałowcem przedsięwzięcia jest gmina Czechowice-Dziedzice, która przystępując do spółki wniosła kwotę półtora miliona złotych. Ostatecznie Centrum wystartowało w 2012 roku. 

Głównym elementem SCNTPL jest zakład konstrukcji kompozytowych, w którym wykonywane są elementy kompozytowe z zastosowaniem preimpregnowanych tkanin utwardzanych w technologii autoklawowej, a wytworzone elementy mogą być obrabiane z największą precyzją dzięki wykorzystaniu 5-osiowego centrum frezarskiego o dużej przestrzeni roboczej. Dzięki temu Centrum jest teraz  jednym z najnowocześniejszych w Europie ośrodków wytwarzania struktur kompozytowych.

Wytwarzanie kompozytów w technologii autoklawowej (Credits: Youtube/SCNTPLkompozyty)

Umowa zawarta z Europejską Agencją Kosmiczną będzie realizowana przez dwa lata w tym czasie oprócz produkcji i walidacji komponentów kompozytowych czechowickie Centrum chce rozwinąć  know-how. Po  zakończeniu umowy czechowicki ośrodek będzie w stanie współpracować z najważniejszymi koncernami kosmicznymi na świecie, a także z powodzeniem konkurować z zagranicznymi podmiotami w programach kosmicznych, realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną.

źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, czecho.pl, scntpl.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę