Rakietowy Tczew zaprasza na warsztaty rakietowe

Share

(Credits: Damian Mayer)Rakietowy Tczew zaprasza wszystkich zainteresowanych modelarstwem rakietowym do udziału w zajęciach odbywających się w pracowni rakietowej w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Każdy adept modelarstwa rakietowego będzie miał możliwość zbudowania swojej własnej rakiety, która następnie wzbije się na wysokość od kilkuset metrów nawet do kilkunastu kilometrów. Zajęcia są skierowane do dzieci, młodzieży a także dla osób dorosłych. Dla wszystkich grup wiekowych są przygotowane odpowiednie sekcje:

1. Sekcja modelarska – początkująca: 

Dla osób, które stykają się z modelarstwem rakietowym po raz pierwszy w życiu, przygotowane mamy zestawy modeli do samodzielnego montażu. Przy składaniu rakiety osoby początkujące będą mogły nabrać doświadczenia w budowie rakiet. Sekcja przyjmuje dzieci od lat 10 (lub młodsze, lecz wymagana jest umiejętność precyzyjnego posługiwania się narzędziami), młodzież oraz osoby dorosłe. 

2. Sekcja modelarska – zaawansowana:

Osobom, które miały już styczność z modelarstwem rakietowym, lub chcą zacząć od razu „z grubej rury”, proponujemy zaprojektowanie i zbudowanie swojej rakiety zupełnie od podstaw z gotowych elementów lub w technologii kompozytowej. Do sekcji zaawansowanej przyjmujemy młodzież od lat 13 oraz osoby dorosłe. 

3. Sekcja eksperymentalna:

Dla obeznanych ze światem fizyki oraz inżynierii proponujemy dołączenie do zespołu pracującego nad rakietami naddźwiękowymi oraz silnikami rakietowymi dużej mocy. W sekcji eksperymentalnej wszyscy pracują nad jednym, lecz konkretnym projektem dużej rakiety ponaddźwiękowej, która zabierze na pokład komputery pokładowe oraz zaawansowaną elektronikę do wykonywania badań w atmosferze.  Do sekcji eksperymentalnej zapraszamy w szczególności osoby dorosłe oraz młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, posiadający wiedzę z zakresu nauk ścisłych i inżynierii. Mile widziana umiejętność obsługi programów typu CAD. 

Pracownia rakietowa w tczewskim Centrum Kultury i Sztuki działa od 2013 roku. Przez rok przeszkoliliśmy około 70 osób, przeprowadziliśmy warsztaty terenowe, braliśmy udział w dwóch konferencjach naukowych o tematyce kosmicznej organizowanych w Warszawie, oraz zbudowaliśmy rakietę ponaddźwiękową, zdolną do lotu na wysokość 6 kilometrów. 

(Credits: Damian Mayer)

Od tego roku pracownia poszerza się o profesjonalny warsztat z tokarką, frezarką oraz innymi przydatnymi w budowie rakiet urządzeniami. Zapewniamy także możliwość wykonywania rakiet w technologii  kompozytowej (kompozyty szklane lub węglowe wykonywane w próżni). Poszerzyliśmy gamę silników rakietowych o nowe silniki hybrydowe, dzięki którym modelarze będą mogli budować jeszcze większe i cięższe modele rakiet. Liczymy, że dzięki pracy w sekcji eksperymentalnej w tym roku uda nam się zbudować jednostkę hybrydową o impulsie przekraczającym 10kNs oraz na jej podstawie zbudować rakietę zdolną do lotu na wysokość 15 km z prędkością ponaddźwiękową. 

Pierwsze cztery spotkania przeznaczone są na szkolenie teoretyczne z zakresu budowy rakiet, obsługi oprogramowania, oraz zasad BHP. Poniżej przedstawiamy terminy oraz tematy spotkań teoretycznych: 

  • Zapoznanie się z konstrukcją rakiety, najważniejsze rzeczy, zapoznanie się z używanymi materiałami – 29.09.2014 oraz 04.10.2014
  • Dlaczego rakieta lata, czyli poznajemy stronę fizyczną modelarstwarakietowego; budowa silników rakietowych – 13.10.2014 oraz 18.10.2014
  • Zapoznanie z programami Open Rocket, ShizoRocket Application (dla grupy eksperymentalnej także RASAero), AutoCAD – 25.10.2014 oraz 27.10.2014
  • Szkolenie BHP z zakresu używania narzędzi i maszyn które są na wyposażeniu pracowni – 3.11 oraz 8.11

Warsztaty prowadzi Damian Mayer - wykwalifikowany członek Polskiego Towarzystwa Rakietowego i uczeń Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie. Pasjonat modelarstwa rakietowego, który na swoim koncie ma dziesiątki modeli rakiet dużej mocy, w tym dwie rakiety ponaddźwiękowe. Swoją pasją stara się zarazić innych, a także pokazać, że rakiety to urządzenia bezpieczne, które mają duże zastosowanie w nauce i biznesie. Uczestnik wielu konferencji poświęconych astronautyce i spotkań terenowych Polskiego Towarzystwa Rakietowego na poligonach wojskowych, oraz finalista prestiżowego konkursu dla młodych naukowców E(x)plory 2014.

Miesięczny koszt udziału w zajęciach wynosi 30zł od osoby. Więcej informacji o działaniach pracowni na stronie internetowej www.rakiety.pomorskie.pl oraz na stronie Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie (http://ckis.tczew.pl/new/ckis/news.php?id=121)

Zapisywać się można w kasie CKiS Tczew, także telefonicznie pod nr tel. (0 58) 531-07-07; lub bezpośrednio u instruktora pod nr tel. 784-918-776. Zapisy trwają do końca września. 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę