Rok komety – podróż do krainy lodu w czasie XVIII Festiwalu Nauki w Warszawie

Share

Prof. Małgorzata Sołtan Królikowska i Paweł Grochowalski podczas tworzenia sztucznej komety (Credits: astroedukacja.org) W dniach 19-28 września 2014 odbędzie się XVIII edycja Festiwalu Nauki w Warszawie. W tegorocznej edycji zostało przygotowanych ponad tysiąc imprez, w czasie których naukowcy zaprezentują zagadnienia z różnych dziedzin nauki. Główną formą tegorocznych spotkań festiwalowych ma być rozmowa z naukowcami na ważne tematy społeczne, etyczne i naukowe. 

Centrum Badań Kosmicznych PAN także będzie miało swój udział w kolejnej już edycji festiwalu. W tym roku motywem przewodnim są komety. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych kosmosem i kometami do odwiedzenia nas w niedzielę 21 września 2014 w godz. 09:30 – 16:00 na ul. Bartyckiej 18 A w Warszawie (dojazd autobusami linii 108 i 167). 

Co czeka na uczestników festiwalu? Różne atrakcje począwszy od wykładów, przez warsztaty, gry i zabawy (nie tylko dla dzieci) aż do spotkania z polskimi satelitami (będzie można dotknąć).

Poniżej "rozkład jazdy" w układzie chronologicznym: 

1. Rosetta – misja do komety

dr Maria Błęcka; wykład, godz. 9:30-10:00 opowie o przygodach sondy Rosetta

W maju 2004 r. rozpoczęła się europejska, pionierska misja do komety. Po dziesięciu latach kosmicznej podróży – w maju 2014 r. – sonda Rosetta zaczęła cykl skomplikowanych manewrów zbliżenia się do komety, by nie tylko prowadzić jej obserwacje z orbity, ale przede wszystkim wylądować na komecie i przeprowadzić badania jej gruntu in situ.

2. Komety – od ognistych wirów po czasy współczesne

dr Ryszard Gabryszewski; wykład, godz. 10:10-11:00 (gimnazjum, liceum)

3. Warsztaty kometarne

prof. Małgorzata Królikowska-Sołtan oraz dr Ryszard Gabryszewski, o godz. 11:00 rozpoczną warsztaty dla małolaty i taty A w nich: rzeźbimy i malujemy model komety 67P/Churyumov-Gerasimenko; komety sublimują – uczymy się, czym jest sublimacja; czym jest wspomaganie grawitacyjne – gry i zabawy dla dzieci

4. Satelity w służbie Ziemi

Aleksandra Grzegorczyk; godz. 12:00 (dla dzieci do 12 lat) opowie jak wyglądają satelity obserwacyjne, jak działają i jakich informacji dostarczają na Ziemię.

5. Woda kometarna i nie tylko

dr Sławomira Szutowicz; wykład, godz. 13:00 (liceum) przedstawi ostatnie odkrycia dokonane za pomocą Teleskopu Kosmicznego Herschela.

Plakat festiwalowy

6. Satelity w służbie Ziemi 

Michał Krupiński; godz. 14:00 (dla dzieci od 13 lat) opowie m.in. o zasadach działania satelitów obserwacyjnych; możliwościach i ograniczeniach satelitarnych obserwacji Ziemi; uczestnicy zweryfikują na podstawie zdjęć satelitarnych, jak zmieniała się powierzchnia naszej planety przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

7. Co łączy komety z kamieniem z Rosetty

dr inż. Jerzy Grygorczuk; wykład, godz. 15:00 (gimnazjum, liceum) O MUPUSie, zaprojektowanym i skonstruowanym w Centrum Badań Kosmicznych PAN urządzeniu, które ma umożliwić zakotwiczenie się i przeprowadzenie badań gruntu na powierzchni komety, ciała prawie nieposiadającego grawitacji.

8. System wbijania w warunkach mikrograwitacji 

Łukasz Wiśniewski; pokaz połączony z dyskusją, 10:00 – 16:00; oryginalny młotkowy układ napędu penetratora wysłany po raz pierwszy w dziejach na misję kosmiczną.

Modele komet (Credits: Paweł Z. Grochowalski)

Przez cały czas trwania Festiwalu Naukowego, czyli od godz. 10:00 do godz. 16:00, dostępne będą polskie satelity naukowe BRITE-PL „Lem” i „Heweliusz” w nieustającym pokazie połączonym z dyskusją. Konstrukcja satelity BRITE-PL "Heweliusz" na podstawie modelu 3D satelity i działający model polskiego wyrzutnika DRAGON, obsługującego satelitę "Heweliusz”.

Zapraszamy serdecznie!

Link do Festiwalu Nauki: http://www.festiwalnauki.edu.pl/

źródło: Centrum Badań Kosmicznych PAN

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę