Mirosław Hermaszewski na UKSW w Warszawie

Share

Koło Naukowe Psychofizycznego Przygotowania do Lotów Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Sekcja Psychologii Lotniczej i Kosmicznej Koła Naukowego Studentów Psychologii UKSW w Warszawie ZAPRASZAJĄ na: „1978 – 2013 Wykład Otwarty z okazji 35-lecia wylotu pierwszego Polaka w Kosmos"

Wykład odbędzie się 21.05.2013 r. o godz. 10:00 na terenie kampusu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego  ul. Wóycickiego 1/3, budynek nr 21 - Audytorium Maximum, Aula im. Roberta Schumana

W spotkaniu weźmie udział generał Mirosław Hermaszewski, który podzieli się swoimi doświadczeniami i zainspiruje miłością do kosmicznych podróży!

 

TERMIN ZAPISÓW: 20 MAJA 2013

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W TREŚCI MAILA należy wpisać swoje IMIĘ i NAZWISKO

Gen. Mirosław Hermaszewski (Credits: Wikipedia)Mirosław Hermaszewski urodził się 15 września 1941 roku  w Lipnikach na Wołyniu. W wieku dwóch lat cudem uniknął śmierci podczas ataku przeprowadzonego w nocy z 25 na 26 marca 1943  przez Ukraińską Powstańczą Armię w wyniku którego zginęło 182  Polaków, mieszkańców Lipnik, w tym dziadek Hermaszewskiego – Sylwester.

Lotnictwem, o czym piszę w swojej książce pt. „Ciężar Nieważkości” gen. Hermaszewski interesował się od najmłodszych lat.

W 1960 r. podjął szkolenie na szybowcach  w Aeroklubie Wrocławskim, a później na samolotach w Grudziądzu. W 1961 wstąpił do dęblińskiej Szkoły Orląt, gdzie zyskał kwalifikacje pilota myśliwskiego 3 klasy na samolocie odrzutowym MiG-15. Szkołę ukończył jako prymus i uzyskał przydział do 62 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK im. Powstańców Wielkopolskich 1918–1919 w Poznaniu, gdzie po 2 latach uzyskał uprawnienia pilota 1 klasy i został przeszkolony w pilotażu samolotów ponaddźwiękowych MiG-21.

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztabu Generalnego w Warszawie.  Był dowódcą eskadry 28 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Słupsku-Redzikowie, zastępcą dowódcy 34 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz dowódcą 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK im. Osadników Dolnośląskich we Wrocławiu.

W 1976 został wyłoniony w drodze selekcji z grona kilkuset polskich pilotów wraz z płk. Zenonem Jankowskim jako kandydat do lotu kosmicznego w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, utworzonego przez ZSRR.

Ostatecznie wybrany (Jankowski został zmiennikiem). Od godziny 17:27 27 czerwca do godziny 16:31 5 lipca 1978 wraz z Piotrem Klimukiem odbył lot na statku Sojuz 30 i po 2 dniach lotu dołączono do stacji orbitalnej Salut 6. Po wykonaniu programu badawczego 5 lipca w stepach Kazachstanu odbyło się lądowanie. W czasie 8-dniowej misji dokonano 126 okrążeń Ziemi. Nasz kosmonauta uczestniczył w eksperymentach naukowych obejmujących różne aspekty zachowania się organizmu człowieka w warunkach nieważkości.

Plakat promujący spotkanie (Credits: UKSW)

źródło: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wikipedia 

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę