Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu Edukacyjnego ARISS

Share

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (Credits: NASA)Od prawie piętnastu lat na niskiej orbicie okołoziemskiej znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ang. International Space Station w skrócie ISS). Na stacji tej mieszkają i pracują ludzie o ciekawym zawodzie astronauty. Mają oni styczność z najnowsza technologią, oraz widzą to, co nie każdy Ziemianin może ujrzeć sam na własne oczy.

Międzynarodowy związek radioamatorów ARISS daje każdej jednej szkole i placówce non-profit na ternie Polski możliwość przygotowania specjalnego wydarzenia, w czasie którego uczniowie mogą zadać pytanie astronaucie i usłyszeć od niego odpowiedź. W momencie udzielania odpowiedzi astronauta znajduje się w kosmosie na pokładzie ISS, a połącznie radiowe Ziemia –stacja kosmiczna – Ziemia będzie realizowane dzięki radioamatorom w ich pasmach radiowych.

Projekt ARISS jest realizowany poprzez partnerów z agencji kosmicznych:

  • Narodowa Agencja Aeronautyki i Kosmosu (NASA) z USA,
  • Federalna Agencja Kosmiczna – Roskosmos (RKA) z Rosji,
  • Europejska Agencja Kosmiczna (ESA),
  • Narodowe Centrum Badania Kosmosu (CNES) z Francji,
  • Japońska Agencja Odkrywania Przestrzeni Kosmicznej (JAXA),
  • Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA),

W ramach współpracy z Radioamatorską Korporacją Satelitarną (AMSAT) i organizacjami krótkofalowców z państw uczestniczących zrzeszonych w Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej IARU, w tym Polski Związek Krótkofalowców z Polski.

Aby w Polsce przystąpić do tego programu należy postępować zgodnie z wskazówkami ARISS Europa www.ariss.pzk.org.pl

Polscy radioamatorzy, zwani potocznie krótkofalowcami pragną Państwu przybliżyć ta tematykę organizując w ramach Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej bezpłatną ogólnopolską konferencję. Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu Edukacyjnego ARISS odbędzie się  4-6.10. 2013 r. w Łowiczu.

Celem konferencji jest zainteresowanie społeczeństwa: uczniów, nauczycieli, dyrektorów. Rozpropagowanie informacji, że każda szkoła może przystąpić do  programu ARISS po spełnieniu odpowiednich wymagań.
Konferencja ta ma na celu wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami, którzy już wykonali kontakt ARISS, a tymi którzy są w trakcie realizacji projektu. Jest to doskonały moment na nawiązanie kontaktów i przyszłą współpracę.

Logo programu ARISS

Konferencja jest adresowana do wszystkich zainteresowanych amatorską łącznością radiową z astronautą przebywającym w kosmosie. W szczególności liczymy na obecność dyrektorów szkół  nauczycieli oraz uczniów. Krótkofalowcy zainteresowani pomocą w zorganizowaniu łączności Ziemia - Kosmos - Ziemia są też bardzo mile widziani. Także do osób zainteresowanych technologiami kosmicznymi dostępnymi dla radioamatorów, dla wszystkich tych którzy chcą wesprzeć działania szkół w zakresie przygotowania łączności z ISS. Wprowadzanie takich form do szkół przyczynia się niewątpliwie do rozwoju intelektualnego i osobistego dzieci i młodzieży.

Konferencji w ramach Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej towarzyszyć będzie wiele imprez, na których też mogą Państwo znaleźć coś dla siebie, będzie to np. lot balonowy do stratosfery z misją miniSAT, realizowany przez Fundację Copernicus Project.

Ulotka informacyjna: http://ariss.pzk.org.pl/SP/conference/03/pdf/1ok3pl.pdf

Armand Budzianowski - Ambasador programu miniSAT, Mentor ARISS Europa

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę